Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Etkinlik, Siemens Türkiye Tedarik Zinciri Yönetimi Bölüm Direktörü Tuğrul Günal’ın açılış konuşmasıyla başladı.

1920 yıllarda şirketlerin ortalama 67 yıllık yaşam döngülerinin bugün ortalama 15 yıla indiğini, dolayısıyla şirketlerdeki satın alma ve tedarikçi yapısının dünya standartlarına gelmesinin Siemens Türkiye için önemini vurgulayan Günal, “Türkiye’deki KOBİ’lerin yüksek standartlara sahip olması ve dijitalleşmeye ayak uydurabilmeleri ülkemiz için büyük önem taşıyor. 162 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren bir şirket olarak hem tedarikçilerimizin çağdaş değişime odaklanarak standartlarını yükseltmeyi hem de yeni dijital dünya ve ekonomi için kendilerine rehberlik etmeyi hedefliyoruz. Siemens AG yalnızca 2017 mali yılında dünya genelinde yaklaşık 43 milyar Euro’luk toplam satın alma hacmine imza attı. Türkiye’deki tedarikçilerin ve KOBİ’lerin Siemens AG’nin global tedarikçisi olabilmelerini sağlamak ve bu pastadan aldığı payı artırmak ana hedeflerimizden biri” şeklinde konuştu.

Tedarikçi Finansmanı Programı’nın sağlayacağı fayda sayesinde tedarikçileriyle uzun vadeli ve sürdürülebilir ilişkinin temellerini güçlendireceklerini söyleyen Günal, “Bu iş birliği ile tedarikçilerimizin finansal ihtiyaçlarını cazip şartlarda sağlayacak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Siemens Türkiye Finans Bölümümüz ile başlattığımız bu programla tedarikçilerimiz finansal yapılarını güçlendirirken aynı zamanda ülkemizin ekonomisine katkılarını artıracaklar” dedi.

7. Siemens Tedarikçi Günü’nde global satın almanın ve tedarik zincirindeki dijitalleşmenin önemi de vurgulandı. Etkinlik kapsamında düzenlenen panellerde Siemens’in globaldeki ve Türkiye’deki üst düzey yetkilileri, Türk tedarikçilere Siemens AG’nin global tedarikçileri olmaları ve satın alımlardaki paylarını artırmaları yönünde destek olacak yol haritalarını sundu.

400 milyon Euro’yu aşan alım

Siemens AG, 2017 mali yılında dünya genelinde yaklaşık 43 milyar Euro’luk satın alma hacmine imza attı. Siemens AG, Türkiye’deki yerel tedarikçilerinden ise toplam satın almasını son birkaç yıl içinde 60 milyon Euro’dan yaklaşık 80 milyon Euro’ya çıkardı. Siemens Türkiye ise, 2017 mali yılında, büyük çoğunluğu Türkiye’den olmak üzere yakın coğrafyayı da kapsayan bölgeden 400 milyon Euro’nun üzerinde satın alma gerçekleştirdi.