Öne Çıkanlar

Beşiktaş Teknik Direktörü Mustafa Denizli, BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, sıralamada halen üst sıralarda bulunan takımlardan kaçının zirvede bulunacağının 26. haftadan önce belli olmayacağını belirterek, ''Şampiyonluğa kim uzanacak, bu haftadan önce bariz bir şekilde ortaya çıkmaz'' dedi.

Bu haftadan sonra sıralamada kaç takımın üstte kalacağını şimdiden söylemenin yanlış olacağını vurgulayan tecrübeli teknik adam, şunları söyledi:
''Şu anki potada 7-8 takımdan bahsedebiliyorsunuz. 26. haftadan sonra buradaki takım sayısı kaç olur, 1 mi olur, 2 mi, 3'ü bulabilir mi belli olur. 26. haftadan sonra böyle bir tabloyla karşılaşılmaz. Takım sayısı 3 olur mu, onu bilemiyorum. Yüzdesi düşük olmakla birlikte 3 olabilir. Genelde 2 takım kalır. Biz bunlardan biri olmak için gayret ediyoruz.''

Mustafa Denizli, sık sık karşılaştığı sorulardan biri olan kadroda değişiklik yapıp yapmayacağı konusunda ise şunları kaydetti:
''Çok fazla değişime ihtiyacımız yok. Elimdeki kadro, benim düşündüğüm bir kadro. Hedefe birlikte yürümemizi sağlayacak bir kadro. Buna inandığım için buradayım. Takımla ilgili kararlarımı verirken, kulübün bütçe yapısını olumsuza çevirmemek mecburiyetindeyim. Var olan imkanları değerlendirmek birinci amacım. Çalıştığım kadro, Türkiye liglerinde bizi hedeflere taşıyacak bir kadrodur.''

Bazı futbolcuların pozisyonlarını değiştirdiklerini vurgulayan siyah-beyazlı takımın çalıştırıcısı, ''Yeni bir futbolcu kimliğiyle, tiplemesiyle onları kullanıyoruz. Alternatif isimleri 3-4'e çıkarırsak, önemli sorun yaşamayız. 18 kişilik kadroyla, 23-24 kişilik futbolcu grubunun yapacağını yapabilirsiniz. Önemli olan, birlikte olduğumuz grubun varsa sorunlarını ortadan kaldırmak'' diye konuştu.

-''OYUN PLANIMIZI HÜCUM ÜZERİNE KURARIZ''-

Denizli, oyun planlarını, öncelikle hücum üzerine kurduklarını dile getirdi.

Zaman zaman dörtlü savunma oynatarak, bu şekilde Gökhan Zan'a yer açıp açmadığı konusundaki soruyu Denizli şöyle yanıtladı:
''Birileri sizin adınıza fikir yürütürse, orada çelişki çıkar. Biz oyun planımızı öncelikle hücum üzerine kurarız. Yapmaya da devam ediyoruz. Savunmadaki görüntümüz dörtlü de olabilir, üçlü de, hatta bazı maçlarda ikili de oldu. Sahadaki görüntüyü yansıtabilecek futbolculara sahipseniz, zaman gelir üçlü oynarsınız, zaman gelir dörtlü oynarsınız. Gökhan Zan'a yer açmak için dörtlü oynamadık. Gökhan Zan her sistemi oynayacak bir oyuncu. Bu konuların üzerinde çok fazla duruluyor. Öncelikli olarak savunma programlayan bir takım değiliz. Daha çok hücumu programlayan bir ekibiz. Bu konular üzerinde durmuyoruz ama dert eden ve bunu irdeleyen arkadaşlar var. Merak etmesinler, dörtlü oynadığımız gün de olur, üçlü sahaya çıktığımız gün de...''

-ERTUĞRUL SAĞLAM İLE KARŞILAŞTIRILMASI-

Beşiktaş teknik direktörü, takımın eski çalıştırıcısı Ertuğrul Sağlam ile kıyaslamasının doğru olmadığını söyledi.

Futbolda kıyaslama yapılamayacağını savunan tecrübeli teknik adam, ''Birinin 5 haftası, birinin 6 haftası getirildiğinde sağlıklı bir sonuç alamazsınız. Ana hedef, ligin bütününde neler yapacağınızdır'' dedi.

Kayıp puan baremlerinin olduğunu vurgulayan Denizli, ''Bundan sonra da olacaktır. Bir takımın kayıp puan baremi sezon başında konulmuştur. O sezon içinde ona sahibiz. Düşündüğümüz kayıp puan bareminin dışına çıkmadığımız sürece hedefe varırız. Kayıp puanlar ligin sonuna kadar yaşanacaktır. Koyduğunuz puan limitini 13 haftada da bulabilirsiniz. Bu, barem bozulmuş demek değildir'' diye konuştu.

Kayıp ve kazanç kıyasına girmeyeceğini anlatan Mustafa Denizli, şöyle devam etti:
''Takımın gittiği yola bakarım. Bu düşünceyle, ortaya koyduğumuz mücadele ve futbolla ne yapabiliriz, oraya baktığımda kayıp puana üzülürüm ama gelecek ile ilgili endişem olmaz. Bazı konular hariç, artılar her hafta daha fazla olmaya başladı. Takımın daha sonraki yol haritasında nerede olacağı önemli.''

Her takımın negatif ve pozitif yanlarının bulunmasının doğal olduğunu ifade eden Denizli, ''Sıfırlama imkanı yok. Saha dışındaki negatif durumla saha içindeki aynı değil. Saha dışındaki negatifliğimiz azalmaya başladı. Burada söylemeyeceğim negatifliklerimiz var. Söylemeyeceğim negatiflikleri, tespit ettiğim anda ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Bir kısmını kaldırdık'' açıklamasını yaptı.

Bursaspor maçında 17 korner kazanılmasına rağmen bunların değerlendirilemediği hatırlatılarak yöneltilen soruya Denizli şu yanıtı verdi:
''Bizim tarafımızdan çok önemsenen bir konu. Antrenmanların önemli bir bölümünü bunun üzerine yapıyoruz. Bir takımın, bir maçta kullanabileceği kadar köşe vuruşu kazandık. Antrenmanlarda yaptığımız çalışmalarla maçta karşılaştığımız durumlar aynı olmuyor. Antrenmanlar genelde başarılı geçiyor, ama Bursaspor maçında benim ve oyuncuların dikkatini çeken, bu topların yerlerine ulaşmaması. Burada fazla tehlike yaratamadık. Bizim için düzeltilmeyecek bir konu değil. Önemli olan onları kazanmak. 20'nin üzerinde korner kazanan takımın bir golle mağlup olduğunu da biliyoruz. Takım olarak ortaya koyduğumuz mücadelenin, kazanma isteğinin hangi seviyede olduğu önemli. Bu konularda zaafımız olduğu gerçek. Son Bursaspor maçında yaşadık. Bunlar egzersizlerle, tekrarlarla gündemde tuttuğumuz konular. Çalışmaları çoğaltıyoruz.''

-BOBO'NUN PEFRORMANSI-

Denizli, performansıyla eleştirilen Bobo konusunda ''Futbolcuları nerede, ne zaman kullanacağımı biliyorum. Bobo'nun hangi bölümlerde oynayacağı, onunla ilgili kararları etkilemez'' dedi.

Bobo'nun, dün olduğu gibi bundan sonra da en önemli silahlarından biri olacağını vurgulayan Denizli, şunları söyledi:
''Belli düşüncelerimiz var. Karar verici benim. Bütün kararlarımın, takımın ve futbolcuların lehine olması için çabalarım. Bobo'nun çalışmasından ve davranışlarından memnunum. Hedefe giden yolda herkesin katkısı olacak. Kimi 30 dakika, kimi 300 dakika, kimi de 500 dakika oynar. Kimin en büyük katkıyı sağlayacağını bilemem. Zaman zaman futbolcularımın dahi düşünmeyeceği şekilde bir takımı sahaya sürebiliyorum. Futbolcular bu uygulamaya alışacak ve kendini aktif durumda tutacak. Bu fırsatı verdiğimizde kullanamazlarsa, o fırsatı bir daha bulamazlar.''

Takımdaki her futbolcunun değerinin, kendisi için aynı olduğunu dile getiren Mustafa Denizli, ''Takım olarak öne çıkar veya geriye düşeriz. Hepsi aynı değerdedir. Milliyeti ne olursa olsun, onlar benim için aynı. Dış transferden gelenler bazı konularda farklı görüntüler verir. Daha fazla ön plana çıkarlar. Onlara görev verdiğimde hepsinden beklentim aynı. Başarısız olan bir futbolcumla ilgili hemen alternatif üretiyorlar. Ben futbolcumla ilgili kararı bir maçla vermem. Onu kazanmak için devam ederim. Bir hafta başarılı olan futbolcunun öbür hafta görev alması sabit fikri, benim düşüncemde olmadı'' şeklinde konuştu.

Son haftalarda eleştirilen bir başka futbolcu olan Delgado ile ilgili bir soru üzerine de Denizli şu açıklamayı yaptı:
''Delgado kendini eleştirecek bir şekilde konuşmuşsa, kendi analizini iyi yapıyor demektir. 90 dakikalık bir performansla değerlendirme yapmam. Kararı 90 dakika sonra vermiyorum. Bütün futobolcuların benim kafamda bir profili var ama her gün aynısını beklemek safdillik olur. Büyük takımlarda bu beklentileri karşılayamayan futbolcuların yerine, saha içinde alternatifleri çıkar. Biz belki bu alternatifleri üretemedik. Delgado gelmeden önce de geldikten sonra da düşüncem değişmedi.''

-''İLERİYE TAŞIMAK İSTEDİĞİM KONULAR BAŞKA''-

Denizli, göreve geldiği günden beri kendisini üretkenlik konusunda tatmin etmeyen tek maçın, Kayserispor karşılaşması olduğunu dile getirdi.

Takımın hücum ve savunma anlayışından genelde memnun olduğunu belirten tecrübeli teknik adam, ''İleriye taşımak istediğim konular başka. Ben mutluyum. Beşiktaşlılar'ın da mutlu olduğunu düşünüyorum. Kazanılacak bir maçı kazanamadığımız için hayıflanabilirler ama oynanan futboldan üzüntü duymazlar. Artılarımızı daha da çoğaltarak devam edeceğiz'' dedi.

Denizli, son haftaların başarılı ismi Gökhan Zan konusunda düşüncelerini ise, ''Sakatlık sorunlarıyla uğraşıyordu. Bizimle beraber olamadı. Çalışmalarını yakından takip ettik. Gökhan son yıllarda bu ülkede yetişen en iyi savunma oyuncularından biri'' diye açıkladı.

-MİLLİ TAKIM İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ-

Basın toplantısının son bölümünde (A) Milli Takım ile ilgili düşüncelerini dile getiren Denizli, şunları kaydetti:
''Milli takımda iki aşamalı bir dönem yaşadık. Grafiğin eğilmesi doğal. 2002 yılından sonra da yaşandı. Arjantin ve İspanya aynı durumla karşılaştı. Milli takımın, kaybedilen puanları telafi edemeyecek görüntüsü yoktu. Ümit verdi. Bizim gruptaki rakibimiz İspanya. Diğer takımlar karşısında burada puan kaybedebiliriz, ama orada onları yeneriz. Geniş kadro yapısını değerlendirdiğimizde, bu milli takımın İspanya karşısında başarılı olacağına inanıyorum. Doğrudan Dünya Kupası'na gitmeyi herkes arzuluyordu. Bu düşüncemiz vardı, ama ikincilik düşüncesinin sekteye uğradığını düşünmüyorum. Kimsenin böyle düşünmesine gerek yok. Milli takımın burada ve Avrupa'da yenemeyeceği takım sayısı azdır. Belçika ve Bosna-Hersek'i de rahat yener, yoluna devam eder. İspanya maçları da kafa kafaya oynanacak.''

A.A.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.