Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

KOLAYI ZORLAŞTIRMAK - ALİ GÜLTİKEN

Bazı maçlar oyun içerisinde kolay kopar. Skoru yakaladığınızda rakibin direncinin düştüğü ve özgüvenin azaldığı anları doğru kullanmak gerekir. Beşiktaş, dün Adanaspor karşısında oyuna çok iyi başladı. Oğuzhan’ın eski pozisyonuna dönmesiyle rahatlayan orta saha düzeni, Tolgay’ın da katılımıyla daha etkili hale geldi. Bu etki; Beşiktaş’ın maçı çabuk çözmesini sağladı. İşte bu skor avantajının yakalandığı an, çok değerli bir zamandır. Oyunun yönünü doğru belirlerseniz daha farklı skorları bulabilirsiniz. Beşiktaş ilk yarının sonuna kadar elinde olan bu şansı oyun olarak kullansa da skora çevirmedi.

Doğal olarak devre arasında nefeslenen ve ikinci yarı için tekrar motivasyon yakalamaya çalışan Adanaspor için de ufak bir fırsat oldu. İkinci yarının başında gelen golle Adana tekrar maça döndü. Aslında şöyle diyelim: Beşiktaş, ilk yarıda tamamen koparabileceği ve 3. golle atıp bitirebileceği bir maça Adanaspor’u ortak etti. Maçın sonraki bölümünde biraz daha fazla enerji harcamak zorunda kaldı.

Bu maçın Beşiktaş adına kazanılması elbette önemli. Ama bunun yanında Oğuzhan’ın tekrar takıma dönmesi ve eski pozisyonuna geçip inisiyatifi ele alması Beşiktaş’ı ‘takım işleyişi’ açısından rahatlattı. Bu sezon ilk yarılarda zorlanan, ikinci yarılarda maçı çözen Beşiktaş fotoğrafından, Oğuzhan’la birlikte maça ilk andan itibaren ağırlığını koyan Beşiktaş profiline geri dönüldü. Bu çok sağlıklı bir görüntü. Olması gereken, Beşiktaş’ın takım düzenini işler hale getiren bir görüntü. Bu, Beşiktaş’a hem oyun hem de skor zenginliğini tekrar kazandıracaktır.

Atınç’ın oynaması sevindirici fakat yaptırdığı penaltı gösterdi ki bir an evvel tecrübe eksikliğini aşmalı. Bu durum hem kendi adına hem de Beşiktaş adına faydalı olacaktır.

Bu maç, başta atılan 2 golle daha bitebilirdi ama Beşiktaş dün biraz oyunu kendi adına zora soktu. Ama kazanmak her zaman birinci kural. Bu olduğu sürece de oyun içerisindekiler de artı bir ders olarak haneye yazılmaktan öteye geçmez.

BECERİKSİZLİK PAHALIYA PATLIYORDU - İBRAHİM YILDIZ

Karşılaşmanın kesin favorisi Beşiktaş’tı. Adanaspor ligin dibine demir atmış, kurtulmak için çaba gösteriyor. Fakat elindeki kadro ve oyun anlayışı yetersiz. Rakibini rahatsız edecek, baskı kuracak, sert mücadele edecek bir oyuncu kadrosuna sahip değiller. Oldukça yumuşak bir taktikle oynuyorlar.

Böyle bir rakip karşısında Beşiktaş’ın işi çok kolay gibi gözüktü. İlk yarı oyunun kontrolü tamamen Siyah-Beyazlılar’daydı. Zaman zaman yaptıkları pas trafiği futbol adına güzel hareketler içerdi. Seyircinin beğeneceği türden örnekler gördük. Aslında ilk yarıda kaçırılan pozisyonlar golle sonuçlanabilse fark çok açılır ve maç ilk 45 dakikada bitebilirdi. Siyah-Beyazlılar’ın sol bekinde oynayan Beck ile stoper Atınç bu denli güçsüz bir takım karşısında bile zorlandılar.

Ne var ki, beceriksizlik ve biraz da özgüvenin yüksek oluşu pozisyonların cömertçe harcanmasına neden oldu. İlk golde Oğuzhan’ın attığı muhteşem pası ağlara gönderen Aboubakar’ın hamlesi ve çabukluğu dikkat çekti. İkinci yarı, Adanaspor daha güvenli ve kontrollü bir oyun sergileyince Beşiktaş bocaladı. Rakip ceza alanında çoğalamayınca daha fazla atak yemeye başladılar. İki farklı skorun rahatlığı futbolcuları oyundan düşürdü ve daha sonra yenilen golle çok rahat, hatta farklı kazanacakları maçı bir anda zora sokup, soğuk terler döktüler demek abartı olmaz.

Hakemi Ali Palabıyık dün maça damgasını vurdu. Kırmızı kart ağırdı.

PENALTILAR VE KIRMIZI DOĞRU

Kartal’ın ilk golü temizdi, ofsayt yoktu. 16’da Bekir ceza alanında harmandalı oynuyor. Pozisyon yüzde 100 penaltıydı. 55’te Atınç-Koman mücadelesinde hakem yine penaltı kararı verdi. Beşiktaşlılar cılız da olsa itiraz etiler ama pozisyon bana da penaltı gibi geldi. Her ne kadar Atınç’ın teması görülmese de bir engel teşkil ediyor. Bu da rakibin pozisyonunu bozuyor. Hakemin haklı olduğunu düşünüyorum. 71’deki pozisyonda Bekir’in hamlesi Atiba’nın ayağına gelse kırabilirdi. Hakem de burada teşebbüsü değerlendirdi ve kırmızı çıkardı. Sarı verse ne olurdu? ‘Kurala uygun olarak kontrolsüz hareket’ der geçerdik. Ama caydırıcılık anlamında hakemlerin bu pozisyonlara müsaade etmemesi gerekir. Trabzon maçında Quaresma atılmadı, dün Adanalı atılınca senaristler hemen konuşuyorlar. Haksız da değiller. Bundan sonra bütün hakemler, bu tür pozisyonlar için standart tutturmalılar.