Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTÜRK SPOR / Kartal YİĞİT

Beşiktaş’ta Denys Boyko rüzgarı sert esmeye başladı. Ligin ilk yarısının bittiği andan itibaren Ukraynalı file bekçisini kadrosuna katmak için çaba harcayan, pek çok alternatifi masaya yatırsa da ‘A Planı’ndan vazgeçmeyen Siyah-Beyazlı yöneticilerin ısrarının altında yatan neden ortaya çıktı.

Dnipro Kulübü’nün bonservis konusundaki uzlaşmadan uzak tavrına rağmen 27 yaşındaki kalecinin duruşu, Beşiktaş kurmaylarını mest etti. Daha önce menajeri aracılığıyla anlaşma sağlanan ve “Bu aşamadan sonra benim açımdan bir sorun yok. Bonservisimi aldığınız an imza atarım” diyen Boyko, bu duruşundan hiç geri adım atmadı.

Peki bu süreçte neler yaşandı?

‘YUVASI’NA ‘HAYIR’ DEDİ
Dinamo Kiev altyapısından yetişen, Ukrayna ekibi tarafından 3 kulübe kiralık olarak gönderilen Boyko, Sarı-Lacivertli ekibin bir türlü 1. tercihi haline gelememişti. Dnipro’nun bonservisini almasının ardından çıkışa geçen, hem kulübünde hem de Ukrayna Milli Takımı’nda çok başarılı olan 27 yaşındaki eldiven, Kiev’i adeta pişman etti. Dinamo Kiev Teknik Direktörü Sergiy Rebrov, Dnipro’dan ayrılma kararının ortaya çıktığı andan itibaren Boyko’yu ikna etmek için her yolu denedi, “Sen evet dersen Dnipro’yla masaya oturacağız” dedi.

Hatta Dnipro’nun Antalya kampına bir arkadaşını gönderdi. Ancak Boyko, “Beşiktaş’la anlaştım” dedi, bir anlamda
‘yuvası’ olan ülkesinin en köklü takımını reddetti.

SEVİLLA’YI GERİ ÇEVİRDİ
Transfer sürecinde Sevilla Sportif Direktörü Ramon Monchi’nin, “Dnipro ile Denys Boyko konusunda son aşamaya geldik. Nihai kararı yakında açıklayacağız” açıklamaları Beşiktaş için ciddi bir tehditti. Ancak Boyko bir kez daha “duruşunu” gösterdi. Geçen yıl birlikte forma giydiği Konoplyanka’nın aracı olmasına karşın “Benim tercihim Beşiktaş” dedi, Sevilla geri çekildi.

YÖNETİMİ İKNA ETTİ
Boyko transferinde Beşiktaş’ı en çok zorlayan Dnipro’nun tavrıydı. Ekonomik taleplerin dışında zaman zaman pazarlık şansı bile bulamayan Siyah-Beyazlı yöneticilerin yardımına da Denys Boyko koştu. Dnipro Yönetimi’yle görüşen,
“Beşiktaş’a gitmek istiyorum” diyen, hatta kulüpten alacağını bırakmayı bile öneren Ukraynalı eldiven, kalenin de gönüllerin de ‘1 numarası’ olmaya aday!