Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, genç oyuncular Ahmet Çalık ve Çağlar Söyüncü, Avusturya ile oynanacak hazırlık karşılaşması öncesi Ernst Happel Stadyumu'nda bir basın toplantısı düzenlediler.

A Milli Takımın genç oyuncuları olan Ahmet Çalık ve Çağlar Söyüncü, Fatih Terim'in kendilerine güvenip milli takıma seçtiği için teşekkür ederken, her ligden oyuncunun milli takımda oynayabileceğini ve bu durumun Fatih Terim sayesinde olduğunu belirttiler.

Ahmet Çalık yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Hocamızın daha önceden de genç oyuncuları oynattığını biliyoruz. Burada bize şans verdiği için kendisine teşekkür ediyorum. Kolay gol yemeyen, zor mağlup olan bir takımız. 1 seneden fazladır yenilmiyoruz. Bu da özgüvenimizi arttırıyor. Hocamızın daha önceden de genç oyuncuları oynattığını biliyoruz. Burada bize şans verdiği için kendisine teşekkür ediyorum. Kolay gol yemeyen, zor mağlup olan bir takımız. 1 seneden fazladır yenilmiyoruz. Bu da özgüvenimizi arttırıyor."

Çağlar Söyüncü ise, "Takım olarak iyi durumdayız. 1 yıldır yenilmiyoruz. Gençler olarak herhangi bir utangaçlık yok. Daha önce turnuvada oynamış ağabeylerimiz bize tecrübelerini aktarıyor, biz de onların bu tecrübelerinden faydalanıyoruz" şeklinde konuştu.

Ahmet Çalık ve Çağlar Söyüncü ardından açıklamalarına başlayan Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Haziran ayında başlayacak olan EURO 2016 ile ilgili analizlerini ve hedeflerini anlattı.

Açıklamalarına Avusturyalı gazetecilerin sorularını yanıtlayarak başlayan Terim, 'Türkiye yeniden Avrupa sahnesine döndü' açıklamasına şu şekilde cevap verdi:

"Geçmiş başarılar, hepimiz için çok önemli. Bunlarla övünmeliyiz ama daha iyisini yapabilmenin çalışması içinde olmalıyız. Anlatmaya kalkarsak, baya başarı öyküsü anlatabiliriz ama bu bizi bir yere götürmez. Umarım en az 2008 kadar başarılı oluruz. Hatta üzerine de koyarız. Zaten üçüncü olduğumuz 2008'in üzerine koyduğumuzda hesap çok açık. Ümit ederim böyle olur. Sonuç, ne olursa olsun, Türk Milli Takımı'nın Fransa'da olması başlı başına bir başarı öyküsüdür. Bu platformda olmak bizim için çok önemliydi. Oradayız ve en iyi yere talibiz."

"UMARIM SERÜVENE DEVAM EDERİZ"
Avusturya maçı ile ilgili olarak da Fatih Terim, "Burada kaybetmedim ama her maçın kendine ait bir hikayesi var. Eleme grubunda hiç yenilmeyen Avusturya'dan bahsediyoruz. Tabii ki kaybetmeyi istemiyoruz ama bu bir hazırlık maçı. Sonuçlarına katlanabiliriz ama kolay da kabullenmeyeceğimiz bir gerçek. Ciddi ve formda bir ekiple oynayacağız. Umarım yarın buradan kaybetmeden çıkar ve bu serüvene devam ederiz" diye konuştu.

"ŞU AN SAMİMİ SÖYLÜYORUM..."
EURO 2016 kadrosunu henüz tamamı için bir karar vermediğini belirten Fatih Terim, "Şampiyonaya 3 kaleci artı 20 futbolcu gideceğiz. Gönlüm kimse kırılmasın, herkesi götüreyim istiyor ama arkadaşlarımızla oturacağız, yanımızda teknik destek ekibimiz de olacak. Onların yardımcı antrenörlüğüne daha var onların. Bunlar fazlalaşabilir. Muhakkak ki şu kadrodan da Fransa'da olacaklar var. Olmazsa olmaz alternatif istediğimiz mevkiler olacak. Herkes burayı kazanmak için oynasın, birkaç ay efor sarf etsin ve burayı hedeflesin. Binlerce arkadaşımızı izliyoruz. Bir fazla bulursak, tercih edebiliriz. Şu an samimi söylüyorum, 20+3'ü belirlemedim ama onun 13-15'i derseniz evet... Bir dakikanın, bir saniyenin insanı aylarca sakat bıraktığı bir sporda başımıza neler geleceğini bilmiyoruz. Son 24 saate kadar herkes için bu şans açık. Hiç çağırmadığım bir oyuncuyu çağırıp beraber gidebiliriz. Yeter ki inanayım ve güveneyim. Hiç sorun değil" şeklinde konuştu.

"AÇ OLMAZLARSA BURADA KİMSENİN İŞİ YOK"
Hala başarıya aç olduğunu da belirten tecrübeli teknik adam daha almak istediği kupalar olduğunu belirtti. Fatih Terim, "Takım olmazsanız, işiniz çok zor. Takım olmak çok önemli. Takım olamazsanız, hiçbir başarı sürekli olmaz. Biz, tüm unsurlarla bir bütün olmak zorundayız. Kayıpta da kazançta da... Zaten takım olmayanların kazanma şansı yoktur. Yaptıklarınız, çok zor yapılır, yıkılanlar, çabuk yıkılır. Onun için, herkesin bunu hissetmesi gerekir. Bizi bir arada tutan değerlen çok önemli. Ufak tefek problemler oluyor ama bu sevgi yumağı içinde bunlar kayboluyor. Genç veya yaşlı demeden insan aç olmalı. Benim, yeteri kadar doyuracak başarılarım var. Anlatsak baya sürer ama en aç benim. Kafamda bir iki tane eksik var. Hala onlarla uğraşıyorum. Mehmet Topal, Hakan Balta, Arda Turan veya yeni çocuklar da aç olacak, herkes aç olacak. Başarı başka türlü gelmez. Aç olmazlarsa burada kimsenin işi yok. Şartlar ne olursa olsun iyi hazırlanacağız. Fizik, psikolojik, teknik ve taktik olarak en iyi şekilde Fransa'ya gideceğiz" ifadelerini kullandı.

"HIRVATİSTAN'IN ORTA SAHASI..."
EURO 2016'da gruplarda mücadele edeceğimiz İspanya, Hırvatistan ve Çek Cumhuriyeti için değerlendirmelerde bulunan Terim şunları söyledi: "Hırvatistan'ın orta sahası, Real Madrid ve Barcelona, ilerisi de Juventus ile Inter... Bu altılı böyle. Tanıdığımız bir takım. Genellikle son yıllarda her türlü yarışmada bir arada olduğumuz bir ekip. Dikkat edilmesi gerek çok önemli bir takım.

"MÜMKÜNSE SIRA DIŞI OLMAK LAZIM. BEN DE OYUNCULARIMDAN BUNU BEKLİYORUM"
İspanya, dünya yıldızlarını barındıran, dünya ve Avrupa şampiyonu olmuş müthiş bir takım. Bu takımla oynayacağımızı biliyoruz ama Avrupa Şampiyonası'nda iyi oynamazsanız ve iyi netice almazsanız bir sonraki adıma geçemeyeceğimizi bilecek kadar hem yaşadık hem de gerçekçiyiz. Açıkçası sıradan olmanın faydası yok. Mümkünse sıra dışı olmak lazım. Ben de oyuncularımdan bunu bekliyorum. Orada bulunmanın keyfi hoş ama bunu temmuz ayına sarkıtmada yarar var. Eğer bu gruptan çıkarsak, ondan sonrası daha kolay. 'Bu gruptan çıktım düşüncesi' bizi farklı yerlere götürebilir.

Çek Cumhuriyeti de Avrupa'nın yükselen yıldızlarından bir tanesi. Grubumuz, Avrupa Şampiyonası'nın en önemli grubu. Gruptan çıkarsak diğer turlar, bizim için çok daha eğlenceli olacak. Gerçeği kabul edelim ama vazgeçmeyelim. İspanya'nın, Hırvatistan'ın hakkını verelim ama biz de geliyoruz. Ayak seslerimiz de duyuluyor Allah'a şükür. Bakalım ne olacak"

"İÇERİSİNDE YER ALDIĞIMIZ GRUP, BANA GÖRE EURO 2016'NIN EN ZORLU GRUBU"
EURO 2016 hazırlık için zorlu rakipleri seçtiklerini belirten Fatih Terim, "EURO2016 'da gruptan çıkarsak, bu özgüven bizleri çok daha başka, yüksek yerlere götürebilir şampiyonada. Yenilmekten korkmuyoruz hiç ve felsefemiz ile oyun anlayışımızı hiçbir zaman değiştirmiyoruz. Oyun yapımız bu. Rakipleri elbette analiz edeceğiz ama kendi oyun anlayışımızı sahaya yansıtmaya çalışacağız turnuvada. İçerisinde yer aldığımız grup, bana göre EURO 2016'nın en zorlu grubu. Hazırlık maçlarını zorluk seviyesi yüksek rakiplerden seçmeye çalışıyoruz. 3 ya da 4 hazırlık maçı daha yapacağız" ifadelerini kullandı.