Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Özyiğit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 13 yaşında Adana'da Özel Ayaz Koleji takımında basketbol oynamaya başladığını söyledi.

Basketbolun kendisi için bir tutku olduğunu ifade eden Özyiğit, şunları kaydetti:

''Basketbola 13 yaşında Adana Özel Ayaz Koleji'nde başladım. Daha sonra BOTAŞ Spor'un alt yapısına geçtim. O dönemlerde BOTAŞ Spor TKBL'de değildi. Gayretli çalışmalarımızla sezon sonunda lige çıktık. Ardından İstanbul Üniversitesi'ne transfer oldum. Burada 3 sezon oynadıktan sonra Fenerbahçe takımına gittim. 6 yıl Fenerbahçe, 2 yıl Galatasaray'da, bir sezon da Beşilktaş takımlarının kadrolarında yer aldım. BOTAŞ Spor, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'ta şampiyonluklar yaşadım. Fenerbahçe'de uzun yıllar kaptanlık yaptım. 2004-2005 sezonunda Beşiktaş'ın şampiyon olan kadrosunun da kaptanlığını yaptım. Yurt dışında ise Yunanistan'ın Panserraikos, Danimarka'da ise Kopenhavn takımında oynadım.''

''Babamdan gizli antrenman yapardım''
Ailelerin kız çocuklarını spor aktivitelerine göndermek istemediklerine değinen Özyiğit, ''Kız çocukları günümüzde genelde hep evde oturuyor. Bu durumun aynısı bende de oldu. Ailem beni ilk başlarda basketbola göndermedi. Okul formamın altına şortumu giyip, babamdan gizli antrenman yapardım. Daha sonra babam da bunu kabullendi ve antrenmanlara gitmeme ses çıkarmadı. Hatta sonrasında kendisi destek oldu'' dedi.

Türk sporunda birçok ilke imza attıktan sonra kariyerini noktalama kararı aldığını, basketbola ümit milli takımı menajerliğiyle devam ettiğini vurgulayan Özyiğit, şöyle devam etti:

''Ümit milli takım menajerliği görevini bıraktıktan sonra As İstanbulspor Kulübü'nü kurdum. İki senedir kulübümde alt yapıda oyuncu yetiştiriyorum. Milli takımda benimle beraber kaptanlık yapmış Serap Yücesir ile birlikte yaptığımız bu işte alt yapıya ahlaklı, başarılı sporcular yetiştirmeyi hedefliyoruz.''

''185 defa A milli takım forması giydim''
21 yıllık basketbol yaşamında birçok şampiyonluk yaşadığının altını çizen Özyiğit, ''Bugüne kadar 18 tane şampiyonluk yaşadım. 185 defa A milli takım forması giydim. Şu anda basketbolu bırakmış oyuncular arasında benden daha fazla milli olmuş oyuncu yok. Bunu başka hiçbir branşta yaşamış bir oyuncu yok. 3 büyüklerde bir çok şampiyonluk yaşamış oyuncu var, ancak ben 3 büyüklerin hepsinde şampiyonluk yaşamış tek sporcuyum. Bunu başka hiçbir branşta gerçekleştiren oyuncu yok'' diye konuştu.

''TFF seçimlerinde oy kulanmış tek bayan sporcuyum''
Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) en son seçimlerinde oy kullanan tek kadın sporcu olduğunun altını çizen Özyiğit, şöyle konuştu:
''TFF seçimlerinde oy kullanmış tek bayan oyuncuyum. Uygulama Türkiye'de en fazla milli forma giyen 5 oyuncunun ilk beş sıralamasıydı. Ben o ilk beş sıralamaya girdim ve oy kullandım. Yönetmelikte bir düzenleme yapılmasını düşünmekteyim. Çünkü bir bayan oyuncunun böyle bir sıralamaya girip oy kullanması çok zor. Bu uygulamada bayanlar ve erkekleri ayrılması gerektiğini düşünüyorum. Yani erkek sporcuların daha fazla milli forma giymesi, programlarının yoğun olduğundan dolayı mümkün, ancak bu bayanlarda böyle değil, bu yüzden TFF'nin bu uygulamaya bir düzenleme getirmesi gerektiği kanaatindeyim.''

Basketbolu bıraktıktan sonra 21 yıllık kariyerinin her gece rüyalarına girdiğini belirten Özyiğit, konuşmasına şöyle devam etti:
''Sporu bıraktıktan sonra 5 yıl boyunca basketbol rüyalarıma girdi. Beş sene sonra basketbol oynayabileceğimi hiç düşünmedim. Canik Belediyespor Kulübü'nün başkanı Recai Erol benim eski bir dostumdur. Kendisinin ısrarlı tekliflerini kıramadım ve yeniden salonlara döndüm. İnanılmaz derecede mutluyum. Basketbol benim her şeyim, hayatımın bir parçası olmuş durumda ve her anlamda basketboldan faydalanıyorum. Yani felsefe gibi basketbol. Yoğun ısrarların ardından döndüğüm salonlarda takımımı bir üst lige taşımayı hedefliyorum. Hedeflerimi gerçekleştiren bir insanım. Şu anki hedefim ise muhakkak ve muhakkak bu takımı TKBL'ye çıkarmaktır.

''Duygusal hareket etmekten hiç pişmanlık duymadım''
Kariyerinde acı tatlı bir çok anı bulunduğunu, bunlar arasında aklından hiç çıkaramadığı hatıranın ise arkadaşlarının geçirdiği trafik kazası olduğunu belirten Özyiğit, ''Basketbol oynadığım üç yakın arkadaşım Filiz, Kataşa ve Ronda ciddi bir trafik kazası geçirmişti. O zaman diğer arkadaşlarımızla bir araya gelerek düzenlediğimiz yemek organizasyonundan elde edilen gelirle bu arkadaşlarımızın tedavilerine katkıda bulunduk. Yaşanan o talihsiz kazayı hiç unutamıyorum'' diye konuştu.

Bayanlar basketbol liginde favori gösterebileceği isimlerin başında Fenerbahçe takımında forma giyen Birsel Vardarlı'nın geldiğini vurgulayan Özyiğit, ''Birsel Vardarlı, benim her zaman için sporcu kimliği ve kişiliğiyle örnek gösterebileceğim bir isim. Akıllı ve soğukkanlı olmasını seviyorum. Bunun yanında hedeflerini daha yukarılara taşıması gerektiğini düşünüyorum. Diğer oyunculardan Nevriye Yılmaz, Esmeray Özçelik bunlar da sevdiğim, beğendiğim oyuncular arasında yer alıyor'' diye belirtti.

Duygularıyla hareket etmesinden dolayı yaşamında hiç pişmanlık duymadığını da hatırlatan Özyiğit, ''Her zaman duygularımla hareket ettiğim için pişmanlıklarım olmadı. İşimi severek ve isteyerek yaptığım için her zaman olmam gereken yerde oldum. Niye bunu yaptım şunu yaptım demedim. Yaptıklarımın hep doğru olduğu kanısındayım'' dedi.