Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Siyah-beyazlı kulüpte mali işler ve finans, icra kurulu başkan yardımcılığı da yapan Hacıgüzeller, Vodafone Arena'da gerçekleştirdiği basın toplantısında, kulübün mali tablosuyla ilgili bilgiler verdi.

Hacıgüzeller, 2016-2017 mali yılının haziran ve ağustos ilk çeyrek sonuçlarının 7 Ekim itibarıyla açıklandığına dikkat çekerek, "Bu mali sonuçlarla Beşiktaş Kulübü, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na göre 38,5 milyon lira karlı durumdadır. Beşiktaş saha içerisinde başarılı olduğu kadar, mali anlamda da başarılı işlere imza atıyor. Finansal anlamda her geçen gün güçleniyor ve büyüme kaydediyor." dedi.

Kulübün mali anlamda istikrarlı bir çizgiye girdiğini anlatan Berk Hacıgüzeller, "Büyümenin sağlıklı olduğunu görüyoruz. 2012'nin mart ayı itibarıyla baktığımızda Beşiktaş Şirketler Grubu ve derneğin bilanço büyüklüğünün 526 milyon lira olduğunu görüyoruz. Bugün itibarıyla bu rakamın 1 milyar 216 bin liraya ulaştığını görüyoruz. Dolar bazında bu büyüme son 4 yıl içinde iki katına ulaşmıştır. Bütçe bazlı mali disiplin anlayışı 2016-2017 sezonu içinde aynı şekilde uygulanmaktadır." diye konuştu.

Mali ve bütçe disiplininden asla taviz verilmeden idari faaliyetlerin sürdürüleceğini kaydeden Hacıgüzeller, "31 Mayıs 2018'den itibaren Beşiktaş Kulübü düzenli ve sürekli kar eden mali sisteme oturtulmuş olacaktır. Hedefimiz budur." ifadelerini kullandı.

1 MİLYON DOLAR EK GELİR
Hacıgüzeller, tüm şirketler grubunun, medya biriminin Vodafone Arena'daki yeni yerine taşınmasıyla birlikte 1 milyon dolarlık ek gelirin ortaya çıkacağını dile getirdi.

Geçen yılın aynı dönemine göre toplam gelirde yüzde 34'lik bir artış söz konusu olduğunu vurgulayan Berk Hacıgüzeller, şunları söyledi:

"Bu yıl aynı zamanda geçen yılın aynı dönemine göre karlılık 55 milyon lira artmıştır. Gelirimizin artmasının yanında harcamalarımızın azaltılması yönünde politikalarımız devam ediyor. Vodafone Arena'nın açılışından sonra tribün gelirlerimiz önemli oranda artmıştır. 4 yıl öncesine nazaran statta maç hasılatı 3,5 kat artış gösterecektir . Son 6 aydır inşaatı devam eden tüm şirketler grubunun, medya biriminin, Beşiktaş TV'nin stattaki yeni yerlerine taşınması söz konusu. Birkaç ay içinde buralara taşınmalar gerçekleşecek. Boşaltılan yerlerin kiraya verilmesiyle ve ilave maliyetlerin azaltılmasıyla yıllık 1 milyon dolar ek gelir elde edilecek. Aynı zamanda bu fiziki daralma neticesinde tüm şirketler grubunun ve derneğin aynı çatı altında toplanmasıyla harcamalar yıllık 2,5 milyon lira azalacaktır."

 

- "4 işlem hatası yapıyorlar"

 

Divan kurulunun borçlar konusunda yaptığı açıklamanın hatırlatılması üzerine Hacıgüzeller, "Divan kurulu başkanlığı bir borç hesaplaması yaptı. 4 işlem hatası yapıyorlar." diye konuştu.

Berk Hacıgüzeller, kulübün net borcunun 1 milyar 257 milyon 761 bin 838 lira olduğunu kaydederek, "Beşiktaş ne zaman düzlüğe çıkacak deniliyor. Ben buna katılmıyorum. Beşiktaş düzlüktedir." ifadesini kullandı.

Beşiktaş Kulübünün kurumsal bir yapı içinde olduğunu ve buna göre bağımsız denetim şirketleri tarafından denetlendiğine dikkati çeken Hacıgüzeller, şöyle devam etti:

"Başkanımızın ya da herhangi bir yönetim kurulu üyesinin, bağımsız denetim şirketine, denetim kuruluna herhangi bir şekilde borç rakamlarıyla ilgili isteği, maksatlı veya maksatsız gizleme talebi hiçbir şekilde söz konusu olamaz. Beşiktaş Kulübü kurumsal camiadır, şeffaftır. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na düzenli olarak raporlarını teslim etmektedir. Bu tarz yaklaşımların, şüpheci tarzdaki güvensizliklerin dönemi Beşiktaş'ta çok geride kalmıştır. Beşiktaş'ın hızlı gelişmesine ve büyümesine, Beşiktaş'ı takip edenlerin de hızlı şekilde adapte olması gerekir. Bu bakımdan tüzüğümüze tabi bağımsız seçilen denetim kurulunun açıkladığı rakamla yönetim kurulunun dünya muhasebe sistemine göre hazırlanan rakamlar üzerinde herhangi bir soru işareti bulunmamaktadır."

Kulübün varlıklarının satışının da gündemlerinde hiçbir şekilde bulunmadığını anlatan Hacıgüzeller, sermaye artırımının da gündemlerinde olmadığını ancak Futbol AŞ genel kurulunun karar vermesi halinde bunun gerçekleşebileceğini dile getirdi.

Hacıgüzeller, borcun azaltılmasının Beşiktaş'ın ana hedefi olduğunu belirterek, "4 yıl önce bu zamanda Beşiktaş Kulübünde mevcut borçların çevrilebilme kabiliyeti yoktu. O dönemden bu döneme sağlıklı mali disiplin, bütçe politikasıyla geldik. 2012'de eksi 61 milyon dolarlık negatif veriyordu. Bugün itibarıyla gelirleri topluyorsunuz, giderleri yazıyorsunuz pozitif 24 milyon dolar veriyor. 85 milyon dolarlık iyileştirme söz konusudur." değerlendirmesinde bulundu.

Kulübün yeni borçlanma da yapmadığını vurgulayan Hacıgüzeller, "Beşiktaş, yıllık 110 milyon liraya yakın faiz ödemesi yapıyor. Bu faiz ödemesini yarı yarıya indirme üzerinde görüşmeler yapıyoruz. Bu faizi mümkün olan minimum seviyeye indirmeye çalışıyoruz. Beşiktaş şu anda borçlanma ihtiyacını tamamlamış durumda. Bazı temliklerin açığa çıkması yönünde görüşmeler yapıyoruz." şeklinde konuştu.

 

- Mario Gomez'in bonservis konusu

 

Geçen sezon takımda kiralık olarak forma giyen ve Fiorentina Kulübünden Wolfsburg'a transfer olan Mario Gomez'in bonservisinden almaları gereken bedelle ilgili soruyu yanıtlayan Hacıgüzeller, "Araştırmamız devam ediyor. Uluslararası hukuk ve devletler hukuku nezdinde Fiorentina Kulübünün tasarruflarını, Wolsfburg Kulübünün, (Almanya'daki) Kulüpler Birliği nezdinde tasarruflarını şu anda izliyoruz." diye görüş belirtti.

Berk Hacıgüzeller, transferleri, UEFA kriterleri dışında kendi mali disiplinlerine göre gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Yayın ihalesine değinen Hacıgüzeller, "Yayın ihalesinin 600 milyon dolarlık rakama yaklaşacağı konusunda tahminler var. Biz de kendimizi ona göre ayarladık. 20 Kasım'da yapılacak. 600 milyon dolar gerçekleşirse 55-60 milyon dolar Beşiktaş geliri açısından beklentimiz olacak." yorumunu yaptı.

Berk Hacıgüzeller, kulübün "Efendi" konseptiyle Kartal yuvaları mağazasında satışa çıkardığı tişörtlerden 50 bin adet satıldığını ve 1,4 milyon lira düzeyinde gelir elde edildiğini sözlerine ekledi.