• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Çin aşısına AB üyesi ülkeden ilk onay!
0:00 / 0:00
HABERTURK.COM / Ajanslar

Macaristan, geçtiğimiz hafta da Rusya'nın geliştirdiği Sputnik V aşısına onay veren ilk Avrupa Birliği üyesi ülke olmuştu.

Reuters haber ajansı, Çinli Sinopharm şirketinin koronavirüse karşı geliştirdiği aşıya onay veren ilk AB üyesi ülkenin de Macaristan olduğunu aktardı.


ÇİN AŞISINA ÇOK GÜVENDİĞİNİ ANLATTI

Onay kararının öncesinde açıklamalarda bulunan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı Çin aşısını tercih edeceğini söylemişti.

Ülkedeki aşı programının iyi yürüdüğünü, sağlık çalışanları ve bakımevi sakinlerine yönelik aşı programının tamamlandığını ifade eden Orban, gelecek hafta itibariyle ise kayıt yaptıran diğer vatandaşların aşılanmasına başlanacağını söyledi.

Orban, bugüne kadar 2 milyon kişinin aşı olmak için kayıt yaptırdığını belirterek, ülkesinin yakın zamanda Çin'den aşı alımı konusunda anlaşma imzalayacağını, kendisinin de Çin aşısına güvendiğini ve bu yüzden Çin aşısını bekleyeceğini anlattı.

Avrupa Birliği'nden (AB) yeterli miktarda aşı gelmediğini hatırlatan Orban, bu yüzden farklı kaynaklardan aşı temin etmeye çalıştıklarına işaret etti. Orban, halihazırdaki plana göre mart sonuna kadar 880 bin kişiyi aşılayabileceklerini, Çin aşısının gelmesi durumunda ise bu sayının iki katına çıkabileceğini kaydetti.

Macaristan'da 28 Ocak itibarıyla 187 bin 508 kişiye aşı uygulandı.

Macaristan Sağlık Bakanlığının paylaştığı verilere göre, son 24 saatte 1459 yeni vaka tespit edildi, toplam vaka sayısı 364 bin 909'a, hayatını kaybedenlerin sayısı 83 artışla 12 bin 374'e çıktı.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.