Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kaleci olarak 1998-2001 yılları arasında 3 sezon formasını giydiği sarı kırmızılı kulüpte 5 sezondur da kaleci antrenörlüğü yapan Taffarel için Galatasaray'ın resmi internet sitesinden şu sözlerle veda edildi:

"1990 yılıydı... İtalya'daki Dünya Kupası sırasında Iosif Rotariu, Galatasaray ile anlaşmış ve ilk kez bir futbolcu, Dünya Kupası'nda forma giydikten hemen sonra Türkiye'ye gelmişti.

Alışık olmadığımız bir durumdu... 1998'de 'Kupadan Türkiye'ye' transferlerin en sükselisi gerçekleşti. Başlarda kimse ihtimal vermemişti. Ne de olsa 1994 Dünya Kupası'nın dramatik finalinin kazanan figürü, Fransa 98'de finale yürüyen Brezilya'nın eldiveniydi.

Haziran 1998'de resmi sözleşmeye imza attı, Temmuz'da ise İstanbul'a ayak bastı.

1990, 1994 ve 1998'de Brezilya'nın kalesini koruyan dünyanın sayılı kalecilerinden Claudio Andre Mergen Taffarel ya da bilinen adıyla Claudio Taffarel, Galatasaray'ın ilk Brezilyalı futbolcusuydu. Kabul; uçan, asan, kesen bir kaleci değildi. Ama... Pozisyon alışı, yer tutuşuyla, degaj asistleriyle, savunmaya ve taraftara verdiği güvenle hatırlandı 2001 yılında ayrılana dek.

İlk geldiğinde 'Yan topları zayıf' diyerek burun bükenler bile vardı. Ancak o Parken'de Thierry Henry'nin kafasını çelerken; burun bükenlerin de bileğini büktü.

Dünya yıldızıydı, çabuk sevildi. Türk kültürüne uyumu onun daha da sevilmesine neden oldu.

Çok güzel, 'çok güzel' diyen adam 2004-05 sezonunda kısa süreliğine Gheorghe Hagi'nin yardımcısı olarak görev yaptı. 2011'de ise bu kez Fatih Terim'in ekibinde yer aldı. Acil durum butonuna basıldığında hep o ön plana çıktı. 5 yılın ardından bu kez 19 Temmuz 2016'da resmen ve bir kez daha ayrılık nikahı kıyıldı.

'İyi kaleci olarak değil, iyi insan olarak hatırlanmak istiyorum' demişti ama Galatasaray taraftarı onu her zaman 'Hem çok güzel bir kaleci, hem de çok güzel bir insan olarak' hatırlamaya devam edecek... Kariyerine Brezilya'da devam etme kararı alan Taffarel'e kulübümüze verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür ederiz."