Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

2 Ekim günü Suudi arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kendisinden haber alınamayan ve olayla ilgili derin bir soruşturmanın yürütülmesi sonucu öldürüldüğü anlaşılan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ölümüne ilişkin İran'dan oldukça tepkili açıklama geldi. 

IRNA haber ajansının haberine göre, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suudi Arabistan'ın Amerika'nın koruması olmadan Kaşıkçı cinayetini işleyemeyeceğini söyledi.

Kaşıkçı cinayetini "benzeri görülmemiş vahşice işlenmiş bir suç" şeklinde niteleyen Ruhani, "ABD'nin desteği olmadan hiçbir ülkenin böyle bir suç işleyeceğini düşünmüyorum. Görünüşe göre, bir ülkeye hükmeden bir kabile, süper gücün korumasına sahip." dedi.

Türkiye hükümetine cinayetin tüm boyutları ve yönlerini açığa kavuşturma çağrısında bulunan Ruhani, şöyle devam etti:

"Kimse bugünün dünyasında ve yeni yüzyılda böyle organize bir cinayete tanıklık edeceğimizi ve bir sistemin bu kadar vahşice bir cinayeti planlayacağını hayal edemezdi."

Ruhani, Kaşıkçı cinayetinin ABD, Avrupa ve diğer dünya ülkeleri için insan hakları konusunda bir sınav olduğunu belirterek, "Bu işlenen cinayet ve faillerinden daha çok kınanması gereken onlara bu suçu işleme cesaretini veren güçtür." ifadelerini kullandı.