HABERTURK.COM

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan son günlerde koronavirüs salgını sebebiyle artan fiyatlarla ilgili açıklamada bulunuyor. Bakan Pekcan "81 ilde eş zamanlı olarak, fiyat artışı tespit edilen maske ve gıdalarla ilgili denetimlere başladık" dedi.

Pekcan bunun yanında "Fiyatları etkileme, ürünlerin yokluğuna neden olma, mal satışlarından kaçınma fiilleri TCK'ye göre suç. Bunların hapse kadar cezası olacak" ifadelerini kullandı. 

İNTERNET SİTELERİ İNCELENECEK

Bu sabah itibarıyla marketlerde gıda tezgahlarının dolu olduğunu belirten Bakan Pekcan "Marketlerde ürünlerde fahiş bir fiyat uygulaması yok. İnternet sitelerini inceleyeceğiz" açıklamasında bulundu. 

Bakan Pekcan bunun yanında Reklam Kurulu'nun, 25 Mart'ta, 1995 yılından bu yana ikinci defa olağanüstü toplanacağını açıkladı.

ÖNCELİK İÇ PAZAR

Maske ve bazı tıbbi teçhizatın ihracat izinlerini Sağlık Bakanlığının ön iznine tabi tuttuklarına dikkati çeken Pekcan, şu değerlendirmede bulundu:

"Türkiye'de 1 milyar 300 milyon üretim kapasitesi varken piyasada maske bulunamaması gerçekten olağanüstü bir durum. Dolayısıyla biz burada yetkilerimizi kullanarak gerekirse haksız fiyat artışları konusunda Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri doğrultusunda da gereğini yapacağız. Türk Ceza Kanunu'nun 237'nci maddesi fiyatları etkileme, 238'inci maddesi kamuya gerekli ürünlerin yokluğuna neden olma, 240'ıncı maddesi mal veya hizmet satışından kaçınma fiillerini suç olarak tanımlamıştır. Biz kendi yetki alanımız çerçevesinde gerekli tespitleri yapıyor ve idari cezaları kesiyoruz. Bundan böyle bu bilgileri savcılıkla da paylaşıyor olacağız. Firmalarımıza öncelikle iç piyasaya talep ölçüsünde gerekli malzemenin temin edilmesi konusunda bir kez daha sesleniyorum, biz firmalarımızın ihracatını her zaman destekledik, destekliyoruz ama önceliğimiz kendi vatandaşımızın ihtiyacı."