Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sivas'ta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle tedavi gören 6 yaşındaki çocuk ile 61 yaşındaki kişi hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye göre, Koyulhisar ilçesine bağlı Bozkuş köyünde 6 yaşındaki Mustafa Ruşen Karakaş, 14 gün önce ateşlendi. Anne Seher Karakaş, oğlunun başına tutunduğunu gördüğü keneyi eliyle çıkardı.

Yüksek ateş şikayetiyle önce Doğanşar İlçe Hastanesine, ardından Suşehri Devlet Hastanesine kaldırılan Mustafa Ruşen, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevk edildi.

Mustafa Ruşen, KKKA hastalığı şüphesiyle tedavi gördüğü hastanedeki müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi.

"BAŞKASININ YÜREĞİ YANMASIN"

Hayvancılıkla geçimini sağlayan 7 çocuk babası Fikret Karakaş (52), hayvan otlatırken bilmeyerek kendi üzerinde getirdiği kenenin oğlunun başına yapıştığını, annesinin keneyi çıkarttığını söyledi.

Ateşi yükselen Mustafa Ruşen'i hastaneye götürdüğünü ama bir çözüm olmadığını anlatan Karakaş, şunları kaydetti: "İlk olarak Doğanşar İlçe Hastanesine götürdüm. Ateşi düştü ve vücut soğuyunca iç kanamayı gördüm. Daha sonra Suşehri Devlet Hastanesine giderken kaza yaptım, aracımı orada bıraktım ve ambulansı aradım. Ambulansla Suşehri Devlet Hastanesine gittik. Orada damar yolu bulamadılar ve acilen Sivas'a yetiştirmelerini istedim. Burada da damar yolu bulamadılar çünkü vücuttaki kan içeri dolmuştu. Damar yolu yoktu. Benim yüreğim yandı, başkasının yüreği yanmasın."

Karakaş, bölgede çok kene olduğunu belirterek, yetkililerden yardım istedi.

"OĞLUM, BİR KERE BABA DE..."

Öte yandan, baba Karakaş'ın hastanede çektiği videoda, "Mustafa, oğlum bir kere baba de. Baba de bakalım oğlum, haydi oğlum." şeklindeki seslenişine, oğlunun bitkin düşmesi nedeniyle cevap verememesi yer alıyor.

Mustafa Ruşen Karakaş'ın cenazesi, öğle vakti köyde toprağa verilecek.

AYNI İLÇEDE KKKA HASTALIĞI ŞÜPHESİYLE İKİNCİ ÖLÜM

İstanbul'da yaşayan ve yaz tatilini Koyulhisar ilçesine bağlı Boyalı köyünde geçiren 61 yaşındaki Ahmet Yamaç, 4 gün önce bahçede çalıştığı sırada vücuduna kene yapıştı. Yamaç, keneyi kopardıktan sonra rahatsızlandı. Yakınları tarafından Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine kaldırılan ve KKKA hastalığı şüphesi bulunan Yamaç, müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Yamaç'ın cenazesinin yarın öğle vakti Boyalı köyünde toprağa verileceği öğrenildi.