Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Barış Pınarı Harekatı ile ilgili ortak bildiri yayınladı. Bildiriyi okuyan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ( TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, birlik çağrısı yaptı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB),Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK),Türkiye Barolar Birliği, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ),Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN),Türkiye Emekliler Derneği, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ),Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK),Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (KAMU-SEN),Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin ortak basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu , TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu , HAK-İŞ Genel Başkan Vekili Yunus Değirmenci , MEMUR-SEN Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu , TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, TİSK Yönetim Kurulu Üyesi Metin Demir (solda),KAMU-SEN Genel Başkanı Önder Kahveci ve TZOB Genel Sekreteri Hasan Hüseyin Coşkun katıldı.

Hisarcıklıoğlu dünya kamuoyuna seslendi. Uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hâkim kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet eden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: "Devletimizin ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yürüttüğü diplomasiyle, uluslararası kamuoyunu doğru şekilde bilgilendiriyoruz. Bizler de, yurtdışındaki muadillerimiz nezdinde çalışmaya ve ülkemizin bu haklı duruşunu dünya kamuoyuna aktarmaya başladık. Önümüzdeki haftada, tüm teşkilatlarımızla ülke genelinde bu bildiriyi yeniden paylaşıp, ülke genelinde bunu yaymış olacağız."

'GÜN SESSİZ KALMA GÜNÜ DEĞİL'

Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk milleti, iş dünyası ve sivil toplumun, bir ve beraber olarak en güzel cevabı vereceğini söyleyen  Hisarcıklıoğlu sözlerine şöyle devam etti: "Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, Türkiye'nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir. Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhuyla, bir ve beraber olarak ses verme günüdür. Öte yandan bütün vatandaşlarımızı, özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir.
Aynı medeniyetin, aynı kültürün, aynı inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez. Türkiye sivil toplumu ve iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır.