Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Gezi Parkı olayları sırasında eylemcilerin çadırların yakılması talimatını verdiği iddia edilen ve 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası görevden ihraç edilen dönemin İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli, "Görevi kötüye kullanmak ve genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması" suçlarından toplam 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme verdiği hapis cezası ile ilgili olarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına da karar verdi.

Habertürk Haber Merkezi'nden Serdar Kulaksız'ın haberine göre, İstanbul 29 Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanık Ramazan Emekli katılmadı. Duruşmada olay sırasında görevli zabıta çalışanları ifade verdi. Duruşma da tanık olarak dinlenen zabıta komiseri Murat Sarı, olay günü gezi parkı olaylarında görevlendirildiklerini belirterek ismini orada öğrendiği İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli'nin koordinesinde bir toplantı yapıldığını söyledi.

Sarı, "Toplantı da çevik kuvvetin alana gireceği topluluğu dağıtacağı bizim de belediye olarak çadırları toplanması görevimiz vardı. Çevik kuvvet girdi. Parkın ortalarına doğru karşı taraftan taş, şişe gelmeye başladı. Biz o zamana kadar 20-25 çadırı toplamıştık. İl emniyet Müdür yardımcısı Ramazan Emekli beni çağırdı. Yanımda iki personelim vardı. Biz burada ne kendimizi koruyabileceğiz ne de sizi, geri kalanları yakın talimatı verdi. Bu olaydan sonra çadırlar yakıldı" dedi.

ÇADIRLAR YAKILDI

Tanık zabıta memuru Murat Yüce ise sanık Ramazan Emekli'nin, zabıta komiserlerini çağırarak "Biz burada kendimizi koruyabileceğiz geri kalanları yakın talimatı verdi. Bu olaydan sonra çadırlar yakıldı" dedi. Diğer zabıta memurları Hüseyin Aladağ ve Osman Çeküç de, "İl emniyet müdür yardımcısı Ramazan Emekli bizim komiserimizi çağırmış. gezi parkında bulunan çadırların yakılması emrini vermiş. Bunun üzerine çadırlar yakıldı" dedi.

10 AY HAPİS

Mahkeme, sanığın üzerine atılı "Görevi kötüye kullanma" suçundan 5 ay, "Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması" suçundan da 5 ay olmak üzere toplam 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme verdiği iki ayrı hapis cezası ile ilgili olarak da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti.