Öne Çıkanlar

Dünyanın en zor tırmanışı kabul edilen, çıkan her 5 kişiden birinin hayatını kaybettiği Kangchenjunga’dan sağ salim dönen milli dağcıyla zirveyi konuştuk.

Tunç Fındık’la Türkiye’nin tek profesyonel tırmanma duvarı olan Boulder’da buluşuyoruz. Hikâye gibi anlatıyor 8 bin metreleri, ama birazdan yazılı sınav yapacakmış gibi gözümün içine bakarak. Hindistan-Nepal sınırındaki “katil dağ” Kangchenjunga’dan yeni dönmüş. Katil adını ben taktım zira bu dağa tırmanma gafletinde bulunan her 5 kişiden biri bugün dünyada değil! “Şimdi sırada ne var?” diye soruyorum, “Gelecek yaz K2” diyor. Neden mi gelecek yaz? Çünkü ülkemizde dağcılık, büyük firmaları pek enterese etmiyor. Onlar sponsorluk için parayı, popülariteye veriyor. Tunç Fındık, dünyada birkaç kişinin başarabildiği bu işi sağdan soldan para bularak yapıyor. Hedefi, önümüzdeki 6 yılda 7 tırmanış daha yapmak...

'SAĞOLSUN EŞİM DIR DIR ETMİYOR'

- Tırmanış listenizdeki 14 dağı neye göre sıraladınız?
Kimler nereye gidiyor, ne kadar param var; buna göre karar veriyorum. Dağın bulunduğu ülkeye para ödemek zorundasın, ekiple birlikteysen bu parayı paylaşıyorsun. Keşke iyi bir sponsorum olsaydı ve istediğim zaman dağa çıkabilseydim. Globalstar, North Face gibi sponsorlar var ama para almıyorum.

- O zaman dağcılık bir meslek değil, yoksa inanılmaz paralar kazanmanız lazımdı.
Sponsorla yapılacak bir iş. Sponsorluk kişisel ilişkilerle ilgili bir şey ve ben çok iyi bir pazarlamacı değilim. Kitap yazıyorum, tur düzenliyorum, motivasyon seminerleri veriyorum. Her expedisyon için sağdan soldan para toplatıp gidiyorum. Birikimlerimin hepsini dağa yatırdım. Gittiği yere kadar!

- O zaman eşinize dua edin, kadınlar dır dır eder ya!
Evet, dır dır etmiyor sağolsun. Bu çok iyi. Kendisi bağımsız bir insan.

- Sadece tırmanarak istediğiniz parayı kazansaydınız başka iş yapmaz mıydınız?
Yapmazdım, çok net!

- Nasuh Mahruki nasıl bu kadar çok tanınıyor?
Ne kadar gözükürsen o kadar akılda kalırsın. Ne kadar ünlüysen o kadar rahat sponsor bulursun. Ben sıradan bir insanım, tarzım değil pazarlama işi. Biliyorum, bu profesyonellikle zıt bir şey. Ama hakkını yememek lazım, o da iyi işler yaptı. Tarzına değil yaptıklarına bakmak gerek.

- Dünyada sadece 26 kişinin başarabildiği bir işe soyundunuz; en yüksek 14 dağa tırmanıyorsunuz. Bunu yapan ilk Türk sizsiniz değil mi?
Evet. Yüksek dağlara çıkmak zor, tehlikeli ve masraflı. Üstelik zirveyi görememek, hatta gidip de dönememek var!

- Kangchenjunga dünyanın 3’üncü büyük zirvesi ama en zoru, öyle mi?
Zor bir 8 binlik. Everest’ten de büyük. Yani üzerinde normalden fazla süre kalıyorsun. Yüksekte yiyemezsin, rahat nefes alamazsın. Kangchenjunga’ya bugüne kadar 247 kişi çıkabildi, 40’ı tırmanış sırasında öldü. Yani bu dağa çıkan her 5 kişiden biri ölüyor. Everest’e 5 bin kişi çıktı, düşünün Kangchenjunga’nın zorluğunu...

- Sizinle birlikte başka dağcılar da vardı bu dağa tırmanan. Kötü bir haber var mı?
Bir Amerikalı ve bir Sırp dağcı ölmek üzereyken 6.400 metreden helikopterle alındılar. Akciğer ödemi oluyor, yürüyemiyorsun, konuşamıyorsun ve 24 saat içinde ölüyorsun. Sırp Dragan’a dağ bir numara büyüktü.

- Neden oluyor ölümler? Yanlış yere basmaktan mı, oksijeni ayarlayamamaktan mı?
Çığ, çatlaklara düşmek, yükseklik, hatta yorgunluk...

- Çığ düşmesi şanssızlık mıdır?
Hiçbir şey şanssızlık değildir, dikkatsizlik ve bilgi eksikliğidir. Fırtına ne zaman çıkar, çığ nereden düşer, nereden hızlı geçmen gerekir; bunları hesaplamalısın.

- Sırada ne var?
K2. 8.611 metre. Dünyanın ikinci yüksek dağı. Zor bir tırmanış olacak.

'YILIN 125 GÜNÜ DAĞLARDAYIM'

- Senenin ne kadarını dağlarda geçiriyorsunuz?

100 - 125 gü nü.

- En kritik malzemeniz nedir sizin?
Hafiflik ve kalite önemli. Ama en kritik malzeme, kaya ayakkabısı.

- Tırmanırken aklınıza en çok ne gelir?
Akdeniz ve kıyıdaki zeytinlikler. Bir de kekik kokusu...

- Zirvede ağlar mısınız, güler misiniz?
Bu zirvede gözlerim yaşardı. Everest’e ilk çıktığımda ağlamıştım.

- Başınıza gelen en kötü şey?
2003’te Demirkazık kuzey duvarına tırmanırken çok sevdiğim arkadaşım Kür şat Avcı’yı kaybettim. Şimdi şurada bir ceset görsen çığlık atarsın, ama orada büyük haber değil.

- Ölüm sıradanlaştı mı yani?
Evet, ölüm bana doğum kadar sıradan geliyor.

- Başına kötü bir şey gelmeyen dağcı kötü dağcı mıdır, belli ki riske girmemiş midir?
Çok zor işler yapıp başına hiçbir şey gelmemişse başarılı ve şanslıdır, ama illa ki gelecektir. Zor iş risklidir, kaçış yoktur. Senin değilse de yanındakinin başına bir şey gelir ve sen de buna dahil olursun.

- Tırmanırken aşağıya mı, yukarıya mı, bastığınız yere mi odaklanırsınız?
O anda bastığın yere konsantre olursun. Zorluklara bütün olarak bakarsan kaybedersin.

- Psikolojide “Farz et ki bir dağın zirvesindesin”le başlayan sorular vardır. Siz zirvede ne hissediyorsunuz?
Zirve yolun yarısı. Çıkanların 4’te biri aşağı varamıyor. Zirvede olmak mükemmel bir duygu ama “Vay be” dememelisin.

‘ÇADIRIN İÇİ GECE -25, GÜNDÜZ 40 DERECE'

- Tırmanış sırasında ne yiyip içiyorsunuz?

Bu tür tırmanışlarda bir ana kamp olur. Bu sefer 5 bin 500 metredeydi. Hazır gıdayla besleniyorum. Poşette, havası alınmış yiyecekler bunlar; et, pilav filan. Günde 6 litre sıvı almak zorundasın, bu da torbalarca kar kaynatmak demek. Bir de sherpa’larla yemek pişiriyoruz.

- Nepalli hamallar...
Hamal değil bir kavim aslında Nepalli dağcılar. Ana
kampa kadar hamallarla sonra sherpa’larla devam
ediyorsun. Partnerim Dawa, 8 binlik 14 dağın zirvesine çıkan tek sherpa. İsviçreli partnerim 8.200’den döndü, başaramadı.

- Dağcılıkta belli bir profesyonel düzeyin altında olan biriyle tırmanmaz mısınız?
“Ben seninle tırmanmam arkadaş” demem de, ortam ona izin vermez zaten. “Abi gel bir Himalayalar’a gidelim” demedi kimse.

- Eğlenceler oluyor mu ana kampta?
Pakistan’da oluyor mesela. Ama bu gittiğimiz öyle cehennemin dibi bir yer ki, gece -25 derecede uyuyorsun, öğlen çadırın içi 40 derece oluyor. Pek eğlenceli değil yani.

- Filmlerdeki gibi, biri kayıyor diğeri son anda onu kolundan yakalıyor durumları oluyor mu?
Hollywoodvari hikâyeler yaşanmıyor dağlarda. Sıra dışı bir durum olduğunda genelde ölüyorsun. Macera, koşulların kötülüğüyle ilgili ama illaki beklenen şeyler.

‘TIRMANIRKEN ANNEM BANA BAKAMADI'

- “Deli işi” diyenler oluyordur bu yaptığınıza...

Deli değilim ama anlatması zor; normal hayat çok sıkıyor beni. Çıkarların dışında ve sonunda sadece keyif olan bir amaç var. Milletlerin önemi yok. Tabii tırmanışta Türkler olsa daha çok eğlenirdim, arada geyik yapardık.

- 2006’da Everest’e çıkan ilk Türk takımında olmak ister miydiniz?
İsterdim, hepsi de yakın arkadaşım; Serhan Poçan, Suna Yılmaz, Bora Maviş... İyi bir ekiptir onlar.

- Anneniz “Oğlum ne işin var oralarda” demiyor mu size?
Annemi bir kaya tırmanışına götürdüm, bakamadı. Ama ben tırmanıştan dönünce gururlanıyor, artık kabullendi. Sorun yok.

-Eşiniz?
O da eskiden dağcılık yapıyordu. Genellikle kamplara geliyor.

- Dağlarda gezmekten çocuk yapmadınız mı?
O sorumluluğu istemem. Çocuk sevmiyorum. Standart, çocuklarla hafta sonu hayatı bana hitap etmedi. Özgürlüğün en güzel halini yaşıyorum.

TIRMANDIKLARI
- Everest - 8.850 m (2 defa)
- Kangchenjunga - 8.586 m
- Lhotse - 8.516 m
- Makalu - 8.463 m
- Cha Oyu - 8.201 m
- Dhavlagiri - 8.167 m

TIRMANACAKLARI
- K2 - 8.611 m
- Manaslu - 8.163 m
- Nanga Parpat - 8.125 m
- Annapurna - 8.091 m
- Gasherbrum - 8.068 m
- Gasherbrum 2 - 8.035 m
- Broad Peak - 8.047 m

HT CUMARTESİ / Nazenin TOKUŞOĞLU

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
300
Puan Durumu