Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Programın kapsadığı ülkelerin sayısı her geçen yıl büyük bir artış gösteriyor. "Dostluk İçin Futbol"a bu sezon ilk kez Afrika ve Güney Amerika'dan da ülkeler katılacak. Asya'dan katılan ülkelerin sayısı da artıyor.

Geçtiğimiz yıl 24 olan katılımcı ülke sayısı, bu yıl 32'ye çıktı. Böylece katılımcı ülke sayısı, programın başlangıcından bu yana dört kat artmış oldu. Programa bu yıl katılacak ülkeler arasında Almanya, Arjantin, Avusturya, Azerbaycan, Belarus, Belçika, Brezilya, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyet, Çin, Ermenistan, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsviçre, İtalya, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Macaristan, Polonya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Suriye, Türkiye, Ukrayna ve Vietnam yer alıyor.

Sezon boyunca, her yıl geleneksel olarak düzenlenen bazı etkinlikler gerçekleşecek. 25 Nisan'da katılımcı ülkelerde Uluslararası Dostluk ve Futbol Günü kutlanacak, 27-28 Mayıs'ta Milano'da Uluslararası Sokak Futbolu Turnuvası ve Uluslararası Dostluk İçin Futbol Çocuk Forumu düzenlenecek.

Forumun sonunda, programın değerlerine en üst düzeyde bağlılık gösteren bir profesyonel futbol kulübüne verilen özel ödül, Dokuz Değer Kupası takdim edilecek. Forumun ardından katılımcılar, Milano'daki Giuseppe Meazza (San Siro) Stadı'nda 2016 UEFA Şampiyonlar Ligi final maçını izleyecek.

MILLER: "BU SENE İLK KEZ BATI YARIMKÜRE'DEN GENÇLER KATILIYOR"
Projenin katılımcılarının yıl arttığını belirten Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller, "Bu sene ilk kez Batı Yarımküre'den de genç futbolcular katılıyor, dolayısıyla bu sezonun gerçekten küresel ölçekte olduğunu söyleyebiliyoruz. 'Dostluk İçin Futbol' farklı kültürleri, adet ve gelenekleri temsil eden gençlere, tüm bu farklılıklara rağmen birbirini anlamaları ve saygı göstermeleri için mükemmel bir fırsat sunuyor" dedi.

"Dostluk İçin Futbol" programının Küresel Elçisi Franz Beckenbauer ise, "Dostluk için futbol katılımcılarının verdiği Dokuz Değer Kupası, dünyayı bir futbol topu gibi elinde tutan genç bir futbolcunun heykeli şeklinde yapılmış. Bunun, futbol ve sporun gençler arasında teşvik ettiği fikir ve değerlerin başarılı bir temsili olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu.
Suriyeli genç katılımcı Maher Shaabo, "Bu yıl arkadaşlarımla birlikte "Dostluk İçin Futbol" projesine katılma, diğer ülkelerden yaşıtlarımızla tanışıp gerçekten önemli konuları konuşma fırsatına sahip olduğum için çok mutluyum. Dünyayı değiştirebileceğimize ve daha iyi bir yer haline getirebileceğimize inanıyorum" diye konuştu.