Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Süper Lig Serdar Ali Çelikler yazı, UEFA Finansal Fair Play - Futbol Haberleri

    Habertürk gazetesi ekonomi sayfalarında son 15 gün içinde Sefer Yüksel ile Rahim Ak’ın haberlerini okumayan; buna karşın spor gazetelerindeki uçuk kaçık transfer haberlerine inanan sıradan taraftar, takımının biraz mali kriz içinde olduğuna ama transferden ve çileklerden vazgeçilmediğine inanır. Oysa durum hakikaten vahim.

    Kulüplerimizin kendi açıkladıkları bilançolara göre 4 büyüğün sadece borçlarının toplamı 2.4 milyar TL oldu. Bıraktım uzun vadeli borçları; kısa vadeli borçların toplamı 1.4 milyar TL oldu ki bu rakam 4 büyüğün toplam mal varlıklarının tamamına yakın. Yani hepsi bir olup malı mülkü satsa kısa vadeli borçları ancak ödeyip yaklaşık 1 milyar TL’lik uzun vadeli borçlarla başbaşa kalacaklar.

    Tam anlamıyla iflas. Fenerbahçe diğer 3 büyük rakibinin aksine hasılat geliri düşen tek takım. Bir dönem stat geliri, yayın gelirinin üstüne çıkan F.Bahçe’de bugünkü hasılatın futbolcu taahhütlerini bile karşılamayacak noktaya gelmesi tam anlamıyla yönetim başarısızlığıdır. Bugün 4 büyükte forma giyen oyucuların maliyetlerinin toplamı tamamının hasılat gelirinden fazla. Sadece Passolig’e mi bağlamalıyız bu durumu, yoksa yönetimsel basiretsizliğe mi?

    Gelelim UEFA Finansal Fair Play konusuna. Bu borç yapısıyla seneye epeyce bir oyuncu gözden çıkarılmazsa; mevcut kontratlar düşürülmezse hiçbir takımımız Avrupa’ya gidemeyebilir. Çünkü FFP’nin en kritik noktalarından biri oyuncu maliyetlerinin toplam futbol gelirinin yüzde 70’ini aşmaması kuralı. Şu an toplam maliyetler oyuncu giderlerinin yüzde 120’si iken yüzde 50’ye varan taahhüt indiriminin tek yolu pahalı oyunculara veda etmek; şişkin kontratları düşürmek. Çünkü taraftar kaçtı; en büyük para kaynağı Digiturk ödeme yapamaz halde; ikinci mali kaynak Spor Toto bir kuruş ödemiyor. Ülker futboldan çıkıyor. Gelir anlamlı oranda artmayacağına göre gelecek yıl ya çileklere veda edilecek ya da toptan Avrupa defteri kapanacak.

    BEŞİKTAŞ YANLIŞ TRANSFER YAPTI

    Beşiktaş Milosevic ile Opare’yi kadrosuna kattı. Eksik gördüğüne inandığı sağ bek ve stoper mevkilerini güçlendirdi. Orta alana Tolgay Arslan’ı da alırlarsa iyi bir Atiba alternatifine de sahip olurlar. Mevki tespitleri doğru. Ve fakat Beşiktaş yine ‘tecrübe zaafiyeti’ni gideremedi. Şu anki mevcut kadroda bu ligde şampiyonluk görmüş 2 oyuncu var. Forma bulamayan Sivok ve Uğur Boral. Bunun dışındaki oyuncuların hiçbiri bu ligin şartlarında stres yaşamamış; baskıyı omuzlarında taşımamış isimler. Defalarca şampiyonluk görmüş; stresin dizlere vurduğu 26. haftadan sonraki dönemi defalarca yaşamış F.Bahçe ve G.Saraylı oyunculara karşın Beşiktaş’ta bu yükü kaldıracak hiç bir ismin olmaması büyük eksiklik. Beşiktaş şampiyonluğu kaybedecekse hiç şampiyon olmamış hocası ve hiç şampiyon olmamış kadrosunun tecrübe eksikliğinden olacak. Beşiktaş Yönetimi, bu devre arası dönemde 2 tane bu ortamı bilen lider oyuncu almayarak hata yaptı. Ne de olsa F.Bahçe ve G.Saray’a göre Beşiktaş Yönetimi de şampiyonluk görmemiş isimlerden oluşuyor.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ