Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kara, yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde altyapıları takip ettiklerini ve milli takımlar için oyuncu seçmeleri gerçekleştirdiklerini ifade etti.

UEFA'ya bağlı ülkelerdeki standart eğitimlerin Türkiye'de de verildiğini anlatan Kara, çalışmaları kapsamında gelişmiş ülkelerin altyapılarını inceleme fırsatı bulduklarını anlatarak, "Türkiye ile Avrupa arasındaki en büyük fark yönetimlerin altyapıya bakış açısı. Chelsea'nın altyapıya ait 22-23, Ajax'ın da 13-14 sahası var. Hollanda'da bir amatör takımın 7-8 sahasının olduğu bir dönemde maalesef bizim ülkemizde Altınordu ve Bursaspor'un haricindeki kulüplerde altyapılara ait 1 ya da 2 saha var. Altyapılarda 10-12 yaş grubu var. Bir saha olduğu zaman çalışacak imkan bulamıyorlar. Bu yüzden kulüp lisans sitemi çerçevesinde, UEFA kriterleri doğrultusunda tesisleşmeyi teşvik edici projelerimiz var." diye konuştu.

Rasim Kara, kendilerinin yetiştiği dönemde semt sahaları bulunduğunu, oralarda antrenman yapma ve oynama fırsatlarının olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Maalesef yapılaşma söz konusu olduğu için bu sahaların yerine binalar dikildi. Gençler, maç yapacak, yeteneklerini ortaya koyabilecek sahalar bulamıyor. Her şeye rağmen 12-13 yaşlarından itibaren milli takım için seçmelere başlıyoruz. İnanılmaz yetenekler geliyor. Altyapılarda Messi, Ronaldo olabilecek yetenekler var. Tabii bunların gelişimini sağlayacak imkanları sağlamamız lazım. Kulüplerdeki başkan ve yönetimlerin düşüncelerini değiştirmemiz gerekiyor. Bunu sağlayabilirsek, fabrika kurulacak ve üretime başlayacak. Takımlar yetiştirdiği oyuncuları oynatacak ve aynı zamanda satıp paraya çevirebileceği imkanlar bulacak. Türkiye'de yetenek var, bu yetenekleri keşfedip işlememiz gerekiyor. Yaptığımız seçmelerde gerçekten çok yetenekler var. Geleceğe umutla bakabiliyoruz. Bunların gelişimine bizlerle beraber kulüp antrenörleri ve yönetimleri destek olursa ileride A Milli Takımı'nda ve büyük takımlarımızda oynayacak, ses getirecek oyuncular yetiştirebiliriz."

TEMENNİMİZ, ALTINORDU GİBİ KULÜPLERİN ÇOĞALMASI
Rasim Kara, kalıcı başarı için altyapılardan oyuncu çıkartmanın çok önemli olduğunu ifade etti.

Türkiye'de kulüplerin, UEFA'nın mali fair-play kriterleriyle ilgili sıkıntı yaşadığını vurgulayan Kara, şunları kaydetti:

"Burada planlı, projeli çalışmamanın, belirli bir vizyona sahip olmadan yöneticilik yapmanın sıkıntıları yaşanıyor. UEFA çemberi gittikçe daraltıyor. Bütün kulüpler daha profesyonelce yönetilmek zorunda. Onun için altyapıya önem vererek, kendi oyuncusunu yetiştirerek kadrolarını kurmaları mümkün olacak. Mesela Beşiktaş'ta Metin, Ali, Feyyaz, Gökhan, Sergen altyapıdan yetişti. Bizim dönemimizde Ziya, Rıza, Fikret geldi. İskeleti altyapıdan yetişen oyuncularla kadro kurulursa o zaman başarı daha kalıcı oluyor, şampiyonluklar geliyor. Kulüplerimizin bu sisteme yavaş yavaş geçmeleri gerekiyor. Temennimiz Altınordu gibi kulüplerin biraz daha çoğalması."

GÖNLÜM BEŞİKTAŞ'IN ŞAMPİYON OLMASINDAN YANA
Rasim Kara, futbol kariyerinin önemli bir bölümünü geçirdiği ve teknik direktörlüğünü yaptığı Beşiktaş ile Fenerbahçe'nin Spor Toto Süper Lig şampiyonluğu için kıyasıya bir yarış içinde bulunduğunu belirterek, gönlünün siyah-beyazlı takımın kazanmasından yana olduğunu söyledi.

Beşiktaş'ın teknik direktör Şenol Güneş yönetiminde iyi bir performans sergilediğini anlatan Kara, "Benim zamanımda Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor çok iyiydi. Dört büyük takım son ana kadar çekişme içindeydi. Bu sezon üçüncü bir takım yok. Beşiktaş ile Fenerbahçe çekişiyor. Ya Fenerbahçe ya da Beşiktaş şampiyon olacak. Genel olarak yarış, ligin sonuna kadar devam edecek. Federasyondaki bir görevli olarak ve içinde bulunduğumuz durumdan dolayı sonuna kadar centilmence fair-play kuralları içinde oynansın ve hak eden kazansın. Benim gönlüm de Beşiktaş'ın kazanmasından yana." diye konuştu.

Kara, Vodafone Arena'nın çok güzel bir stat olacağını dile getirerek, "Sadece Türkiye'de değil, dünyada örnek olacak bir stat. Orada güzel maçlar olacak. Belki milli takımımız da orada güzel başarılar elde edecek." ifadelerini kullandı.