Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) tarafından 4 yılda bir düzenlenen dünya kupalarının resmi maskotlarında, genellikle aslan, köpek, horoz ve leopar gibi hayvan figürleri tercih edildi. 2014 Dünya Kupası'nın maskotu ise Brezilya'nın üç bantlı armadillosu "Fuleco" oldu.

FIFA tarafından ilk kez 1930 yılında Uruguay'da düzenlenen, o tarihten sonra da 2. Dünya Savaşı nedeniyle yapılamayan FIFA Dünya Kupası için ilk resmi maskot, 1966 yılında oluşturuldu. İngiltere 1966 için belirlenen maskot, ''World Cup Willie'' adlı bir aslandı.

ABD 1994'ün maskotu, ''Striker (forvet)'' adlı sevimli bir köpek olurken, Fransa 1998'inki ''Footix'' isimli, kırmızı ibikli bir horoz olarak hafızalarda yer etti. Almanya 2006'nın maskotu da ''Goleo VI'' adlı, bir başka aslan oldu.

FULECO
Brezilya'ya özgü bir hayvan türü olan 3 bantlı armadillo "Fuleco"nun ismi, "futebol (futbol)" ve "ecologia (ekoloji)" den geliyor. FIFA'nın internet sitesinde, maskotun tanıtımı şöyle yapılıyor:

"Dünya Kupası başladığında 14 yaşında olacak Fuleco, Brezilya'nın doğusunda dünyaya geldi. Utangaç yapısına karşın yeni insanlarla tanışmaktan keyif alan sevimli maskot, yılda en az bir kez ailesini ziyaret ediyor, mahalle arkadaşlarıyla futbol oynuyor. Yakınında bir futbol sahası olduğu sürece, vaktini savanlar, Amazon yağmur ormanları veya Brezilya kıyılarındaki plajlarda geçirmeyi seven Fuleco, 'Diğer armadillo arkadaşlarım gibi utangaç bir yapıya sahip olsam da yaptığım seyahatler ve edindiğim arkadaşlar, kendime güvenimi artırdı. Ülkemdeki birçok insan gibi sıcakkanlı ve misafirperverim' sözleriyle kendini ifade ediyor."

Fuleco'nun üzerindeki mavi kabuk, Brezilya'nın hayat dolu billur rengi sularını ve masmavi gökyüzünü simgeliyor. Maskotun çim sahadan esinlenerek tasarlanan yeşil şortunun üzerine giydiği beyaz tişörtte, "Brasil 2014" ifadesi yer alıyor. Fuleco, elindeki mavi-beyaz futbol topuyla arkadaşlarına maharetlerini sergiliyor.

"WILLIE", "STRIKER", "FOOTIX", "GOLEO VI", "ZAKUMI"
İngiltere 1966 için tasarlanan ''World Cup Willie'', kupa tarihinin ilk maskotu oldu. Uzun yeleli Willie, İngiltere bayrağından yapılmış, üzerinde ''Dünya Kupası'' yazan bir forma giyiyordu. ABD 1994'ün maskotu da Willie gibi bir hayvandı. Çizgi film karakterlerini andıran bir köpek olan Striker, ABD bayrağının renklerini taşıyan ve üzerinde ''ABD 1994'' yazılı forma giyiyor ve futbol topuna sol ayağını dayayarak, poz veriyordu. Fransa 1998'de de hayvan maskotlar geleneği devam etti. Kırmızı ibikli, sarı gagalı ve mavi tüylü horoz Footix, sağ elinde tuttuğu futbol topuyla gülümsüyordu.

Almanya 2006'nın maskotu Goleo VI da tıpkı Willie gibi bir aslandı. Elinde konuşan topu ''Pille'' ile dolaşan Goleo, tıpkı 1950 ve 1970'lerde Almanya milli takımının giydiği gibi yakası ve kol kenarları siyah, forma numarası 06 olan, beyaz tişört ile siyah krampon giyiyordu. 2010 yılında Güney Afrika'da düzenlenen 19. Dünya Kupası finallerinin resmi maskotu ise ''futbol sahasında kamufle olmak amacıyla saçlarını yeşile boyayan'', maceraperest Afrika leoparı ''Zakumi'' oldu. Bu sevimli maskotun adı, Güney Afrika'nın uluslararası plaka işareti olan ''ZA'' ile 2010 yılına atıfta bulunmak amacıyla, birçok yerli dilinde ''10'' anlamına gelen ''Kumi'' ifadelerinin yan yana getirilmesiyle oluştu.

DİĞER MASKOTLAR
Dünya Kupası'nda kullanılan diğer maskotlar, Meksika 1970'de kafasında Meksika şapkasıyla Juanito adlı bir çocuk, Batı Almanya 1974'te Tip ve Tap adlı Alman kardeşler, Arjantin 1978'de küçük futbolcu Gauchito olurken, 1982 İspanya'nın maskotu, Naranjito isimli, gülümseyen bir portakal oldu. Meksika 1986'nın maskotu ise Meksika mutfağının vazgeçilmezlerinden, acı biber Pique idi. Bu sevimli biberin elinde bir top, kafasında da boyundan büyük bir Meksika şapkası bulunuyordu. 1990 İtalya'nın maskotu ''Ciao'' ise kafası toptan, vücudu İtalya bayrağının rengindeki küplerden yapılmış bir insan figürüydü. Kore-Japonya 2002'nin maskotu da turuncu, mor ve mavi renkli 3 yaratıktı. Turuncu Ato'nun antrenör, mavi Nik ve mor Kaz da oyuncu idiler.