Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Eskişehirspor-Fenerbahçe maçında Mehmet Topal ile Alpaslan Öztürk arasında 64. dakikada yaşanan pozisyonda Eskişehirli oyuncu rakibi sakatlama riskiyle kayarak ve sert müdahale etmiş, Fenerbahçeli oyuncu ise topu ve kendisini kurtarmaya çalışırken rakibinin ayağına basmıştı. İki takımdan da gelen yoğun itirazlar ve hakem Alper Ulusoy'un etrafında toplanan kalabalık çıkan kartların da ilk etapta yanlış anlaşılmasına sebep olmuştu. TV ekranından Mehmet Topal'a da sarı kart çıktığı zannedildi ve Alpaslan'a direkt kırmızı çıktığı yanılgısı yaşandı. Oysa ki Alpaslan ikinci sarı karttan kırmızı görerek oyun dışı kaldı.

Eskişehir'den Alpaslan'a çıkan kırmızı kart sırasında Mehmet Topal'ın hakem Alper Ulusoy'a "Hocam bu pozisyonda bir şey yok, burada sarı kartlık bir şey yok" dediği ortaya çıktı. Ancak Ulusoy kararını değiştirmedi ve Eskişehir 64. dakikada 10 kişi kaldı. Alper Ulusoy'un pozisyonu yaşayan Mehmet Topal'ın sözlerine rağmen kartları çıkarması; bu pozisyondan önce yaşanan verdiği ve vermediği penaltı pozisyonlarının etkisinde kaldığı ve maçı kötü bir yönetim ile tamamladığı şeklinde yorumlandı.

Öte yandan; hakem Alper Ulusoy'un, Fenerbahçeli oyuncuya sarı kart göstermediği, Eskişehirspor'lu futbolcuya da 'çift sarı'dan kırmızı kart göstererek oyun dışı bıraktığı futbol federasyonunun maç raporunda netlik kazandı. Nitekim bugün medyada yer alan hakem yorumcuları ve köşe yazarlarının bir bölümü, Mehmet Topal'a sarı kart gösterilip gösterilmediği konusunda ikilemde kalmıştı. Mehmet Topal sarı kart görmüş olsaydı 19. haftada Çaykur Rizespor karşısında cezalı duruma düşecekti.

(DHA)