Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
İngiltere'den o aşının kullanımına onay!
0:00 / 0:00
HABERTURK.COM / Ajanslar

İngiltere hükümeti Pfizer-Biontech ortak çalışmasıyla geliştirilen koronavirüs aşısının kullanımını onayladı.

İngiltere, Pfizer'in yüzde 95 etkili olduğu açıklanan koronavirüs aşısına onay veren ilk ülke oldu. İngiltere Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada öncelikli olarak aşılanacak gruplara ilişkin son tavsiyelerini yakında yayınlayacaklarını duyurdu.

Pfizer'den yapılan açıklamada "ABD ve AB'nin de aşı konusunda yetki kararlarını bu ay bekliyoruz" ifadeleri yer aldı.

GELECEK HAFTA UYGULANMAYA BAŞLAYACAK

İngiltere'de yaygın kullanımına izin verilen, Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının gelecek hafta uygulanmaya başlanacağı bildirildi.

İngiltere Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesinin (JCVI) öncelikli grupların aşı almaları için nihai tavsiyesini kısa bir süre sonra yayımlayacağı belirtildi.

Açıklamada, bakımevlerinde kalanlar, sağlık personelleri, yaşlılar ve klinik olarak aşırı derecede savunmasız olanların öncelikli grup içinde bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

JCVI'dan daha önce yapılan açıklamalarda, aşının ilk uygulanacağı gruplar bakımevlerinde kalanlar ve bakımevi çalışanları, 80 yaşın üzerindekiler ve sağlık personelleri şeklinde sıralanmıştı.

Aşının, haftaya uygulanmaya başlayacağı duyurulan açıklamada, "Ulusal Sağlık Servisi (NHS),büyük ölçekli aşılama programları sunma konusunda onlarca yıllık deneyime sahiptir. Aşılamaya uygun olan herkese bakım ve destek sağlamak için kapsamlı hazırlıklarını uygulamaya koymaya başlayacaktır." ifadelerine yer verildi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, aşının gelecek haftadan itibaren İngiltere'de kullanıma sunulacağını kaydetti.

Sky News'e konuşan Sağlık Bakanı Matt Hancock ise aşının onaylanmasının "harika" bir haber olduğunu söyledi.

Hancock, "İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA),aşının kullanıma sunulmasına klinik olarak izin verdi. NHS bunu gerçekleştirmeye hazır. Gelecek haftanın başlarında Kovid-19'a karşı aşılama programına başlayacağız." diye konuştu.

Ülke genelinde 50 hastanenin aşıları beklediğini ve bunlar gelir gelmez uygulamaya hazır olduklarını vurgulayan Hancock, ayrıca ülkede büyük aşılama merkezlerinin kurulması çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

HALK AŞIYI SATIN ALAMAYACAK

BBC'de konuya ilişkin yer alan bir haberde, aşının ücretsiz olarak uygulanacağı ve halkın aşıyı eczanelerden bir ödeme karşılığında elde edemeyeceği aktarıldı.

İngilizlerin sağlık ocaklarından veya aşılama merkezlerinden alacakları bir mektupla ne zaman aşı olacaklarını öğrenecekleri kaydedilen haberde, aşının dağıtımı ve uygulanması için 30 bin gönüllünün görevlendirileceği, bunlardan bazılarının aşı yapmak için de eğitileceği belirtildi.

MHRA, Pfizer-BioNTech Kovid-19 aşısının yaygın kullanımına onay vermişti.

TESCİLLENEN İLK KOVİD-19 AŞISI

Mesajcı Ribo Nükleik Asit (mRNA) temelli aşı adayı, dünyada tescillenen ilk Kovid-19 aşısı olmuştu.

Aşı, 10 ay gibi kısa bir sürede klinik öncesi geliştirme çalışmaları ve 3 aşama klinik denemeleri tamamlayarak onay almayı başarmıştı.

ABD'de Pfizer, Çin'de Fosun Pharma ilaç firmalarının üretim lisansını aldığı aşı adayı için 1'inci ve 2'nci aşama klinik denemelerinin Almanya’da yürütülmesinin ardından 27 Temmuz’da ABD, Arjantin ve Almanya’nın aralarında olduğu ülkelerde 30 bin sağlıklı gönüllünün katılması hedefiyle 3. aşama klinik denemeler başlatılmıştı.

VİRÜSE KARŞI YÜZDE 95 ETKİLİ

Pfizer ve BioNTech, 18 Kasım'da 3'üncü aşama klinik denemelerini tamamladığını, aşı adayının virüse karşı bağışıklık sağlamada yüzde 95 etkili olduğunu bildirmişti.

Şirketler, aşı adayının acil kullanımına izin verilmesi için ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ile Avrupa İlaç Ajansına (EMA) başvurularda bulunmuştu.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.