Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Süper Lig Trabzonspor Muharrem Usta: "Aralık´ta seçim düşünmüyoruz" - Trabzonspor Haberleri

    Trabzonspor'un Divan Olağan Genel Kurulu, Kadir Özcan Tesisleri Nizamettin Algan Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Genel Kurula, Trabzonspor Kulüp Başkanı Muharrem Usta ve yönetim kurulunun yanı sıra, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, eski başkanlardan Faruk Özak, Özkan Sümer ve Ahmet Celal Ataman ile divan kurulu üyeleri katıldı.

    SÜRMEN: "KULÜBÜN TÜZÜĞÜ DEĞİŞMELİ"

    Açılış konuşmasını yapan Divan Başkanlık Kurulu Başkanı Ali Sürmen, kulüp tüzüğünün değişmesi gerektiğini belirterek, "Trabzonspor'un yeni yönetimi yaklaşık 1 yılını doldurmak üzere. Elbette ki iyi günlerimiz, kötü günlerimiz olacak. Önemli olan bunları doğru bakış açılarıyla, bilgilerle yorumlayarak tartışabilmektir. Bu Genel Kurulların tüzüğe koyulma sebebi de budur. O zamanki ağabeylerimiz tüzüğü hazırlarken demişler ki; 'kulübün faaliyetleriyle ilgili yılda 2 kere, acil toplanması gereken hallerde ise her zaman toplanıp değerlendirmeler yapılsın.' Bu nedenle Trabzonspor'un tüzüğünde de sıkıntılar görüldüğü için değişim çalışmaları yapılmıştır, bir dönem ara verilmişti. Geçtiğimiz günlerde Asbaşkanım Ahmet Çubukçu ile yaptığımız görüşmede de tüzük tadilatının devam etmesi yönünde karar aldık" dedi.

    SÜMER: "ARTIK UYANMALIYIZ"

    Trabzonspor eski başkanlarından Özkan Sümer de, kulübün artık uyanması gerektiğini belirterek, "Trabzonspor, kimsenin cebine sığmayacak kadar büyüktür. Trabzonspor'u bir noktadan düzeltemezsiniz. Kısmi, dönemsel parçalar halinde düşündüğünüzde bir parçasını düzeltirsiniz ama o parça diğer parçaları yok eder. Bütün olarak ele almak gerekiyor" ifadelerini kullandı.

    HACISALİHOĞLU: "ARALIK'TA KONGRE YAPILMALI"

    Trabzonspor'un eski asbaşkanlarından Hayrettin Hacısalihoğlu ise kulübün Aralık ayında kongre yapması gerektiğine vurgu yaparak, "Aralık ayında Mali Genel Kurul var. Burada kurullarla ilgili seçim yapılacak. Ancak tüzüğümüze göre Yönetim Kurulu'nun da seçim yapması mecburidir. Yapmayabilir ama bilin ki Trabzonspor'un gündemi yine mahkeme kapıları olacaktır" dedi.

    BORÇ 538 MİLYON LİRA

    Divan Genel Kurulu'nda Trabzonspor'un gelir gider tablosuyla ilgili de açıklama yapıldı. Buna göre bordo mavili kulübün borcunun 31 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla 326 milyon 881 bin 691 lira uzun vadeli, 211 milyon 220 bin 015 lira kısa vadeli olmak üzere toplam 538 milyon 102 bin 706 lira olduğu açıklandı. Trabzonspor'un toplam gelirlerinin ise 279 milyon 173 bin 770 lira, giderlerinin ise 251 milyon 201 bin 244 lira olduğu belirtildi. Bordo mavili kulüpte son dönemde sağlanan yönetici katkılarının ise 42 milyon 349 bin lira olduğu açıklandı.

    BAŞKAN USTA: "TÜZÜĞÜN DEĞİŞMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR"

    Trabzonspor Kulüp Başkanı Muharrem Usta, Divan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayarak sözlerine başladı. Usta, "Kulübün tüzüğünün değişmesi için gerekli çalışmalar yapılıyor. Tüzük konusunu çok önemli. Yarın yönetim kurulu toplantımız var ve toplantının ana konularından biri de tüzük. Artık bu tüzük yoluna girsin. Yaklaşık 6 bin 300 kişi aidat ödedi ama o sayının 2 bin 500'ü toplu ödenmiş. Bu çok üzücü bir tablo. 2 bin 500 kişinin aidatı 3 kişi tarafından yatırıldı.

    Bu derin bir yaradır. Bu tüzükle birlikte bunların hepsini konuşmamız lazım. Trabzonspor'un çağdaş, modern, sağlıklı, demokratik, kulübümüzü geleceğe en güzel şekilde taşıyacak bir tüzüğe acil bir şekilde geçilmesinin zorunluluk olduğuna inanıyorum. Birlikte bunu başaralım" ifadelerini kullandı.

    "TRABZONSPOR BUGÜN KÜ KADAR AĞIR BİR DÖNEM DAHA YAŞAMADI"

    Kulübün çok zor bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Muharrem Usta, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

    "Trabzonspor bir süreçten geçiyor. 2010-2011 senesinde kulübümüzün 50 milyon lira borcu varken sadece Şampiyonlar Ligi'ne gittiğimiz için borcumuz kadar para aldık. O para kasada dursa kulübün borcu sıfırlanacaktı. 5 senede 600 milyon lira borca nasıl geldik? Kulübümüz hak etmediği bir şekilde olağanüstü bir dalgalanma süreci ile birlikte sorunları önümüze dökmüş durumda. Her yönetim bir emanetçidir. Bizde emanetçiyiz. Ama bu işe talipliyseniz taşımak zorundasınız. Her bir başkan ve yönetimimizin içinden geçtiği zor dönemler oldu. Ama bugünkü kadar ağır bir dönemin daha önce yaşandığına beni kimse inandıramaz."

    "TRABZONSPOR'U ELİNİN TERSİYLE İTTİLER"

    Zor bir transfer dönemi geçirdiklerine dikkat çeken Muharrem Usta, Trabzonspor'un elinin tersiyle itildiğini belirterek şunları söyledi:

    "Scout ekibiyle ilgili bahsedilen konular var. Sol tarafa alınan oyuncuyu biz takas yaptık, iki oyuncu verdik. İki oyuncu için 5.5 milyon liradan kurtulup, o işi yaparak 2.1 milyon liraya indik. Trabzonspor'un üzerindeki yükten kurtulduk. İsim isim konuşarak kamuoyunun önüne atmak doğru değil ama transfer döneminde çok zorluklar yaşadık. Güven vermeyen bir tacire kimse malını vermez. İtibar sorununuz varsa sizinle kimse kolay kolay alışveriş yapmaz. Bu kadar rencide olduğumuzu, kırılacağımızı, küçümseneceğimizi, elinin tersiyle Trabzonspor Kulübü'nün itileceğini rüyamda görsem inanmazdım. Türkiye'de bilinen oyuncular için scout ekibine ihtiyaç yok ama o oyuncuların hiçbiri bize gelmedi. Hepsiyle görüştük ama dururumuz ortada. Trabzonspor'un eli zayıftı ve oyuncu satmadan oyuncu alamıyordu."

    "ARALIK'TA SEÇİME GİTMİYORUZ"

    Aralık ayında seçime gitmeyi düşünmediklerini ifade eden Başkan Usta, yapacak çok işlerinin olduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

    "Seçim konusunda Trabzonspor'un artık bu süreçten kurtulması gerekiyor. Bende teknik olarak anlıyorum, 3 yılda bir genel kurul yapılır. Ama Aralık'ta genel kurul var. Elbette yönetim kurulu olarak bakışımız var. Seçime gidilmeyecek. Trabzonspor'un böyle bir gündemi yoktur, böyle bir derdimiz olamaz. Yangın yerindeyiz. Burada yapılması gereken çok iş var. Bu işlerle uğraşmayalım. Daha önemli işlerimiz var. Böyle bir dedikoduya ihtiyaç yok. Bizim yönetim olarak görüşümüz budur."

    "AKYAZI STADI'NIN RESMİ AÇILIŞI 18 ARALIK'TA"

    Akyazı Stadı'yla ilgili de konuşan Usta, "Akyazı'nın açılışı için yoğun bir gayret gösteriliyor. Erken bitmesinin ekonomik olarak getirisi var. Artık işin sonuna gelindi. Resmi açılış 18 Aralık'ta yapılacak. Statta maçları oynamaya biraz daha erken başlayacağız. Bir hafta 10 gün içinde çimler bitiyor. Sonra diğer işlemler var. İşin sonuna gelinmiş durumda" diyerek açıklamalarını noktaladı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ