Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTÜRK SPOR | MERİÇ MÜLDÜR | ÖZEL HABER

Derbi maçının ertelenmesinin ardından haftanın ilk gününe damga vuran Aziz Yıldırım ve sözleri oldu. Öncelikle “Federasyon bir söz veriyorsa yerine getirecek” ifadesi büyük yankı buldu. TFF’nin F.Bahçe’ye şampiyonluk sözü verdiği iddiaları gündeme geldi. Konu özellikle sosyal medyada infial yarattı. Yıldırım’ın spekülasyonlara yol açan diğer ifadesi ise pazar günü derbinin ertelendiği dakikalarda Pereira ile Samandıra’da yaptığı ayaküstü sohbetteki konuşmasıydı. Burada ağzından çıkan “G.Saray- Beşiktaş maçından sonra” şeklindeki sözler, ertelenen G.Saray-F.Bahçe derbisinin oynanacağı tarih ile ilgili olarak “Federasyon ile Fenerbahçe gizlice anlaştı” diye yorumlandı. İddialar, ithamlar ayyuka çıkınca araştırdım.

3 TEMMUZ’U KASTETMEDİ
Öncelikle, “TFF bir söz veriyorsa yerine getirecek. Dünya üzerindeki herhangi bir şahsa söz veriyorsa onu yerine getirecek” ifadelerinin F.Bahçe’nin şampiyonluğu ile de Türkiye Ligi ile de hiçbir alakası yok. İşaret ettiği yer, verdiği mesaj bambaşka. Şahsen 3 Temmuz sürecinde yaşananları kasettiğini sanıyordum ki yanılmışım. Aziz Yıldırım’ın buradaki mesajı uluslararası bir başkanlık seçimi ve federasyonun bu seçim üzerine verip de yerine getirmediği bir söz. Detayı da var ama söz verdiğim için şimdilik bu kadarını yazıyorum. Peki Aziz Yıldırım bu noktaya niye dikkat çekiyor, bu mesajı niye veriyor?

TFF’YE LOBİ SERZENİŞİ
Çünkü FIFA’da, UEFA’da Türkiye’nin hiçbir ağırlığı yok. Dünya, Avrupa futbolunu yöneten kurumların hiçbir komitesinde profesyonel olarak çalışan temsilcimiz yok. En son Braga maçında yaşananlar, hakem İvan Bebek’in tutumu ortada. Federasyon olarak uluslararası alanda verdiğiniz sözü tutmuyorsanız da bu tür olayların Türk takımlarının başına gelmesi kadar doğal bir şey yok. Başkanın bence mesajını vermek istediği nokta burası.

DERBİ DEĞİL, KUPA
Aziz Yıldırım’ın yine gündeme damga vuran “Galatasaray-Beşiktaş maçından sonra” şeklindeki ifadesinin de Galatasaray- Fenerbahçe derbisinin oynanacağı tarihle yakından uzaktan bir ilgisi yok. Pereira ile yaptığı konuşmanın içeriği Ziraat Türkiye Kupası maçlarının programı ile ilgili. Bu maçların tarihleri konuşuluyor. Galatasaray-Beşiktaş arasındaki maç 8 Mayıs’ta oynanacak. Bu maçtan sonra kupa maçları var. 11 Mayıs’ta Fenerbahçe-Konya, Galatasaray-Rize kupa yarı final rövanş maçları var. Başkanın anlattığı işte bu maçlar.