Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Ceyda ERENOĞLU / HT SAĞLIK

Kamburluk ve omurga eğriliği nedeniyle adım atamaz haldeydi, doktorlar “Ameliyat olursan ölürsün” dedikleri halde Türkiye’de gerçekleştirilen operasyonla mutlu sona kavuştu. Şimdi yeni bir yuvanın hayalini kuruyor.

Libya'nın Bingazi şehrinde ailesiyle yaşayan 37 yaşındaki Nadia Abdalla Salem’in dramı, 10 yaşında bacağında ortaya çıkan bir kistle başladı. Yapılan tetkikler sonucunda genç kadına kalıtımsal olan ve ender görülen “Nörofibromatozis” teşhisi konuldu. Hastalığın en önemli özelliği vücudun çeşitli yerlerinde, “Nörofibrom” adı verilen ve sinirden kaynaklanan tümörler oluşturmasıydı. Bu nedenle bacağındaki kist operasyonla alınsa da, sürekli tekrarladığı için birkaç yıl içinde 10 kez ameliyat olmak zorunda kalmıştı. 

İKİ BÜKLÜMDÜ 

Hastalığın bir başka özelliği de kemik ve sinir dokuları ile diğer tüm yumuşak dokuları tutmasıydı. Bu durum hastada omurgada eğrilik ve kamburluğun yanında omurilik zarını incelterek balonlaşmaya ve omur kemiklerinde meydana gelen baskı nedeniyle kemiğin erimesine neden olmuştu. Yıllar, operasyonlar ve uygulanan tedavilerle geçerken, 13-14 yaşlarında omurgasında eğrilik ve kamburluk oluştuğunu fark etti. Yapılan tetkiklerde, kifoz (kamburluk) ve skolyoz (omurga eğriliği) tespit edildi ve korse tedavisi uygulanmaya başlandı. Ancak genç kadının omurgasındaki eğrilik ve kamburluğun şiddeti her geçen yıl daha da arttı. Öyle ki artık vücutta oluşan deformasyon yüzünden neredeyse iki büklüm duruyor, çektiği ağrılar nedeniyle adım atmakta bile güçlük çekiyordu. Libya, Mısır ve Tunus’taki doktorlar felç ve ölüm riskinin yüksek olması nedeniyle ameliyatı göze alamayınca genç kadının dünyası bir kez daha karardı. Tesadüfen tanıştığı bir hekim aracılığıyla Türkiye’de ameliyat olabileceğini öğrenince, ailesiyle soluğu Istanbul’da aldı ve Acıbadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay tarafından uygulanan 2 ameliyatın ardından sağlığına yeniden kavuştu. 

"YUVA KURABİLİRİM"

Operasyon sonrasında kendini yeniden doğmuş gibi hissettiğini söyleyen 37 yaşındaki Nadia Abdalla Salem "Omurga eğriliği ve kamburluğum nedeniyle hayattan kopmuştum. Giydiğim hiçbir şey yakışmıyordu, vücudumdaki deformasyon nedeniyle değil günlük işlerimi yapmak iki adım bile atamaz hale gelmiştim. Doktorlar 'Ameliyat olsan da iyileşemeyeceksin omurgan daha çok zarar gelecek' Üstelik felç ve ölüm riskin çok yüksek' diyerek ameliyat etmediler. Tam hayattan ümidimi kesmişken geçirdiğim operasyonla sağlığıma yeniden kavuştum. Şimdi çok mutluyum. Artık ben de evlenebilir ve yıllardır özlemini kurduğum yuvaya sahip olabilirim" dedi.

"RİSKİ GÖZE ALDIK"

Prof. Dr. Ahmet Alanay, Nadia’nın, tedavisi ihmal edilmiş bir hasta olduğunu belirterek, “Ameliyat olmazsa kifozun derecesi artacağı için hasta artık yürüyemez hale gelecek, ağrılar, ciddi nefes ve mide problemleri ortaya çıkacaktı” diyerek operasyon sürecini anlattı: “Omurilik ameliyatlarında amaç omurgayı düzeltip kemiklerin kaynamasını sağlamak. Ancak bu hastalıkta kemikler çok inceldiği hatta yok olduğu için omurlar arasına vida gibi enstrüman yerleştirmede ciddi sorunlar yaşanıyor ve kemiklerin kaynaması çok zor oluyor. Sırt ve belden yaptığımız ilk operasyonda hastaya özel bir teknikle 4 adet çubuk takıp eğrilikleri düzelttik. Bunun ardından büyüme hormonları da içeren kemik materyaller ile füzyon işlemi uyguladık. Bir hafta sonra gerçekleştirdiğimiz 2. operayonda hastanın omurgasını karın bölgesinden açtık. Kaynamayı sadece arka bölgeden değil önden de sağlamak için bel bölgesine kadavra kemikleri koyduk.”