Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

FIFA Başkanı Gianni Infantino, 2030'da düzenlenecek Dünya Kupası'na Arjantin ve Uruguay'ın ortak ev sahipliği talebine olumlu yaklaştı.

Güney Amerika Futbol Konfederasyonu'nun (CONMEBOL) Paraguay'daki merkez binasını ziyaret eden Infantino, burada yaptığı açıklamada 2030'da organize edilecek FIFA Dünya Kupası'na birden fazla ülkenin ev sahipliğine destek verdiğini bildirdi.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Infantino, "Dünya Kupası'nın bir veya daha fazla ülkede düzenlenmesi, önemli bir konudur. FIFA birçok ülkenin ev sahipliği konusuna karşı çıksa da, kişisel olarak bunu destekliyorum." ifadelerini kullandı.

Infantino 100. yılı olması nedeniyle 2030 Dünya Kupası'nın önceki organizasyonlara göre daha fazla önem taşıdığını belirterek, "2030 çok önemli bir tarihtir. Bu nedenle herkes, buna saygı duymalı." diye konuştu.

Uruguay ile Arjantin, 1930'da Uruguay'da düzenlenen ilk dünya kupasında final oynamış, Arjantin'i finalde 4-2 yenen Uruguay kupayı kazanmıştı. İki ülke federasyonları, 2030'da organizasyonu ortaklaşa düzenlemek istediklerini önceden açıklamıştı.

Dünya Kupası'nı tarihte daha önce 2002'de Japonya ve Güney Kore ortaklaşa düzenlemişti.