Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

UEFA'dan gelen 1 yıl Avrupa kupalarından men cezasının ardından Dursun Özbek ve yönetiminin ağır eleştirilerine hedef olan Galatasaray'ın eski başkanı Ünal Aysal, Mali Genel Kurul toplantısında bir konuşma yaparak suçlamalara yanıt verdi. Aysal'ın açıklamaları şöyle:

"Galatasaray Kulübü'nü yönetmek için milyonlara ihtiyacımız yok. Cesur, inançlı ve erdemli olmak gerekir. Bu makam (başkanlık) şikayet değil çözüm üretme makamıdır. Başında bir aslan olan kuzular ordusu, başında kuzu olan aslanlar ordusunu her zaman yener. Galatasaray'da pahalıya alınmış ve ucuza satılmış bir mal yok.

Bizim dönemimizde zarar edilmiş bir futbolcu yok. Galatasaray'da bizim dönemimizde zarar futbolcuları pahalı alım, ucuza satım ile olmadı. Galatasaray'ın zararının nedeni borç yükünün döviz cinsinden olması ve her daim faiz işlemesidir. Gayrimenkuller orada süs gibi duramaz.

"GÖREVİ BIRAKMAK EN DOĞRU KARARDIR"
Satarsak hata ederiz ama buralardan para kazanabiliriz. Divan bunu istememişti. Bir işi çözemeyeceğinizi düşünüyorsanız. Görevi bırakmanız en doğru şeydir. Bize 5 yıl verdiler de biz neden 2 yıl kabul ettik? Biraz tanışıyorsak bunu yapmadığımızı herkes bilir. UEFA'da 5 yıl yok.

Bizim dönemde 2-3 sene veriliyordu. 7 kulüp çağırıldık, PSG, Zenit ve City vardı. Bazıları 2, bazıları 3 seneyi seçti. Ceplerinde 60 milyon euro olan PSG ve City o parayı ödedi seneyi azalttı. İki seneyi biz bundan tercih ettik. 2011'den önce Finansal Fair Play yoktu. Olsaydı da bizden önceki yönetim bu kurala uyamazdı.

"BEN KİMSEYE BORÇ ÖDEYECEĞİM DEMEDİM!"
Biz bu seneki cezayı önleyebilmek için 9 tane proje geliştirdik. Tedbirler, alınan cezayı önlemek için aldığımız tedbirlerdi. Şampiyonlar Ligi gelirini arttırmak için görüşmeye katıldık. Bu bedel 5,3 milyon eurodan 30 milyon euroya çıktı. Ben ilk geldiğim gün size 328 milyon dolar borcu ödeyeceğim demedim. Başarılı olacağımızı söyledim ve de olduk.

"NE EKERSENİZ ONU BİÇERSİNİZ, BAŞARIYI BİZ ELDE ETMİŞİZ"
TFF'nin tüm aleyhteki kararlarına rağmen bizden sonraki yönetim 4. yıldızı takmıştır. Ne ekerseniz onu biçersiniz. Geçenlerde Duygun Hocanın (Yarsuvat) açıklamasını okudum. '1 lira para harcamadım. 1 futbolcu almadım. 6 ayda 3 kupa aldım' demiş. Tebrik ederim. Bir çocuk bile 9 ayda oluyor!'

(Bu sözlerin ardından salonda alkış ve kahkaha sesleri yükselince Aysal, en ön sırada oturan Yarsuvat'a 'Bir şey demedim, tebrik ettim hocam' dedi.)

Bizim dönemimizde futbolculara dağıtılan otomobiller sponsorlardan alındı, para ödenmedi. Bunları söylüyorum bir daha konuşmam. Dönemimizde 42 oyuncuya 110 milyon Euro ödemişiz, rakibimiz 24 oyuncuya 100 milyon Euro ödemiş. Başarıyı biz elde etmişiz."