HABERTURK.COM

Reuters ajansı, Suriye'deki Amerikan askerlerinin Simelka Sınır Kapısı'ndan Irak'ın Dohuk kentine geçiş yaptığını duyurdu.

Ajans, Amerikan askerlerini taşıyan 100'ü aşkın zırhlı aracın sınırdan geçiş yaptığını kaydetti. Konvoyda ağır silah ve mühimmat taşıyan onlarca kamyon da bulunduğu ifade edildi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye'de bulunan bine yakın Amerikan askerinin Irak'a sevk edileceğini ve buradan DEAŞ'la mücadeleye destek vereceklerini belirtmişti.

HASEKE BOŞALTILDI

Sınır geçişi haberinden kısa süre önce ABD'nin, Suriye'de Münbiç, Aynularab'dan (Kobani) ve Ayn İsa'dan sonra, Haseke'den de üslerini boşaltarak çekilmeye başladığı kaydedilmişti.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, ABD güçleri, Suriye'nin kuzeydoğusunda, büyük bölümü terör örgütü YPG/PKK işgalindeki Haseke ilinde bulunan iki üssünden çekildi.

Abdülaziz Dağı bölgesindeki radar üssünü Aynularab'taki gibi savaş uçaklarıyla imha eden ABD, Şeddadi ve El Vezir üsleri ile Himo ve Cezaevi bölgelerindeki askeri noktalarından da çekildi.

Dün gece boyunca ABD uçaklarının, süreci izlemek için uçuşlar gerçekleştirdiği vurgulandı.

Haseke'deki 4 üssü ve 2 askeri noktasını boşaltan ABD, Münbiç, Aynularab ve Ayn İsa'daki üslerini ise kargo uçakları kullanarak boşaltmış, uçakların taşıyamayacağı bazı malzemeler yine tırlarla Tel Beyder'e taşınmıştı.

Haseke'deki Rümeylan Üssü'nün halen faal olduğu ancak çekilme hazırlığının başladığı öğrenildi. Ayrıca ülkenin doğusundaki Deyrizor ilinde de ABD üsleri bulunuyor.

ABD ordusu, Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasından hemen önce Suriye'nin kuzeyindeki askerlerini çekmeye başlamıştı. ABD, DEAŞ'la mücadele gerekçesiyle, terör örgütü YPG/PKK'ya destek vermek için Suriye'nin Haseke, Rakka, Deyziyor, Münbiç ve Tel Abyad bölgelerinde toplam 18 askeri nokta kurmuştu.

ESPER TEYİT ETTİ

Bu arada Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye'nin kuzeyindeki petrol sahaları çevresinde konuşlanan Amerikan askerlerinin çekilme sürecine sahil olmadığını duyurdu.

Daha önce ABD'nin Suriye'de 200 askerini bırakacağı, bu askerlerin de kuzeydeki petrol tesislerinin Rusya ve Şam rejiminin eline geçmesine engel olma görevini üstlenecekleri iddia edilmişti.

 

 

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri