Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK),Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, Eylül ayında katılacağı Birleşmiş Milletler (BM) Zirvesi'nde, dünyada en önde gelen ölüm nedenlerinin kaynağı olan sigara ile mücadele konusunda liderlik yapmaya davet etti.

Sepetçiler Kasrı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Muharrem Balcı, New York'ta 19-20 Eylül tarihlerinde yapılacak BM Zirvesi'ne Türkiye'nin en üst düzeyde katılımının söz konusu olduğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın toplantının son günü bir konuşma yapacağını söyledi.

Balcı, Başbakan Erdoğan'a, BM Zirvesi öncesinde bulaşıcı olmayan hastalıkları önleme üst düzey toplantısında vereceği desteği içeren bir dosya sunduğunu belirterek, ''Başbakan Erdoğan'ın, o toplantıda isteklerimizi, vurgulanması gereken kısımları Türkiye adına dile getireceğine inanıyoruz'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan ve Sağlık Bakanlığı'nın sigarayla mücadele konusunda önemli çalışmalar yaptığını, kayda değer sonuçların da alındığını ifade eden Balcı, ''Tütünle mücadele konusunda düzenleme ve denetlemekle görevli kurumlar, belediyeler ve İçişleri Bakanlığı mensuplarınca aynı düzeyde algılanmadığı için bu başarı oranımızı istediğimiz seviyeye kadar yükseltemiyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'nin bazı kamu kurumların yöneticileri ve çalışanlarının ihmaliyle fakir ülkeler düzeyine indirilmeye çalışıldığını söyleyen Balcı, şunları kaydetti:

''Kapalı alanlarda sigara yasağı yeteri kadar uygulanmıyor. Adliyelerde hakim ve savcılarımız, kurumların genel müdürleri veya yardımcıları odalarında sigara içiyor. Bu yasak yeteri kadar uygulanmıyor. Burada bir bilinç açığı söz konusu. Çeşitli sivil toplum kuruluşları güzel sağlık çalışmaları yapıyor. Biz de Yeşilay olarak bu sağlık çalışmalarının yanı sıra hukuk çalışmalarıyla destek olmaya çalışacağız. Bir hukuk bilinci oluşturmamız lazım. Sigara gibi zararlı madde üreticilerinin eylemleri terör, insan ticareti, soykırım, işkence gibi insanlığa karşı suçlar kapsamına alınmalıdır.''

Bu kapsamda farklı kurumlarla işbirliği protokolleri imzaladıklarını anlatan Balcı, ''Anadolu Ajansı, Polis Akademileri Başkanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile görüşmelerimiz oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı ile yaptığımız görüşmenin meyvesi şuydu; bizim istirhamımızla bütün cami avlularında ve bahçelerinde sigara içilmemesi bir genelgeyle bugün veya yarın gündeme gelecek. Biz halkın içinde yasakları bir bilince dönüştürdüğümüzde bu uygulama çok daha başarılı olacak. Sivil toplum kuruluşlarının görevi, devlete kendi yapmış olduğu yasal düzenlemeleri uygulatmaya çalışmaktır. Düzenleyici ve denetleyici bütün kuruluşlar buna uymak zorundalar.''

SSUK BAŞKANI PROF. DR. DAĞLI
SSUK Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı da yoksul ülkeleri yalnızca açlığın tehdit etmediğini, aynı zamanda bu ülkelerin insan eliyle yapılmış bir salgına da maruz kaldıklarını belirterek, bu salgının 21'inci yüzyılda bitirilmesi gerektiğini ifade etti.

Dağlı, New York'ta 19-21 Eylül tarihlerinde yapılacak BM Zirvesi'ne devlet başkanlarının katılacağını ve yılda 35 milyon kişiyi öldüren hastalıkların nasıl engelleneceğiyle ilgili bir metne imza atılacağını belirtti.

Bu bulaşıcı olmayan hastalıkların kalp damar hastalıkları, kanser, şeker hastalığı ve kronik solunum yolu hastalıkları olduğunu anlatan Dağlı, 35 milyon ölümün yüzde 80'inin yoksul ülkelerde meydana geldiğini söyledi.

Bu hastalıkların ortak 4 risk faktörü bulunduğunu anlatan Dağlı, bu risk faktörlerinin bütün hastalıklarda geçerli olan en belirgin özelliğinin tütün kullanımı olduğunu ifade etti.

Yoksul ülkelerin tütün kullanımı konusunda zayıf karnelere sahip olduklarına dikkati çeken Dağlı, sigara endüstrisinin bu ülkeleri kazanç kapısı olarak gördüğünü, bu ülkelere önderlik edilmesi gerektiğini savundu.

Dünyada 31 ülkenin tütün kullanımında kapalı alan yasaklarını uyguladığını belirten Dağlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hükümetlerin BM Zirvesi'ne gittiği zaman öyle bir metin hazırlamasına istiyoruz ki, bu metin hükümetleri bu hastalıkların azaltılmasıyla ilgili sorumlu kılsın, hesap verebilir olsunlar ve notlar şeklinde değerlendirebilir olsunlar. Dünyaca kabul edilmiş tedavi ve bakım uygulamalarının bu metne girmesini ve milenyum hedeflerinin de karşılanmasını istiyoruz. BM Zirvesi'nde, yüksek düzey politik kararlılık gerekiyor. Devlet başkanlarının katılacağı bu zirvede, maalesef şu ana kadar hazırlanmış olan metnin bu söylediklerimizi gerçekleştirmekten çok uzak olduğu ve giderek içeriğinin sulandırıldığını tespit etmiş bulunmaktayız. Uluslararası sivil toplum kuruluşları, ülkelerin sivil toplum kuruluşlarından yardım talep etmektedir. Biz diyoruz ki; Türkiye tütün kontrolünde yaptığı önderliği, bugün yoksul ülkelerin açlığına göstermiş olduğu hassasiyeti, o ülkelerin bulaşıcı olmayan hastalıklarını ortadan kaldırmak için hazırlanan dünya çapındaki bir metne de önderlik ederek göstermelidir.''

Dağlı, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'dan, BM Zirvesi'nde Türkiye'nin başarısını örnek göstererek, bütün dünyayı arkalarından sürüklemelerini, yoksul ülkeleri sigara endüstrisinin pençelerinden kurtarmasını istediklerini kaydetti.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'A SUNULAN METİN
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Muharrem Balcı'nın, 2 gün önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, tütün kontrolü konusunda mücadele veren sivil toplum kuruluşları adına sunduğu metinde, şunlar kaydedildi:

''Size yazarken hazırlıkları yapılmakta olan bu toplantı ile ilgili derin bir endişe taşıdığımızı ifade etmek istiyoruz. Üst düzey toplantının politik deklarasyon taslağı tartışmaları 5 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında sürerken, hali hazırdaki metnin bahsedilen hastalıkları engelleme gücüne sahip olmadığını üzülerek izlemekteyiz. Durum aciliyet göstermektedir. Dünya Ekonomik Forumu 2010 Küresel Riskler Raporu 'Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar'ı, dünya ekonomisini tehdit eden ikinci neden olarak belirlemiş, şu andaki küresel ekonomik kriz ölçütlerinde zararı olduğunu hesaplamıştır. Bu hastalıkların en önemli nedeni tütün kullanımıdır.

Tartışmaları süren metinde hedefler bilinerek silinmekte, maddeler zayıflatılmaktadır. Metin 'dikkate alınacak' veya 'üzerinde çalışılacak' gibi gücü olmayan sıfatlar ile sulandırılmaktadır.

Siz değerli Başbakanımızdan New York üst düzey toplantısında; bulaşıcı olmayan hastalıklarda 2025 yılına kadar yüzde 25 azalma sağlayacak, kanser, diyabet, kalp ve damar hastalıkları ile kronik solunum hastalıklarındaki salgını durduracak kesin bir takvim oluşturacak, kesin, kanıta dayalı, hedef ve küresel ölçütler belirleyecek, üst düzey hükümet, BM ajansları ve sivil toplum temsilcileriyle işbirliği içinde gelişmeyi izleyecek metin ve sonuç hazırlanması için liderliğinizin gücünü esirgememenizi istirham ediyoruz.''

Toplantıya, Türk Kardiyoloji Derneği Sözcüsü Prof. Dr. Hakan Karpuz, Türk Toraks Derneği 2. Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Sedat Altın, Türkiye Diyabet Vakfı Kurucu Üyesi Doç. Dr. Şehnaz Karadeniz, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir de katıldı.

AA