Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Kocaeli'de kendisini ‘hızır aleyhisselam’ ve ‘Rafet Efendi’ olarak tanıtan Şaban Özdil hakkında yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı. İddianamede telefon kayıtları ve WhatsApp mesajlarına da yer verildi.

Caner Aktan'nın haberine göre, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kendisini ‘Hızır Aleyhisselam’ ve ‘Rafet Efendi’ olarak tanıtıp, Allah ile doğrudan görüştüğünü iddia eden Şaban Özdil hakkında yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı.

Geçen yıl Ekim ayında düzenlenen operasyonla gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen Şaban Özdil ile birlikte 9 kişi tutuklandı. 89 sayfalık iddianame Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede 17 farklı eyleme ilişkin döküm yapıldı. 27 kişinin mağdur olarak yer aldığı iddianamede 11 kişi müşteki sıfatıyla bulundu. 15 sanıklı iddianamede 1 numaralı sanık ise Şaban Özdil oldu. Sanıklar dini inanç ve duygularının istismarı suretiyle dolandırıcılık ve suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma suçlamasıyla yargılanacak.

Müritleri tarafından “zamanın imamı” olarak nitelendirilen Şaban Özdil’in namaz kılma faaliyetlerinde “kendi üzerine niyet edilmesini” istediği iddianamede yer aldı. Şaban Özdil isimli şahsın, müritlerine "Allah ile görüştüğünü" beyan ederek kendi istekleri çerçevesinde yapılmasını istediği şeyler için "Allah böyle istedi, istiyor" şeklinde sözler söylediği belirtildi.

Özdil'in mahkeme kararıyla dinlenen telefon kayıtları da dosyada yer aldı.

CENNET VAADİNDE BULUNMUŞ!

 

DHA'nın haberine göre de, Özdil'in kendisine inananlardan yazlık, ev, otomobil ve ziynet eşyaları karşılığında cennet vaadinde bulunduğu belirlendi.

Öte yandan hac ibadetini kabul etmediği, inananlarına namaz kılmalarına gerek olmadığını söylediği öne sürülen Şaban Özdil´in kendisiyle görüşmek isteyenlerden ise 'yüz görümlüğü' adı altında para aldığı, ayrıca faizle para çeken müritlerini ve sadaka vermek istemeyenleri cehennem azabı ile korkutarak, para ve mülk bağışlamaya zorladığı ortaya çıktı. 

KREDİ ÇEKEN KİŞİYE 'GÜNAH' DİYEREK EVİ DEVRETTİRDİ

İddianamede, bankadan kredi kullandığını söyleyen İ.P.´nin, Şaban Özdil'in günaha girdiğini söylemesi üzerine, günahlarının af edilip, cezalandırılmaması amacıyla dubleks evini Özdil'in talimatı ile A.Y. üzerine devrettiği anlatıldı. Özdil'in banka hesap hareketlerinin de incelendiği kaydedilen iddianamede, hesap numarasına 100 TL ile 25 bin TL arasında paralar yatırıldığı ifade edildi.

PENCERE ÖNÜNDE 'NURLU' FOTOĞRAF

Şaban Özdil'in telefondaki görüşme kayıtları da iddianameye girdi. Özdil ve A.K. isimli kadının birbirlerine aşk dolu sözler yazdıkları telefon mesajlarında, Şaban Özdil'in kadına pencerenin önünde ters ışığı da kullanarak çektiği fotoğrafı, "Sen hayatında böyle çok nurlu bir insan gördün mü?" notuyla gönderdiği, A.K.'nin de "O kadar nur ki, yüzünüz seçilmiyor efendim" diye cevap verdiği görüldü. A.K.'nin, "Bu güzel yolun en önemli 3 şartı vardı. 1- İman etmek, 2- Söz dinlemek, 3- Sadaka vermek miydi?" diye yazdığı, Şaban Özdil'in de "evet" diyerek karşılık verdiği belirlendi.

 

'GÖNLÜNÜ VERMİŞ GİBİ AMA MAAŞINI VEREMEDİ'

Bazı kişilerin maaşlarını, mesai paralarını da telefon mesajlarıyla bildirdikleri Şaban Özdil'in kendisine para yatıran Enes isimli kişiye, içerisinde 42 kalp emojisi bulunan mesajı göndererek, "Sema bunu göndermiş bana. Gönlünü vermiş gibi ama maaşını veremedi" diye yazdığı görüldü. Şaban Özdil'in ayrıca bazı kişilere kredi kartı borcunu, aracının vergisini, telefon faturasını ödettiği tespit edildi.

OYUN KONSOLUNU SATTI

Bir kişinin, Şaban Özdil'in telefon borcunu ödemesini istemesi üzerine, "Hemen hallediyorum efendim. Teşekkür ederim iyilik yapmamı sağladığınız için" diye yazdığı, Şaban Özdil'in bunun üzerine bankamatik kartının fotoğrafını göndererek, "Şu karta 100 TL gönderebilir misin?" diye yanıt verdiği kişinin, "Efendim bende oyun konsolu var biliyorsunuz. Büyük ihtimalle 1000 veya 1100 TL eder. Eğer birine hediye etmek isterseniz verelim, yoksa satayım. Size sadaka vermek istiyorum izninizle" yanıtını verdiği, Şaban Özdil'in de, "Satalım gitsin. Sadaka daha önemli değil mi?" diye cevap verdiği görüldü.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri