Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Diğer FIFA başkanlık seçiminde ilk turda başkan çıkmadı - Futbol Haberleri

    Infantino 88 delegenin desteğini alırken, Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim el-Halife 85 oyla en yakın takipçisi oldu.

    İlk turda Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin 27, eski FIFA Genel Sekreter Yardımcısı Jerome Champagne ise 7 oyda kaldı.

    Seçimlere ikinci tur oylamasıyla devam edilecek.

    YILDIRIM DEMİRÖREN OY KULLANDI

    Bu arada oy verme işleminde Türkiye adına Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'de oy kullandı.

    TOKYO SEXWALE ÇEKİLDİ

    Güney Afrikalı ünlü iş adamı Tokyo Sexwale, FIFA başkanlığı seçimi öncesi adaylıktan çekildi. Sexwale, İsviçre'nin Zürih kentinde yapılan Olağanüstü FIFA Kongresi'nde yaptığı konuşma sırasında adaylıktan çekildiğini duyurdu.

    Tokyo Sexwale'in çekilmesinin ardından başlayan oylamada FIFA başkanlığı için UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim el-Halife, Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin ve eski

    FIFA Genel Sekreter Yardımcısı Jerome Champagne yarışıyor.

    REFORM PAKETİ OY BİRLİĞİYLE ONAYLANDI

    Olağanüstü FIFA Kongresi'nde organizasyonun yönetim yapısını değiştirecek reform paketi oy birliğiyle kabul edildi. FIFA'dan yapılan açıklamada, İsviçre'nin Zürih kentindeki olağanüstü kongrede gerçekleştirilen oylamayla, başkanlık süresinin 3 dönem dörder yılla sınırlandırılması gibi yönetimsel değişiklikleri içeren reform paketinin 22'ye karşı 179 oyla kabul edildiği bildirildi.

    Başkanlık süresinin sınırlandırılmasının yanı sıra reformlar sayesinde FIFA'da siyasi ve idari yapı birbirinden ayrılarak icra kurulunun yetkileri FIFA Konseyi'ne devredilecek.

    Ayrıca organizasyonda daha fazla söz sahibi olması öngörülen kadınlar için konseydeki her konfederasyona en az birer kişilik kontenjan ayrılacak.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ