Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin Afrin kırsalında 20 Ocak'ta başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'nda 35. güne girildi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 1873 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi. TSK ve ÖSO, Afrin'in kuzeybatısındaki Maskah köyünü teröristlerden temizledi. Harekat kapsamında 101 kritik nokta da teröristlerden arındırılmış durumda. 

KORGENERAL TEMEL: TERÖRİSTLER DÜŞMANIMIZ, BÖLGE HALKI DOSTUMUZDUR, KARDEŞİMİZDİR

2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, "Hedefimiz tamamen teröristlerdir, PKK'lı, PYD'li, DEAŞ'lı teröristlerdir. Bölge halkı tamamen dostumuzdur, kardeşimizdir." dedi.

Korgeneral Temel, Gaziantep'in İslahiye ilçesinde bir süre önce boşaltılan çadır kentten dönüştürülen İçişleri Bakanlığı Müşterek Görev Merkezi'nin açılışı için düzenlenen törene gelişinde, alanda toplanan özel birliklere hitap etti.

Temel, "Sizlerle birlikte daha güçlü olduk, daha güçlü olacağız. Devletimizin bütün imkanları bu bölgeye seferber edilmiştir, bundan hiç şüpheniz olmasın." diyen Temel, şunları söyledi:"80 milyonun duası, desteği arkamızdadır. Hedefimiz tamamen teröristlerdir, PKK'lı, PYD'li, DEAŞ'lı teröristlerdir. Bölge halkı tamamen dostumuzdur, kardeşimizdir. Hedefimiz, tekrar ediyorum teröristlerdir. Hiçbirinizin tırnağına taş gelmemesi için her türlü gayreti gösteriyoruz, göstereceğiz." dedi.

İsmail Metin Temel, sivillerin emniyetinin harekatın "olmazsa olmazları" arasında yer aldığını da sözlerine ekledi.

TOPLU CUMA NAMAZI KILDILAR

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne destek için Afrin'e gidecek olan JÖH vePÖh ekipleri Gaziantep Islahiye'deki Müşterek Toplanma alanında gerçekleştirilen törenin ardından cuma namazı kıldılar.

JÖH VE PÖH EKİPLERİ AFRİN YOLUNDA

Türk Silahlı Kuvvetleri, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında ilerleyişini sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan,  kısa süre içerisinde Afrin kent merkezinin kuşatılacağını dile getirmişti. Jandarma Özel Harekat ve Polis Özel Harekat ekipleri, İçişleri Bakanlığı tarafından TSK'nın emrine verildi. Afrin kent merkezindeki meskun mahal operasyonlarında görev alacak olan JÖH ve PÖH ekipleri yurdun dört bir yanından Gaziantep Islahiye'deki İçişleri Bakanlığı Müşterek Toplanma alanına ulaştı. Habertürk TV'den Mahir Kılıç'ın aktardığı bilgilere göre 6 bin civarında özel harekatçı toplanma merkezinin yolunu tuttu.

TSK TERÖRİSTLERİN MÜHİMMAT KONVOYUNU VURDU

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) "PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait 30-40 araçtan oluşan ve içinde teröristler ile silah ve mühimmat taşıyan konvoyun, Afrin'e 15 kilometre uzaklıktayken vurulduğunu" belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) "PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait 30-40 araçtan oluşan ve içinde teröristler ile silah ve mühimmat taşıyan konvoyun, Afrin'e 15 kilometre uzaklıktayken vurulduğunu" belirtti.

101 NOKTA ELE GEÇİRİLDİ

Zeytin Dalı Harekatı'nda ilerleyiş sürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölgede huzuru tesis etmek ve güvenliği sağlamak amacıyla terör örgütlerine karşı başlattığı Afrin Harekatı'nda 35 günde 101 nokta ele geçirildi.

Teröristlerden temizlenen yerleşim birimleri ve stratejik noktalar şöyle:

Bülbül beldesi merkezi, beldeye bağlı Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa, Bak Ubasi, Ali Kar, Şeyh Huruz, Ömer Simo, Duraklı, Hayyam, Surain, Çarkanlı ve Akanlı köyleri, Huruz Dağı, Darmık Dağı, Kurni Dağı, Havuz Tepesi ile Kürdo, Şeyh Huruz köyüne bağlı iki köy altı yerleşim; Racu beldesinde Ayn Batman Dağı, Yukarı Hacıkanlı, Aşağı Hacıkanlı, Derviş Obası, Hasan Kelkavi, Celeme, Edamanli, Kude, Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, Süleyman Halil, Sati Şaği, Alkana, Kırmızı, Karri, Şerbanlı, Şedya Harab Summak ve Hantalli köyleri, 687 .Tepe, 915. Tepe, 740. Tepe ile 1027. Tepe; Şeyh Hadid beldesinde Cukali Favkani ve Orta Çakallı köyleri ile Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak köyü ve Hac Bilal köyü; Cinderes beldesinde Hacı İskender, Deyr Ballut, Hammam, Nisriyye, Dükkan, Eşkan, Arşali, Muhammediye, Divan Fevkani,Divan Tahtani, Mervane, Helkece köyleri ve onlara hakim 3 tepe ile Mersides, Nisriyye, Amara ve Kila Tepeleri, Sattuf evleri ve Kalki köy altı yerleşimi, üs olarak kullanılan Beyyada noktası; Şeran beldesinde Burseya Dağı, İkidam, Şeltah, Merseva, Serincek, Kastel Cündo, Dikmetaş, Zeytinak, Arpaviran ve Dayr Savvan köyleri ile Sirgaya ve Nebi Huri Tepeleri ile Cemiliyye köy altı yerleşimi. Tel Dilur köyü. Mikdad köyü, Ali Racu köyü, Sarı Uşağı Rahmanlı köyleri. Zehra, Aşağı Korgan ve Yukarı Korgan köyleri, Bafler köyü. Maskah köyü.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: DERDİMİZ, 3 BUÇUK MİLYON İNSANI EVLERİNE DÖNDÜRMEKTİR

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin il başkanları toplantısında, "Ülkemizde misafir ettiğimiz kardeşlerimizin, 3 buçuk milyon... Suriyeli kardeşlerimizin burada barınmaları için elimizden geleni yaptık. Suriye'deki saldırıların topraklarımıza kadar ulaştığını gördük. Fırat Kalkanı Harekatı'nda 2 bin kilometrekarelik alan DEAŞ'lı teröristlerden temizlenmiş oldu. Burada yaşayan insanlar topraklarına dönmüş oldu, bunu biz sağladık. Bugün 35. gününe giren Zeytin Dalı Harekatı'nda adım adım Afrin'e ilerliyoruz. Bu sabah itibarıyla 1873 teröristi etkisiz hale getirerek 415 kilometrekare civarında bir alanı kontrol altına aldık. Derdimiz nedir? Derdimiz 3 buçuk milyon insanı kendi evlerine, topraklarına nasıl gönderebiliriz, derdimiz budur. Bölgedeki hakim tepeler şu anda büyük ölçüde askerlerimiz tarafından teröristlerden temizlendiği için harekatın bundan sonraki kısmının inşallah daha hızlı ilerlemesini bekliyoruz." demişti.