Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Süper Lig Fenerbahçe volkan demirel'in avukatı mahir ışıkay, mahir ışıkay'ın dilekçesi, volkan demirel'den suç duyurus - Fenerbahçe Haberleri

    Milli Futbol Takımı'nın Kalecisi Volkan Demirel'in avukatı Mahir Işıkay tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan dilekçede, "Müvekkilim Volkan Demirel'e 16 Kasım 2014 tarihinde, Türk Telekom Arena Stadında, Türkiye-Kazakistan A Milli Futbol Takımları arasında yapılacak Euro 2016 Eleme maçı öncesinde ısınma antrenmanı esnasında bir grup -kimliklerinin tarafınızca tespit edilmesi talep edilmektedir- seyirci sürekli ve organize bir şekilde kendisine, eşine, çocuğuna ve ailesine küfür etmek suretiyle hakaret suçunu işlemişlerdir. Bu küfür ve hakaretlerin sürekliliği ve ağırlığı o kadar ileri boyutlara ulaşmıştır ki müvekkilim Volkan Demirel, maç başlamadan sahayı terk etmek zorunda kalmıştır" denildi.

    "SÖVME VE HAKARET SUÇUNU İŞLEYENLER CEZALANDIRILSIN"

    "Müvekkilim Volkan Demirel'e karşı sövme ve hakaret suçunu işleyen şüphelilerin tespit edilerek cezalandırılmaları için kamu davası açılmasını talep etmek gerekmiştir" denilen dilekçede, "Öncelikle belirtmek gerekir ki; hakaret fiillerinin cezalandırılmasıyla korunan hukuki değer, kişilerin şeref, haysiyet ve namusu, toplum içindeki itibarı, diğer fertler nezdindeki saygınlığıdır. Bu suçun oluşabilmesi için, davranışın kişiyi küçük düşürmeye matuf olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Bir kişiye izafeten söylenen sözün veya bulunulan davranışın o kişiyi küçük düşürücü nitelikte olup olmadığını tayin ederken, toplumda hakim olan telakkileri, örf ve adetleri göz önünde bulundurmak gerekir" ifadelerine yer verildi.

    "MÜVEKKİLİME YÖNELİK HAKARET SUÇUNUN ALENEN İŞLENDİĞİ DE AÇIKTIR"

    Dilekçede şu ifadelere yer verildi: "Kişiye herhangi bir olayla irtibatlandırmadan, soyut olarak yakıştırmalarda bulunulması halinde de, hakaret suçu oluşur. Olayda da bu hakaretler binlerce kişi ve ekran başındakiler tarafından algılanmıştır. Bu haliyle şüpheliler tarafından müvekkilime yönelik hakaret suçunun alenen işlendiği de açıktır"

    "DEMİREL TÜM FUTBOLCULARIN SESİ OLMUŞTUR"

    Dilekçede, "Milli futbolcular o ülkenin futbolu için en değerli unsurlarının başında gelir. Çünkü Milli takımlar tüm ülkeyi ve milleti temsil ederler. Futbolcuların Milli forma altında kendilerini seveni de sevmeyeni de kucaklaması beklenirken aynı beklentiyi seyirciden beklemeleri de futbolcuların en doğal haklarıdır. Milli formanın kutsallığı karşısında, ay yıldızlı takımda bir futbolcunun hangi kulübün sporcusu olursa olsun kendi ülkesinin insanından küfür yemesi kabul edilebilir bir durum değildir. Her ne kadar psikolojileri ve karakterleri güçlü olsa da futbolcuların da insan oldukları, etten kemikten yaratıldıkları, sahip oldukları aileleri ve değer yargıları çerçevesinde herkes gibi onurları ve namusları için yaşayan insanlar olduğu unutulmamalıdır. Normal şartlar altında herhangi bir insanın karşı karşıya kaldığında daha ağır tepki verebileceği hakaret ve küfürlere sadece futbolcu diye katlanmaları beklenmemelidir. Müvekkilim Volkan Demirel'in bu hareketi ülkemiz adına da milat olacak ve yıllardır kangren olan bir sorunun çözümüne katkı sağlayacaktır. Gerek kulüp gerekse milli takım seviyesinde hiçbir futbolcunun küfür ve hakarete maruz kalması kaderleri değildir. Volkan Demirel, sahayı terk ederek gösterdiği tepkiyle belki de bu konuda sesi çıkmayan ve bu haksız acılara maruz kalan diğer tüm futbolcuların sesi olmuştur" ifadelerine yer verildi.

    VOLKAN ŞİKAYETÇİ VE UZLAŞMAK İSTEMİYOR

    Dilekçenin sonuç bölümünde şunlara yer verildi: "Bu çerçevede, suça konu olayı incelediğimizde şikayet olunanların müvekkilimin şahsına yönelik sarf ettiği sözlerinin müvekkilimin manevi varlığına yönelik, onu küçük düşürmeye matuf, şeref, haysiyet ve toplum içindeki saygınlığını hedef alan 5237 Sayılı kanunun 125. maddesi manasında "Hakaret" unsurları içerdiği her türlü izahtan varestedir. Bu nedenlerle müvekkilime hakaret eden kişilerden şikayetçi olduğumuzu ve uzlaşmak istemediğimizi bilgilerinize sunarız. Tüm bu açıklamalar ışığı altında şüphelilerin müsnet eylemleri nedeniyle cezalandırılmalarını, bu kapsamda maddi ve manevi tazminat haklarımızın saklı kaldığını bildirmek gereği hasıl olmuştur. Açıklanan nedenler ile müvekkilim Volkan Demirel'e söven ve hakaret eden kişilerin tespit edilerek haklarında eylemlerine uyan TCK.'nın 125. maddesi ile diğer ilgili yasa maddeleri uyarınca cezalandırılması için kamu davası açılmasını talep ederiz."

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ