Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Süper Lig Beşiktaş Beşiktaş, Fikret Orman, Fikret Orman, Fikret Orman Beşiktaş, Fikret Orman açıklamalar, Fikret Orman Volkan Demirel, - Galatasaray Haberleri

    Beşiktaş Futbol Takımı'nın bazı maçlarda hakkının yendiğini savunan Orman, kendilerinin zaman zaman bu kararlara tepki vermemelerinden dolayı camia içinde eleştiriye maruz kaldıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

    "Kimseyi cephe alarak gündeme taşımadım. Camia içinde büyük tepkiler oluşuyor. O günkü açıklamamda 'bizden bunu bekleyenler beklemesin' demiştim. Başka camianın başkanı yapıyor diye söylemedim. O süreçten sonra federasyondan açıklama veya eylem gelmeyince 'bu normal bir şey, biz de yapabiliriz' diye düşündüm. Fenerbahçe maçında çizgi hakemi, benim oyuncum güreş müsabakasındaki gibi yere indiriliyor, görmüyor. Aynı çizgi hakemi yine Fenerbahçe maçında, hakemin görmediği pozisyonu durdurup, penaltı veriyor."

    Bu tür kurallarla kendilerinin de oynamayı bildiğini vurgulayan başkan Orman, şöyle konuştu:

    "Bizim ifadelerimizin ne manaya geldiğini gayet iyi anladılar ve bu yönde tedbirler aldılar. Bu, Türk futbolu için bir kazanç. Futbol sahada oynanan bir oyun. Oyuncuları belli. Bu oyuncuların içinde başkanlar yok, yönetim kurulu üyeleri yok. Teknik direktörler, hatta doktorlar, hatta malzemeciler, futbolcular oynayanlar. Bizler seyirci olarak gelen insanlarız. Takımla birliktelik için gelen insanlarız. Bir başkanın, yönetim kurulu üyelerinin içinde olması için sebep değildir. Başkanın ve yöneticilerin oyunun içinde olmasına karşıyız."

    "BENİM OYUNCULARIM ÖZEL İNSANLARDIR"

    Milli kaleci Volkan Demirel'in Kazakistan maçı öncesinde sahayı terk etmesi ima edilerek, "Tolga Zengin veya Cenk Gönen bunu yapsa, sizin tavrınız ne olur?" şeklindeki soruyu yanıtlayan siyah-beyazlı kulübün başkanı, "Benim oyuncularım seçilmiş, özel insanlardır.Karakterli çocuklardır ve hareketlerini irdeleyerek yapan insanlardır" diyerek, şöyle devam etti:

    "Başkalarınınki bunun tersidir manası çıkmasın. Bireysel bir olayla karşı karşıya kalmazlar, öyle bir olayın muhatabı olmazlar. Her yere gittiklerinde rakip taraftarlar tarafından da alkışlarla karşılanırlar. Hiçbir kulübe, camiaya karşı eylem içinde bulunmazlar. Ben Türkiye'nin her stadına gidiyorum, sokaklarda yürüyoruz. Tepki gördünüz mü? Ben başkan olduğumda en büyük sorun Bursaspor ile olandı. Bursaspor ile ilişkilerin ne kadar iyiye gittiği, ne kadar samimi ilişkilerin olduğu ortada. Sokakta yürüyoruz, 'başkanım yeneceğiz' diyorlar, 'göreceğiz' diyorum. Sporun güzel taraflarını ortaya koyuyoruz. Buna (kötüye) neden verecek eylem, ifade veya tahrik içinde olmadığım için ne ben ne oyuncularım ne hocam, bütün branşlarım için söylüyorum, gayet medeni şekilde seyrediyoruz. Bu hafta Kasımpaşa'yı ağırlayacağız. Maç bittiği gibi Galatasaray basketbol maçına gideceğim. Aynı durumla karşılaşacağım. Fenerbahçe ve Galatasaray statlarında hiçbir tepkiyle karşılaşmadım. Benim oyuncum da karşılaşmaz."

    FENERBAHÇE VE GALATASARAY'A DOSTLUK MESAJI

    Başkan Orman, yeni statlarının yapımı sırasında Fenerbahçe ve Galatasaray'ın kendilerine yardımcı olmadığı ve aynı durumla gelecekte bu kulüplerin karşılaşması halinde tavrının ne olacağı yönündeki soruyu şöyle yanıtladı:

    "Kötüden örnek olmaz diye düşünüyorum. Yanlış yapılana siz de yanlışla devam ederseniz, yanlışı devam ettirirsiniz. O günkü şartlar, ortam ne olur bilmiyorum. Kırgınlıklarım var. Ama bunlar büyük camialar. Beraber yaşamak ve dostluk içinde gitmesi gereken camialar. Böyle durum olsa bizim imkanımız olsa ben verilme taraftarı olurum. 'Taraftarlardan tepki geliyor' düşüncesinin arkasına sığınmadan yaparım. Camiaları yöneten insanlar kendi iradeleriyle gitmek zorundalar. İrademiz neyse onu uygularız. Ben kesinlikle 'onlar bunu yaptı biz de aynısını yapacağız' taraftarı değilim. İnsanlar gidiyor, kurumsal ilişkiler devam ediyor. Biz de kurum olarak elimizden geleni yaparız."

    KARADENİZ'İN ÜYELERE GÖNDERDİĞİ MEKTUP

    Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz'in üyelere gönderdiği mektupla kulübün varlıklarını kaybedebileceği yönünde yaptığı uyarı konusundaki soruya da Fikret Orman, şu cevabı verdi:

    "Kendisiyle bu konuda konuşmadık. Beşiktaş genel kurulları kamuoyuna açıktır. Alınan kararlar da kamuoyuna açıktır. Bir üniversite kurma üzerine vakıf kurmak için genel kurul üyelerinden yetki almıştır. 'Taşınmazlarını taşır' diye yetki almamıştır. Taşınmazlar derneğin üzerinedir. Bunun için bir daha genel kurul kararı almamız lazım. Kabataş ile beraber bir vakıf kurup üniversite kurma projesi var. Taşınmazların taşınması gibi karar yok. Tüzük çok açık, genel kurul olmadan Beşiktaş'ın mallarını birilerine kiraya vermeniz, devretmeniz mümkün değil. Bizim olduğumuz yerde böyle şeylerin olma ihtimali olmaz. Bunlar hayal mahsülü. Yalçın Bey mektup yazdıysa bilmiyorum. Geçtiğimiz haftalarda divan kurulu toplantısı oldu. Ben de oradaydım. Akil insanların olduğu yerde bunları söyleseydi biz de yanıt verirdik. Mektuba gerek yoktu."

    Divan kurulu toplantılarında kendilerine yapılan eleştiriler konusunda siyah-beyazlı kulübün başkanı, "Hep aynı üç beş kişi konuşuyor. Beşiktaş'ın çağ atladığı 8 senede ne hikmetse o beş kişi konuşmuyordu" değerlendirmesini yaptı.

    TÜRKİYE KUPASI İÇİN YER ARAYIŞI

    Fikret Orman, futbol takımının Ziraat Türkiye Kupası maçları için stat arayışını sürdürdüklerini ifade etti.

    Gebze, İzmit, Sakarya ve Bolu'daki statlara baktıklarını vurgulayan Orman, Kasımpaşa Kulübü'nün bu haftaki maçlarını Ankara'da oynamayı istememesi yönündeki tavrının her kulüp tarafından uygulanmayacağını dile getirdi.

    Fikret Orman, lacivert-beyazlı kulübün yöneticilerinin borç konusunda yaptığı açıklama konusunda ise "Kime ne borcumuz var? Beşiktaş'ın Kasımpaşa'ya bir lira borcu mu var? Ayıp şeyler. Yanıt vermediğiniz zaman Beşiktaş'ın borcu varmış gibi algılanıyor. Hiçbir kulübe vadesi gelmiş borcumuz yok" diye konuştu.

    Beşiktaş Kulübü'nün 18 branşı olduğunu anlatan başkan Orman, "Sadece futbol takımı olarak bakmayın. Yayın gelirlerini geldiğimizden beri almadık. 2016'nın sonlarında bu temlik bitiyor. Herkesin vardır, bizim yoktur. 'Futbolcular sahaya çıkmıyor, başkan el koydu' haberi hiç oluyor mu? Olmuyor" ifadelerini kullandı.

    Spor Toto Süper Lig'deki Trabzonspor maçının Konya'da oynanma ihtimali ve Slaven Bilic'in İstanbul'da kalma ısrarı konusunda ise Orman, şöyle konuştu:

    "Trabzonspor maçını Konya'da oynama ihtimali var. Anadolu'da daha çok maç oynamak istiyorum. Kasımpaşa maçı için 4 bin civarında bilet satılmış. Başakşehir stadından dört bin bilet satılmış. Bütün arzumuz takım oynarken taraftarı arkasına almış olması. Mesafeler, trafik, taraftarın gelmemesi Anadolu'ya daha çok şey yapıyor. Türkiye'nin her yerinde Beşiktaş taraftarı var. Bizim de oralarda oynamamız sempatik oluyor. İhtimallerden biri Konya Stadı'nda oynamak. Arkadaşların iyi izlenimleri var. Konya valisi Beşiktaşlı. Belediye başkanı, kulüp başkanı herkes istiyor. Ama önce Kasımpaşa maçını tam anlamıyla görmek lazım. Bilic de düşüncesinde çok haklı."

    Siyah-beyazlı kulübün başkanı, Vodafone Arena'yı daha hızlı yapmayı çok istediklerini vurgulayarak, "Otel odalarında hayat geçmiyor, bir eve ihtiyaç var" ifadesini kullandı.

    KULÜP BİNASI STADA TAŞINACAK

    Başkan Orman, sohbet öncesinde basın mensuplarına stadı gezdirdi.

    Vodafone Arena'nın bitmesinin ardından kulüp binasını buraya taşıyacaklarını ifade eden Fikret Orman, Akaretler'de boşaltacakları bölümleri kiraya vereceklerini ve böylece 1,5 milyon dolar civarında gelir elde edeceklerini dile getirdi.

    Divan kurulu toplantılarını da stattaki konferans salonunda yapmayı istediklerini, ayrıca burayı moda merkezi haline getirmeyi planladıklarını anlatan Orman, son dönemde tartışma konusu olan kulübe üyelik sorunu ile ilgili "Mülakatla üye alınmasından yanayım" ifadesini kullandı.

    Fikret Orman, yeni statlarında saha zemininin hibrid sisteme göre dizayn edileceğini kaydetti.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ