Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
DHA

İstanbul Valiliği, terör propagandası yapıldığı gerekçesiyle yasaklanan tiyatro oyunuyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı

DHA'nın haberine göre valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi: "Teatra Jiyana Nü" özel tiyatro ekibi tarafından 13 Ekim 2020 tarihinde sergilenmesi planlanan "Beru: Klakson Borizan Birt" isimli tiyatro oyunu, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığımızca Kürtçe olduğu için yasaklanmamıştır.

"ASLA KABUL EDİLEMEZ"

Türkçe, Kürtçe veya hangi dilde olursa olsun, terör propagandası yapmak kanunlarımızda yasaktır ve bu tür girişimlere kesinlikle müsaade edilemez. PKK/KCK terör örgütü faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik olarak yapılan çalışmalarda;

Teatra Jiyana Nü (Yeni Yaşam Tiyatrosu) isimli tiyatro grubunun -sözde- Devlet ve Terör ilişkilerini irdeleyen "Beru; Klakson Borizan Birt" isimli tiyatronun var olan oyununun tüm kurgusu PKK Terör örgütünün ülkemize karşı yürüttüğü terör propagandasına dönüştürülmek suretiyle oluşturulduğu yönünde güvenlik güçlerimizin tespiti söz konusudur. Bir tiyatro oyununun PKK terör örgütünün propagandasına dönüştürülmesi asla kabul edilemez. Konuyla ilgili olarak soruşturmalar başlatılmıştır."

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Öte yandan Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı, terör örgütü PKK propagandası yapıldığı gerekçesiyle yasaklanan, "Teatra Jiyana Nü" adlı özel tiyatro ekibinin "Beru: Klakson Borizan Birt" oyunuyla ilgili suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusunda, oyunda PKK terör örgütünün propagandasının yapıldığı belirtildi. Başsavcılığın suç duyurusundaki iddialar ve tespitlerle ilgili yaptığı inceleme sonrasında, soruşturma başlatılabileceği öğrenildi.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri