Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

A Milli Erkek Takımımız, 2016 FIBA Olimpiyat Elemeleri Turnuvası’nda mücadele etme hakkını elde etti.

Ay Yıldızlılarımız; turnuvanın 18 takımlı olması, Eurobasket 2015 Final Grubu ve FIBA Dünya sıralamasındaki yeri nedeniyle; Letonya ve Hırvatistan ile birlikte organizasyona davet edildi.

FIBA tarafından yapılan açıklama sonrasında; 2016 FIBA Olimpiyat Elemeleri Turnuvası’na İtalya, Filipinler ve Sırbistan’ın ev sahipliği yapacak. 4-10 Temmuz tarihleri arasında organize edilecek turnuvada gruplarını ilk sırada tamamlayan ekipler, Rio 2016 Olimpiyat Olimpiyatları’na katılma hakkı elde edecek.

"DÜNYA 8'İNCİSİ OLDUĞUMUZ İÇİN ELEMELERE KABUL ETTİLER"
FIBA Avrupa Başkanı ve Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Onursal Başkanı Turgay Demirel, A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın 2016 Rio Olimpiyat Oyunları elemelerinde yer almasıyla ilgili "Türkiye'nin daha önce camia olarak basketboldaki gelişimi ve yatırımları göz önüne alındı" dedi.

Demirel'in TBF'nin resmi internet sitesinde yer alan açıklamasında, FIBA'nın Filipinler, Sırbistan ve İtalya'yı elemeleri düzenlemek için ev sahibi seçtiğini anlatarak, "Zor bir süreç oldu. Filipinler, Sırbistan ve İtalya hak ettiği için öncelik oldu. Toplam 18 takımın katılacağı elemelerde diğer takımlar yer alırken, Türkiye'nin daha önce camia olarak basketboldaki gelişimi ve yatırımları göz önüne alındı. Türkiye'de belki de bir ilk yaşanacak ve basketbolda hem kadın hem de erkek milli takımlarımız olimpiyatlara katılma başarısı gösterecek" ifadelerini kullandı.

TBF Üst Yöneticisi (CEO) Hidayet Türkoğlu ise milli takımın elemelere katılmasını sağlayanlara teşekkür ederek, "A Milli Erkek Takımı, 2016 Olimpiyatları için elemelere katılacak. Ay-yıldızlılarımızın bu organizasyonda yer almasında çaba gösteren ve emeği geçen FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel ile TBF Başkanı Harun Erdenay'a teşekkür ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

KADINLARDA OLİMPİYAT OYUNLARI'NA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK ÜLKERLER
Diğer yandan Rio’da 2016 yılında organize edilecek FIBA Olimpiyat Elemeleri Turnuvası’na ev sahipliği yapacak ülkeler belli oldu.

FIBA tarafından yapılan açıklamaya göre; A Milli Kadın Takımımızın mücadele edeceği Kadınlar Olimpiyat Oyunları elemeleri, Fransa’da organize edilecek. İspanya’yı geride bırakarak turnuvaya ev sahipliği yapma hakkını elde eden Fransa’daki turnuva, 13-19 Haziran 2016 tarihleri arasında düzenlenecek.

A Milli Kadın Takım Başantrenörü Aziz Akkaya yapmış olduğu açıklamada, “Bizim için turnuvanın nerede düzenlendiği önemli değil. Organizasyon olarak elimizden gelen mücadeleyi ortaya koyup Rio’da organize edilecek Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi başarıyla temsil etmek istiyoruz. Milli Takımlar olarak en büyük hedefimiz; Olimpiyat Oyunları’nda madalya alarak ülkemize tarihi bir başarı yaşatmak” dedi.