Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, sağlık haberlerinin kendileri için yol gösterici olduğunu, uygulamalarının geri dönüşünü bu haberlerden takip edebildiklerini söyledi. Tosun, Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD) yönetim kurulu üyeleri ile kahvaltıda bir araya geldi.

Sivil toplum kuruluşlarının eleştiri ve faaliyetlerinin demokrasilerde büyük önem taşıdığını, gerek hükümetlerin gerekse diğer kurumların, sivil toplum kuruluşlarının dile getirdiği görüş ve önerilerden yararlandığını ifade eden Tosun, sağlık muhabirlerinin oluşturduğu örgütün de Sağlık Bakanlığı açısından benzer bir önemi olduğunu dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı'nın, sağlık haberlerini yakından takip ettiğini belirten Tosun, ''Sağlık muhabirlerinin yaptığı haberler bizim için yol gösterici oluyor. Uygulamalarımızın geri dönüşünü bu haberlerden takip edebiliyoruz'' dedi.

SMD ile yakın bir çalışma içinde olmayı arzu ettiklerini kaydeden Tosun, şunları söyledi:

''Sağlık Bakanlığı'nın yurt dışında bir çok ülkede çalışmaları var. Bu ülkelerdeki hekimlerimizin faaliyetlerinin Türkiye'ye duyurulması moral motivasyon açısından çok önemli. Oradaki hekimlerimiz canla başla çalışıp hayat kurtarıyor. Örneğin Somali'de artık beslenme bozukluğundan söz edilmiyor. Bu Türk doktorların başarısıdır. Ülkemiz oralarda tamamen insani amaçlarla bulunuyor. Sadece Müslüman halkı değil, oradaki her dinden ve inançtan kişileri tedavi ediyoruz. Sağlık muhabirleri, bizleri çok heyecanlandıran bu çalışmaları kamuoyuna aktarmada son derece etkili.''

"SAĞLIK MUHABİRLERİ AYNI ÇATI ALTINDA"
Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD) Genel Başkanı Yusuf Ziya Erarslan ise derneğin çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

SMD'nin Türkiye çapında örgütlenmeye çalıştığını, yeni kurulmuş olmasına rağmen 4 ilde örgütlendiğini anlatan Erarslan, ''Gazeteciliğin bir çok alanında yıllar önce örgütlenme gerçekleştiği halde sağlık alanında bir eksiklik vardı. SMD'nin kurulmasıyla sağlık muhabirleri aynı çatı altında bir araya gelmiş oldu'' diye konuştu.

Sağlık muhabirlerinin en önemli haber kaynaklarından birinin Sağlık Bakanlığı olduğuna dikkati çeken Erarslan, ülke gündeminde yer tutan sağlıkla ilgili gelişmelerde bilgi akışının anında sağlanmasının önemine işaret etti.

Türkiye'de ilk kez ''Sağlık Haberciliği Çalıştayı'' düzenlemek istediklerini bildiren Erarslan, tarafların bir araya getirilmesinin amaçlandığı bu toplantıda sağlık haberciliği ile ilgili etik ilkelerin belirlenmesinin hedeflendiğini söyledi.

Tosun da, çalıştaya bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.

AA