Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde kulübün yüksek divan kurulu olağan toplantısında konuşan Yıldırım, Fenerbahçe'nin geleceğiyle ilgili konuşmak için kürsüye çıktığını belirterek, "Mayıs ayında bırakmıyorum, buradayım. Mayıs ayında, hazırladığımız bütçeleri sizlerin karşısına getireceğiz. Fenerbahçe bir karar alma dönemine geliyor" ifadelerini kullandı.

"NANİ'YE 20 MİLYON EURO TEKLİF GELDİ, SATMAYACAĞIZ"
Aziz Yıldırım, futbol takımının Portekizli oyuncusu Luis Nani'nin transferi için Çin'den 20 milyon Euro teklif geldiğini ancak kabul etmediklerini açıkladı. Nani'ye de yıllık 10 milyon Euro ücret teklif edildiğini belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

"Nani'ye Çin'den 20 milyon Euro teklif geldi. Niyetlensek 25 milyon Euroya çıkacaklardı. Nani'yle konuştuk ve kendisini göndermeyeceğimizi söyledik. Çocuğa da yıllık 10 milyon Euro verdiler. O da kabul etmedi. Ona da buradan teşekkür ediyorum. Bize 'Takımı şampiyon yapacağım, sonra gitmek istersem müsaadenizi isterim' dedi."

Nijeryalı futbolcu Emmanuel Emenike'nin İngiliz kulübü West Ham United'e kiralık olarak transferi için görüşmeleri sürdürdüklerini anlatan Yıldırım, "Emenike şu an kulübün malı. Emenike'yi West Ham kiralık olarak istiyor. Biz de 1 milyon Euro kiralık bedeli istedik. 10 maçta oynaması durumunda ise 11 milyon Euro bonservis karşılığında satış hakkını vereceğiz. Eğer işimize gelirse anlaşmayı imzalayacağız. Emenike'yi sokağa atacak halimiz yok. Hoca da gelebileceğini söyledi. Şu an böyle bir durum yok. Kendisi gidiyor" ifadelerini kullandı.

Roma'ya geçen sezon 2 yıllığına kiraladıkları Salih Uçan'ın durumuyla da ilgili konuşan Yıldırım, "Salih'i 4 milyon Euroya kiraladık, 11 milyon Euro da satın alma bedeli var. Opsiyonu nisan ayında doluyor. Roma Kulübü, Salih'i bir başka İtalyan kulübüne kiralık vermek istedi kabul etmedik. 'Verin bizde oynasın' dedik. Kabul etmediler ve ellerinde tuttular" değerlendirmesinde bulundu.

Sarı-lacivertli kulübün sezon başında kadro dışı bıraktığı Serdar Kesimal'in 4 senede oynamadan kulüpten 6 milyon Euro kazandığını aktaran Yıldırım, "Son yıllarda artık UEFA veya TFF sporcular lehine, biz haklı olsak da, karar alıyor. Oyuncu alıyorsunuz oynamıyor, 10 milyon Euro alıyor. Doktora gidiyorlar, sağlamken antrenmana çıkmamak için 3 ay rapor alıyorlar. Serdar Kesimal'i bir tane basın yazıyor mu? Bu adam 4 senedir burada, 6 milyon Euro para aldı" şeklinde konuştu.

FEDERASYONA ÇAĞRI
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, UEFA'nın mali kriterlerine uyulması için devletin ve Türkiye Futbol Federasyonu'nun bazı şeylere uyması gerektiğini söyledi. Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde kulübün yüksek divan kurulu olağan toplantısında konuşan Yıldırım, amatör branşlara çok fazla para harcadıklarını sadece erkek basketbol takımının yıllık açığının 20 milyon Euro olduğunu belirtti. Amatör şubeler konusunda karar verme noktasına geldiklerini aktaran Yıldırım, şöyle konuştu:

"Göreve geldiğim 1998'den bu yana amatör şube açığı 250 milyon Dolar'a yakın. Futbol takımının eğer UEFA kriterlerine uyması isteniyorsa devletin ve TFF'nin bazı şeylere uyması gerekir. Kulüp olarak vergimizi her sene eksiksiz olarak ödüyoruz. Borcumuz yok. Bizim de haklarımız var. Devlet buna saygı gösterecek. Stadı ben yaptım. Stadın yeri bize aittir. Zaman içerisinde siyasi baskılarla kulübün malı devletin eline geçti. Devletten satın almaya çalıştık ama alamadık. Stadın yapımı için 100 milyon Dolar'a yakın para harcadık. 49 yıl için 61 milyon Dolar da bu stada ödeyeceğiz. Devlet, kulübün yaptığı statları kulübe vermeli. Devlet yardımı budur. Yoksa borçların 10 sene ileri atmak bu işlerin çözümü değil."

Kulüpler Birliği Vakfı tarafından kurulması gündemde olan Süper Lig AŞ'ye sadece yayın haklarını pazarlaması şartıyla 'evet' diyeceklerini vurgulayan Yıldırım, "Benim forma, bilet gelirlerimi diğer kulüplerin kazancının içine koyulursa 'hayır' diyorum. Bunu herkes bilsin. 'Kulüpler yasası' deniyor. Niye çıkıyor? Kulüp başkanlarına, yöneticilerine 'hırsız' deniyor. Bunu önleyecek kanunlar var. Yasa çıkarsa tıpkı 6222 gibi bir yasa doğmuş olacak. Sonra insanlar hapse girince 'yanlış' deniliyor. Fenerbahçe Kulübü Başkanı olarak bu yasayı bilmiyorum" ifadelerini kullandı.

Stada sponsor ismi verdiklerinde aldıkları paranın yüzde 25'ini devlete ödediklerini anlatan Yıldırım, "Biletlerin de yüzde 18'ini alıyorlar. Yüzde 5 forma ve saha kenarı reklamlarından da devlet katkı alıyor. Stattan, reklamdan, formadan para alıyor. Size gelince kanun çıkartıp, yayın hakkını vermiyor. Fenerbahçe bu yıl şampiyon olursa ki olacak. 80 puan civarında ligi bitirirsek, 33 milyon Dolar kulübün kasasına girer yayından dolayı. Halbuki 2010 yılında bir firmadan 125 milyon Dolar teklif aldık" şeklinde konuştu.

Teklifi 'yayın havuzu bozulmasın' diye kabul etmediklerini vurgulayan Yıldırım, kulüplerin borcunun dövizdeki kur farkından dolayı arttığını ve bunun için kanunlar çıkarmak yerine sorunların çözülmesi gerektiğini vurguladı. Yıldırım, "İddaa" gelirlerinde de fazla kazanmaları gerektiğini vurguladı.

"4 YIL İÇİN SIKINTI YOK"
Aziz Yıldırım, UEFA'nın mali kriterleriyle ilgili 4 yıl sıkıntı yaşamayacaklarını belirtti. Yayından 100 milyon Dolar gelir elde etmeleri gerektiğini aktaran Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Havuzdan 100 milyon Dolar alırsak, bütün UEFA kriterlerini karşılarız. Şu anda da 4 sene için böyle bir sıkıntı olmayacak. UEFA'ya gittik savunmalarımızı yaptık. Biz alacaklıyız. Biz iki sene şampiyon olduk ama Avrupa'ya gönderilmedik. Yargıtay'ın kararı onaylamasını bekliyoruz. Şahıslara ve kurumlara dava açacağız. Ben ceza yedim, bavulumu, çocuğumu alıp buraya geldim. Bugün herkes bavulunu alıp kaçıyor."

"TÜRKİYE KUPASI'NDA OYNAMAYIZ"
Aziz Yıldırım, Ziraat Türkiye Kupası'nda gelirlerin değişmemesi durumunda kupaya katılmayacaklarını söyledi. Kupayı alamamaları durumunda her sene Türkiye Kupası'nda 3 milyon Euro zarar yaşadıklarını aktaran Yıldırım, "TFF ya kupaya çözüm bulur ya da biz Türkiye Kupası'nda katılmayacağız. Ceza verseler de katılmayacağız. UEFA, TFF 'açık veriyorsunuz' diyor, açığı oluşturan TFF. TFF kupadan aldığı paralarla kupayı destekleyecek. Yoksa UEFA kriterlerin tutturamayacağız" dedi.

"MENAJERİ OLANLA ANLAŞMAYACAĞIZ"
Yıldırım, artık görüşmelere menajerleriyle gelen futbolcularla anlaşmayacaklarını dile getirdi. Sarı-lacivertli kulübün başkanı, şunları kaydetti:

"Menajerlere karşıyım. Özellikle bizim yerli oyunculardan menajerleriyle gelenlerle anlaşma yapmayacağız. Futbolcu artık belli nakit para alacak. Nakit paranın dışında galip gelirse para alacak. Berabere kalırsa paranın yarısını alacak, kaybederse almayacak. Menajerler oyuncuları kandırıyor. 'Seni milli takıma alacağım' diye. TFF de bunu duysun."

Yıldırım, Fenerbahçe Üniversitesi'ni bu yılın içinde açacaklarını da aktararak, yeni yapmayı düşündükleri tesisleri hakkında bilgiler verdi. Spor Toto Süper Lig'in 19. haftasında Çaykur Rizespor maçında taraftarların bazı oyunculara tepki gösterdiğini anlatan Yıldırım, "Bunu affetmem. Bir daha olursa sizi stada sokmam. Bunu yaparım. O oyuncular bizim değerlerimizdir" ifadelerini kullandı. Yıldırım, son olarak geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ve Eski Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Nihat Özdemir'in eşi Gülseren Özdemir için başsağlığı diledi.

"LAFIMI BAŞKA YERE ÇEKMEYİN"
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, "(Mayıs ayında buradayım) lafını başka anlamda anlayıp, başka yere çekmeyin. Ne zaman Yargıtay onaylar, o zaman biz de kongre kararı almış oluruz" dedi.

Yıldırım, Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde yapılan Yüksek Divan Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Divan kurulunda yaptığı "Mayıs ayında bırakmıyorum, buradayım" sözlerini açıklamak istediğini belirten Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

"O konuşmayı yaparken herkes başkanlıkla ilgili konuşma yapacağımı düşündüğü için, o cümleyi kullandım. Ben ne söyledim; dava bittiği andan itibaren kongre kararı alacağım. Dava ne zaman bitecek, Yargıtay'daki dava bizim lehimize onaylandığı zaman. Bu mayıstan önce olursa mayısa kongre koyarız. Mayıstan sonra olursa ona göre arkadaşlarla yöneticilerle konuşur, camianın istediği bir döneme koyarız. Onun için 'Mayıs ayında buradayım' lafını başka anlamda anlayıp, başka yere çekmeyin. Ne zaman Yargıtay onaylar, o zaman biz de kongre kararı almış oluruz."

Aziz Yıldırım, daha önce yaptığı "Yargıtay kararından sonra görevi bırakacağım" açıklamasıyla ilgili kararının değişip değişmediğiyle ilgili bir soruya, "Yok, yok hiçbir zaman da olmaz" cevabını verdi. Öte yandan Yıldırım, bir gazetecinin Ali Koç'la ilgili sormak istediği soruya tepki gösterdi.

TOPLAM BORÇ 254 MİLYON 482 BİN 23 LİRA
Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği'nin toplam borcunun 254 milyon 482 bin 23 lira olduğu açıklandı. Yüksek Divan Kurulu Toplantısı'nda, sarı-lacivertli kulübün denetleme kurulu üyesi Doğan Yeşin, denetleme kurulu raporunu okudu. Yeşin, yıl sonu işlemlerinin henüz tamamlanmadığından dolayı raporun 28 Ocak 2016 tarihine kadarki, muhasebe departmanını intikal eden bilgilere göre hazırlandığını açıkladı. Yeşin, Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği'nin mevcutlar ve alacak tutarı olan 13 milyon 787 bin 849 lira tenzili sonucunda kalan 254 milyon 482 bin 23 lira net borç tutarının olduğunu belirtti. Doğan Yeşin, kulübün 2015 yılında ise toplam 204 milyon 368 bin 522 lira gelir elde ettiğini ifade etti. Giderin ise Yeşin, 253 milyon 984 bin 520 lira olduğunu açıklayarak, gider fazlasının 49 milyon 615 bin 998 lira olduğunu kaydetti.

Öte yandan Doğan Yeşin, yöneticilere olan ve diğer çeşitli borçları kapsayan 10 milyon 998 bin 169 bin liranın toplam borca dahil olmadığını aktardı.

YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU
Toplantıda yönetim kurulu faaliyet raporunu okuyan Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Mithat Yenigün, tüzük maddelerinde değişiklik yapmak için şubat ayında olağanüstü kongre kararı aldıklarını açıkladı. Yenigün, 2014 yılında düzenledikleri kulüp tüzüğünün bazı maddelerinde aksaklıklar yaşadıklarını anlatarak, "Bu maddelerin yeniden düzenlenmesi zorunlu. Bu nedenle şubat ayının 14'ü ya da 21'inde olağanüstü kongre kararı aldık" şeklinde konuştu.

UEFA'nın mali açıdan koyduğu kriterlere uymak zorunda olduklarını vurgulayan sarı-lacivertli kulübün başkan vekili, "Bu bağlamda kulübümüz giderlerin azaltılması, gelirlerin artırılması için özel çalışmalar yapıyor. Amatör şubelere devletten destek gelmediği sürece kulüp bütçelerinde açık devam edecek ve kulüpleri zora sokacaktır" dedi.

"Hedef 1 Milyon Üye" ve "Yandex" projelerinin kulübün istediği seviyede gitmediğini anlatan Yenigün, futbol takımının ve amatör şubelerin geçtiğimiz 3 aylık dönemde aldığı sonuçlar hakkında bilgi verdi. Yenigün, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na Fenerbahçeli 14 sporcunun gitmesinin kesinleştiğini, takım sporları hariç 7 sporcudan da kota beklediklerini ifade etti.

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük'ün başkanlığında yapılan Yüksek Divan Kurulu Toplantısında, geçtiğimiz günlerde vefat eden iş adamı Mustafa Koç ve Eski Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Nihat Özdemir'in eşi Gülseren Özdemir için saygı duruşu yapıldı. Sarı-lacivertli kulübün yüksek divan kurulu toplantısını sona erdi.