Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yasama, yürütme ve yargı organlarının temsilcileriyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen yemekte bir araya geldi. Yemeğe, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Birinci Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Nuri Necipoğlu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ve Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan katıldı. 

YASAMA, YÜRÜTME VE YARGININ YOĞUN GÜNDEMİ

Üç organın da yoğun gündemi bulunuyor. Yasama organı olan TBMM, uyum yasaları ile yoğun bir gündemin içine girecek. Uyum yasalarına ilişkin komisyonların çalışmalarının genel çerçevesinin 2018'in ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

Yürütme organı olan hükümet de, son dönemde ABD ile gerginleşen ilişkiler, dış politika, OHAL, KHK'lar, Suriye'nin kuzeyindeki gelişmeler ve son olarak Afrin operasyonu ile yoğun bir gündemin içinde.

Yargı cephesinde ise 15 Temmuz'dan sonra başlayan FETÖ yargılamaları sıcaklığını korurken, Anayasa Mahkemesi'nin Şahin Alpay ve Mehmet Altan kararı ile yeniden başlayan yetki tartışmaları da gündemde yer alıyor.

AYM'NİN MEHMET ALTAN VE ŞAHİN ALPAY KARARI Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararı ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Gerekenler söylendi, ben değerlendirme yapmayacağım" dedi.

GELENEKSELLEŞEN TOPLANTI

10 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her yılın ocak ayında gelenekselleşen yasama, yürütme ve yargı organlarının temsilcileri ile buluşma gerçekleştiriyor.

 

2017'nin ocak ayında gerçekleşen toplantı