Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Güneş, BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde düzenlenen basın toplantısında, grup mücadelesindeki ilk günden bugüne düşüncelerinde fark olmadığını belirterek, "Bugün itibarıyla yarış devam ediyor. Bir adım öne geçmek için yarın kazanmak istiyoruz." dedi.

Gruptaki ilk maçı da Benfica ile oynadıklarını hatırlatan Güneş, "Değerli oyuncuları var. Onlar da şansını kullanmak istiyor. Napoli de aynı şansı kullanmak istiyor. Yarın alacağımız sonuç her türlü avantajı getirebilir, tam tersi de olabilir. Bu, maçın önemini bir kat daha artırıyor. Kazanmamız halinde diğer maçtaki beraberlik bile lehimize olabilir. Kaybettiğimizde şansımız yok oluyor. Bütün bunlara bakmadan futbol adına neyi doğru yapabiliriz, en iyi kadroyu nasıl sürebiliriz onu düşüneceğiz." diye konuştu.

Futbolcularından şu ana dek ortaya koydukları oyun felsefesini ve takımı sahiplenme duygusunu yine beklediğini kaydeden Güneş, "Taraftarın desteği iyi, güzel oyunla onlara bir enerji vermemiz maçın gidişatını etkileyecektir. Sahamızdaki ilk iki maçta berabere kaldık. Umarım bu kez kazanırız." ifadelerini kullandı.

"TARİHİ MAÇ OLARAK DÜŞÜNÜYORUM"
Güneş, geleceği planlayan kişi ve kurum olarak en iyisini yapmak zorunda olduklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Beklentileri görüyorum. Ülkeyi üst grupta temsil etmek, kulübün geleceğine katkı yapmak bizim için önemli. O yüzden tarihi maç olarak düşünüyorum. Hem oyun hem sonuç olarak geleceği güzel yapacak değerleri göreceğimiz maç olacak. Türk futbolu için de Şampiyonlar Ligi'nde başarı hepimizi gururlandırır. Gelecek adına özendirici olur."

Karşılaşma sonunda ihtimallerin çok olmasının hatırlatılması üzerine Güneş, "Varsayımlar üzerinde hareket etmek, yapacağınız işi engeller. Bizim işimizin özü değil. Yaptıklarımızla başarılı olabiliriz. Maça çıkarken 'şöyle olur, böyle olur' dersek kafamız karışır. Sahaya çıktığımızda en iyi futbolunu oynayan, gücü oranında üstünlük sağlayan bir takım olmak istiyoruz. Bu maçı kazanıp, diğer karşılaşmanın sonucunu bekleyeceğiz. O olmazsa son maçı bekleyeceğiz." şeklinde görüş belirtti.

Grupta yaptıkları 4 maçı değerlendirdiklerinde iyi bir çizgi yakaladıklarının görüldüğünü belirten Şenol Güneş, şunları kaydetti:

"Beşiktaş'ın yükselişinde geçmişinden itibaren yöneticilik, oyunculuk ve antrenörlük yapan herkese teşekkür etmek lazım. Herkesin emeği var, bugün de biz yapıyoruz. Beşiktaş üretken bir kulüp. Taraftarıyla, yönetimiyle her gün yeni bir değer ortaya koyuyor. Susmasıyla, ses çıkarmasıyla üretken bir takım. Örnek olmaya çalışan bir takım. Hataları yok mu var. Ancak hataları diğer kulüplere göre daha az, doğruları daha fazla. Yarın da doğruları yaparak sonuç almak istiyoruz."

SAKAT OYUNCULARIN DURUMU
Sakat oyuncularla ilgili bilgi veren Şenol Güneş, Anderson Talisca, Caner Erkin ve Luiz Rhodolfo'nun Benfica karşısında oynamayacağını, Ömer Şişmanoğlu'nun da UEFA listesinde bulunmaması nedeniyle kadroda yer almayacağını dile getirdi.

Kaleciler dışında elinde 16 oyuncu bulunduğunu vurgulayan tecrübeli teknik adam, "Geçen haftadan sıkıntılı oyuncularımız vardı. Antrenmanda durumlarına bakacağız." diye konuştu.

Zaman zaman bazı oyuncuların kadroda olmamasının sakatlıklardan kaynaklandığını anlatan Güneş, şöyle devam etti:

"Bir maça oyuncu götürmemezlik yapmadık, futbolcu oynayacaksa oynatırım. Tosic ve Adriano oynamaya, kadroda yer almaya müsait değildi. Rhodolfo zaten yoktu. Adriano bugün ilk kez çıkacak. Tosic, dün çıkmış ve kendini denemişti. Sadece sakatlığın geçmesi yetmiyor, fizik olarak ne durumda ona bakacağız. Savunmada ve sol kanatta sıkıntımız fazla olduğu için oyun formatında değişiklik yapmak zorunda kalıyoruz."

Sezon başından beri sakatlık ve formsuzluk yaşadıklarına dikkati çeken Güneş, "Yarışma yapıyorsunuz. Elinizdeki en iyi oyuncuyu hazırlayıp, alternatifinin de güçlü olması lazım. Sahada bu anlamda uygulama yaparken hep tedirginsiniz." değerlendirmesinde bulundu.

Güneş, Luiz Rhodolfo'nun sakatlığının eski bölgesinden olup olmadığı sorusuna Güneş, "Siz yine bilgileri alıyorsunuz. Doktorun daha önce görüştüğünü biliyorum, bir daha söylerim size açıklama yapar." cevabını verdi.

UEFA UYGULAMALARINA ELEŞTİRİ
Şenol Güneş, oyuncuların milli takımda oynama şekilleri ve Avrupa kupası karşılaşmalarındaki antrenman düzeni konusunda UEFA uygulamalarını eleştirdi.

Yaşadığı sakatlığa rağmen Dusko Tosic'in ülkesinin milli takımında oynamasının hatırlatılması sonrası eleştirilerini sıralayan Güneş, "Milli takıma gittiğinde düzelmişti. Hazırlık maçında oynadı. Yanlış tercih, kendisi söyleyebilirdi. Hem milli takım konusunun hem de UEFA'nın bazı kriterlerinin tartışılmaya açılması lazım. Gece idman yapamıyoruz. UEFA bu saatte istiyor. Aynı şekilde milli takımda oyuncu söylese bile hazırlık maçında oynamak zorunda. Tabii milli takım önemli ama oyuncuların sağlığı ve hayatı daha önemli. Bugün onun zararını biz çekiyoruz." ifadelerini kullandı.

OĞUZHAN: TARAFTARIMIZLA GÜZEL SONUÇ BEKLİYORUZ
Siyah-beyazlı futbolcu Oğuzhan Özyakup ise çok ilginç bir karşılaşmaya çıkacaklarını vurgulayarak, "Bir galibiyetle üst turu garantileyebiliriz, kötü sonuçla turun şansını da kaybetme ihtimali var. Evimizde ne kadar güçlü olduğumuzu gösterdik. Taraftarlarımızla yarın güzel bir sonuç almayı bekliyoruz." diye konuştu.

Beşiktaş'ın hem Avrupa'da hem de ligde namağlup gittiğinin hatırlatılması üzerine Oğuzhan, "Yenilmemek öz güven açısından önemli bir şey. Bu, baskı oluşturmuyor. Ne kadar güçlü olduğumuzu gösteriyor. Özellikle taraftarlarımızla ne kadar güçlü olduğumuzu herkes biliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Oğuzhan Özyakup, hangi mevkide kendisini daha rahat hissettiği yönündeki soruya ise "Takımın nerede ihtiyacı varsa orada görev yapmam gerekiyor. Orada en iyisini yapmaya çalışıyorum." diye yanıt verdi.

Siyah-beyazlı oyuncunun bu açıklamasının ardından teknik direktör Güneş'in, kendisine eğilerek bir şeyler söylediği görüldü.

Bir basın mensubunun Oğuzhan'a ne söylediği yönündeki soru üzerine Güneş, konuya açıklık getirerek, "Futbolcu için en rahat yer evinde dinlenmektir. Sahada oynayan oyuncunun mevkisi mi olur?" ifadelerini kullandı.