Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan önemli turnuvada Türkiye'nin D Grubu'ndaki rakipleri, Büyük Britanya, Rusya, Sırbistan, Letonya ve Belçika oldu.

Türkiye'nin yanı sıra Finlandiya, İsrail ve Romanya'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan EuroBasket 2017'nin kura çekimi yapıldı. Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen kura çekiminde 6 torbada 24 takım, 4 ayrı grupta eşleşti.

2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın gerçekleşen kura çekimi sonrası oluşan grupları şu şekilde:

A GRUBU (Helsinki): Polanya, Yunanistan, Fransa, Finlandiya, İzlanda, Slovenya.
B GRUBU (Tel Aviv): Ukrayna, İsrail, Litvanya, Gürcistan, İtalya, Almanya.
C GRUBU (Cluj-Napocca): Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Karadağ, Romanya, Macaristan.
D GRUBU (İstanbul): TÜRKİYE, Büyük Britanya, Rusya, Sırbistan, Letonya, Belçika

AKİF ÇAĞATAY KILIÇ: "TÜRKİYE, EV SAHİPLİĞİNİN NE DEMEK OLDUĞUNU GÖSTERDİ"
Kura çekiminde konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak 4 ülkeden biri olacağımız için mutluluk yaşıyoruz. İstanbul her zaman duyguların, farklı medeniyetlerin, farklı düşüncelerin bir araya geldiği bir şehir olmuştur. Türkiye konumu itibariyle temsil ettiği değerleri aynı şekilde dünyanın merkezini teşkil eden bir ülke olmuştur. 2017 EuroBasket finallerinin bu güzel şehirde olması bizim için ayrı bir öneme sahip. 2010 heyecanını burada yaşamıştık. İnşallah 2017'de de takımımızdan da ev sahipliğinin yanında iyi bir performans bekliyoruz. Bundan iki gün önce kadın basketbol takımımızda yerini garantiledi. Onları da tebrik ediyorum. Organizasyon anlamında Türkiye son yıllarda farklı organizasyonlara ev sahipliği yaparak dünyaya ev sahipliğinin ne olduğunu gösterdi. Bu misafirperverliği gösterirken diğer ülkelerin de; 4 farklı ülkede bu organizasyonun yaşanıyor olmasının da önemi var. Spor söz konusu olduğunda birbirine destek olup, insanlığa destek olduğunun kanıtı bu birliktelik" dedi.

"DÜNYADA SAYILI ÜLKELER ARASINA GİRDİK"
Bakan Kılıç, Türkiye'nin sportif tesisler açısından dünyada sayılı ülkeler arasına girdiğini söyleyerek, "Sayın Cumhurbaşkanımız da spordan gelen birisi. Sporun birleştirici özelliğine de sürekli atıfta bulunur. Son 14 yılda Türkiye sportif tesisler açısından da sayılı ülkeler arasına girdi. Dünyada spor yöneticiliği noktasında da ciddi anlamda ülkemiz üst seviyelere geldi. 2023'te FIBA Dünya Kupası var. Cumhuriyetimizin 100. yılı. Bunun da buradan işaretini verelim. Bunun çalışmalarına da bakacağız. Geleceği şimdiden çalışmaya başlayalım" açıklamalarında bulundu.
Bakan Kılıç son olarak, emeği geçen herkese teşekkür ederek, "İstanbul'daki ve Türkiye'nin ortağı olduğu bu organizasyon farklı güzelliklere sahne olacak. Umut ediyorum ki çifte sevinç yaşarız. Burası artık basketbolun da evidir. Ümit ediyorum ki basketbol tarihine geçecek bir organizasyon yaşayacağız" diye konuştu.

TURGAY DEMİR: "FEDERASYONLAR ÇOK İYİ ÇALIŞTI"
FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel ise, kura çekimi öncesi yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"Çok zorlu bir karar almamız gerekiyordu ev sahipliği için. Avrupa basketbolu tarihinde ilk kez şampiyonayı 4 ülkeye verdik 2015'te. Federasyonlar çok iyi çalışmalar gösterdi. Fransa'da Lille'de 26 bin 952 kişi final maçını izledi. Yeni formatta 730 bin bilet satıldı. Bu eşi benzeri görülmemiş başarı için formatı devam ettirme kararımız kaçınılmazdı. Harika 4 ev sahibimiz var 2017 için. Romanya ve İsrail ilk kez, Finlandiya ise 100. bağımsızlık dönümünde ikinci kez ev sahibi olacak. Türkiye ise 3. kez ev sahipliğini üstlenecek. Türkiye her zaman iyi bir ev sahibi olmuştur. Burası gerçekten dünyanın en heyecan verici kıta basketbol şampiyonasına ev sahipliği yapacak. Organizasyonun başlaması için heyecan duyuyorum."

HİDAYET TÜRKOĞLU: "BASKETBOL RUHUNA UYGUN BİR TURNUVA OLACAĞINA İNANIYORUM"
Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu da, "Türkiye'nin gelişen ekonomisine, sportif anlamda da yansıması olacaktır. Pek çok organizasyona ev sahipliği yaptığımız ülkemizde, EuroBasket 2017'yi gerçekleştireceğimizden çok mutluyuz. En önemli kriterlerimiz en iyi basketbol şartlarının yerine getirilmesidir. Bu süreçte destek olan, tüm katkısı olanlara teşekkür ediyorum. Tüm ülke takımlarına başarılar diliyorum. Basketbol ruhuna uygun bir turnuva olacağına inanıyorum. Rusya ile partner olduk turnuva için. Tüm Rus basketbolseverleri, sporun yanı sıra ülkemizi de görmeleri için bekliyoruz. Her maç umarım heyecanla geçer. Gençlik ve Spor Bakanımıza, İstanbul Valiliğine, Büyükşehir Belediyesine ve sponsorlarımıza teşekkür ederim" diye konuştu.

ÖMER ONAN: "GRUPTAN BİRİNCİ ÇIKMAMIZ LAZIM"
Türkiye Basketbol Federasyonu Genel Koordinatörü Ömer Onan, 2017 Avrupa basketbol Şampiyonası'nda Türkiye'nin düştüğü grup ile ilgili, "Bizim bu gruptan seyircimiz önünde birinci çıkmamız lazım. Birinci çıkacağımıza ben inanıyorum. Hiçbir maç kolay olmayacaktır" dedi.

2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası kura çekimi sonrası açıklamalarda bulunan TBF Genel Koordinatörü Ömer Onan, "Rusya zaten partnerimizdi. Ondan sonra gelen takımlara baktığımız zaman herkesin korktuğu bir grup olmadı. Daha basketbolda iyi oynayan fakat sıralamada o kadar da üstlerde olmayan takımlar geldi. Burada en önemlisi her zaman bizim oyunculuğumuz zamanında da kaderimiz hep bu Sırbistan ile aynı gruplarda oluyoruz. Sırbistan gelebilecek en zor takımdı o geldi. Şimdi herkes diyecek ki çok kolay bir gruba düştük. Halbuki bu tip turnuvalarda zor takım gelmesini ben daha çok tercih ederim çünkü oradan çıkarsanız ondan sonra iyi bir sıralamada daha kolay takımlar gelebilir. Şimdi bizim bu gruptan seyircimiz önünde birinci çıkmamız lazım. Birinci çıkacağımıza ben inanıyorum. Hiç bir maç kolay olmayacaktır. Ne Litvanya, ne Britanya. Çünkü oynamadığımız hiç bir maçı kazanamazsanız ama bana göre Sırbistan dediğim gibi Rusya önemli rakipler. O açıdan tabii ki daha çok zamanımıza var ama en iyi şekilde hazırlanacağız. Seyircimizin gücü ve desteği ile. Çünkü bu Türkiye'nin kazandığı basketbol adına özellikle büyük turnuvaları kazandığı 2001 ve 2011'de Türkiye'deydi. Taraftarın müthiş bir itici gücü oluyor. Bunu da sonuna kadar kullanacağız. İnşallah bu gruptan en iyi şekilde çıkmaya çalışacağız" dedi.

"ÇOK SORUNLARIMIZ VAR"
A Milli Basketbol Takımı'nın yeni başantrenörü ile ilgili gelen bir soruya ise Onan, federasyonu çok yeni devir aldıklarını dile getirerek, "İnanın şu an federasyonu ele almaya çalışıyoruz. Çok sorunlarımız var. Ama zannetmeyin ki bu işlerle alakalı da çalışmıyoruz. Çalışmalar var, onu da sonunda başkanın kendi insiyatifinde konuşuyoruz , tartışıyoruz. Dediğim gibi şimdi bana bir isim sormayın ama en yakın zamanda milli takım hocamızı açıklayacağız. Yani dediğim gibi çok önemli kendi ülkemizde bir turnuva o açıdan kimse merak etmesin, endişelenmesin her şey bizim kontrolümüz altında. Başkanımız kendi çalışıyor bu konuda ben inanıyorum ki en yakın zamanda bu ismi açıklarız" diye konuştu.

"ŞAMPİYONAYA HAZIR OLACAĞIZ"
Abdi İpekçi Spor Salonu hakkında da konuşan Onan, "Abdi İpekçi ile ilgili olarak, oranın biraz tadilata ihtiyacı vardı. Ligin Play-off'ları geç biteceği için de yetiştiremeyiz. Problem ile karşı karşıya kalmamak için böyle bir karar aldık. Ülker Arena'ya aldık. Oranın da etrafında otel sayısı çok yeterli ve salonda kapasite olarak çok yeterli ve güzel bir salon. O açıdan turnuvayı ilk grupları oraya aldık. Biliyorsunuz finaller de Sinan Erdem'de olacak. Oranın da bir tadilat çalışması var. O da en kısa zamanda bitecek. Tamamiyle şampiyonaya hazır olacağız" ifadelerini kullandı.