Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye'nin İsveç ile 24 Mart Perşembe günü Antalya'da oynayacağı hazırlık maçını 262 Suriyeli sığınmacı izleyecek.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen Gaziantep Valiliği ve Türkiye Futbol Federasyonu koordinasyonunda, Türkiye-İsveç arasındaki hazırlık maçını izlemek üzere Gaziantep'ten 22'si çocuk olmak üzere 262 Suriyeli sığınmacı Antalya'daki maça götürülecek.

22 Suriyeli göçmen çocuk, A Milli Takım ve İsveç Milli Takımı futbolcularıyla sahaya çıkacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Daire Başkanı Rasim Arı, konuyla ilgili açıklamasında, Suriye'de bir insanlık dramının yaşandığını, sayısız insanın can verdiğini ve milyonlarca Suriyeli'nin vatanından uzakta hayata tutunmaya çalıştığını belirtti.

İnsanlığın Suriye ile ilgili büyük bir imtihan verdiğini vurgulayan Arı, "Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bizler de Suriyeli gençlerin elinden tutuyoruz. Ülkemizdeki Suriyeli kardeşlerimize ev sahipliği yapmanın yanı sıra, birçok projeyle Suriyeli gençlerin yeniden hayata tutunmaları, topluma ve evrensel değerlere uyum sağlayabilmeleri için gece-gündüz çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Spor Hizmetleri Dairesi olarak Gaziantep'te yaşayan Suriyeli göçmenler için böyle bir proje hazırladıklarını aktaran Arı, projeyle Suriyeli gençlere destek olmanın yanı sıra Türk ve dünya kamuoyunun dikkatini yaşanan insanlık dramına çekmek istediklerini kaydetti.

Vali Ali Yerlikaya ise Gaziantep'te 350 bin Suriyeli sığınmacının yaşadığını belirtti.

Suriye'deki iç savaşın 6'ıncı yılına girdiğini kaydeden Yerlikaya, "Sizler ve bizler çok zorluk çektik. Biz ensar olduğumuzu, sizle kardeş olduğumuzu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadık. Bu zor yılları, kardeşlikle aştık. Artık, Suriyeli gençler bizim gençlerimizle birlikte sosyal, kültürel ve spor etkinlikleri yapıyor." ifadelerini kullandı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir de tribünlerde Suriyeli sığınmacıların A Milli Takımı yalnız bırakmayacaklarını kaydetti.