Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Murat Özyer, Galatasaray Kulübü İcra Kurulu Başkanı Lutfi Arıboğan'la THY Avrupa Ligi Dörtlü Final organizasyonunun gerçekleştirildiği İtalya'nın Milano kentinde, Avrupa Ligi Başkanı ve Üst Yöneticisi Jordi Bertomeu ile yaptıkları görüşmeyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Avrupa Ligi yönetiminin, 3 sezonluk periyotlar içinde A lisansı verilecek kulüpleri belirlediğini aktaran Özyer, "Bizim THY Avrupa Ligi için A lisansı alabilme talebimiz var. Yaptığımız görüşme de bu konu üzerinde oldu. Ancak Avrupa Ligi yönetimi, A lisansı verilecek kulüpleri 3 sezonluk periyotlar için belirliyor ve şu anda 2015-16 sezonundan itibaren üç sezon için hangi takımlara lisans verileceği planlanmaya çalışılıyor. Yani gelecek sezon için A lisansı alma şansımız bulunmuyor" diye konuştu.

Özyer, Avrupa Ligi yönetiminin temmuz ayında gerçekleştireceği genel kurula dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Genel kurulda Avrupa Ligi yönetimi, yeni dönemde lisansları hangi kriterlere göre vereceğini belirleyecek. Bir takım esneklikler de yapacaklar. Ülkelerin sportif başarıları daha çok öne çıkacak gibi gözüküyor. Takımların mali durumu, salon ve seyirci durumuna da dikkat ediyorlar. Avrupa Ligi yönetimi ile bütün sezon boyunca görüşmelerde bulunduk. Galatasaray'ın Türkiye'deki gücü, basketbola bakış açısı, Avrupa'daki takip edilme oranı, taraftar sayısı ve ticari rakamları, onların takibinde olan kriterler. Ama bazı şeyleri daha detaylı konuşabilmek için Avrupa'da tüm liglerin bitmesini bekliyorlar. Bu nedenle haziran ayının ikinci yarısında tekrar görüşmemiz olacak. Son toplantımızda, pozitif görüşlerimizi birbirimize ilettik. Şimdi tüm Avrupa'da liglerin tamamlanmasını bekliyoruz."

Avrupa Ligi'nin temmuz ayındaki genel kurulunda belirlenecek olan lisans kriterlerinin büyük önem taşıdığını anlatan Özyer, "Kriterler kesin olarak belirlenmeli ki takımlar da buna göre pozisyon alsın, strateji belirlesin" değerlendirmesinde bulundu.

"YENİ SEZONDA THY AVRUPA LİGİ İÇİN İKİ ŞANSIMIZ VAR"
Murat Özyer, Galatasaray Liv Hospital'ın gelecek sezon THY Avrupa Ligi'nde yer alabilme ihtimallerini aktarırken, ligde ya şampiyon olmaları ya da Fenerbahçe Ülker ile final oynamaları gerektiğini açıkladı.

THY Avrupa Ligi kurallarını aktaran Özyer, şöyle konuştu:

"Türkiye'den A lisansı sahibi olan Anadolu Efes ve Fenerbahçe Ülker dışında sadece lig şampiyonu THY Avrupa Ligi'ne direkt katılım hakkı alabiliyor. Mevcut durumda gelecek sezon THY Avrupa Ligi'nde yer alabilmemiz için, ligde ya şampiyon olmalıyız ya da Fenerahçe Ülker ile final oynamalıyız. Kurallar gereği lig şampiyonu direkt olarak gruplara kalıyor. Ancak A lisansı sahibi bir kulübün şampiyon olması durumunda ise finalist olan ekibin de şansı doğuyor. A lisanslı Türk ekiplerinden Anadolu Efes takımı play-off çeyrek finalinde elendiği için, şampiyon olamasak bile şansımızı sürdürebilmemiz için Fenerbahçe Ülker ile finale kadar çıkabilmemiz lazım. Böyle bir durum gerçekleştiğinde, Avrupa Ligi yönetimi finalist takım için gruplara direkt katılım yönünde kesin garanti vermese de yüzde 75-80 oranında bu yönde karar alıyor. Aksi durumda ise elemelerde yer veriyor. Biz şu anda sadece lig şampiyonluğunu kazanmaya kilitlendik ve ikinci alternatifi düşünmüyoruz."