Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bakan Kılıç, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Malatya Valisi Mustafa Toprak'ı makamında ziyaret ederek, bir süre görüştü.

Bakan Kılıç, burada yaptığı konuşmada, kente gerçekleştirdiği ziyaretle Malatya'nın çehresinin ne kadar değiştiğini görme fırsatı bulduğunu belirterek, Malatya'nın örnek bir şehir haline geldiğini, kente daha büyük yatırımları yapacaklarını ifade etti.

Malatya'da en büyük yatırımlardan birinin stadyum olduğunu aktaran Kılıç, şöyle devam etti:

"TOKİ marifetiyle gerçekleştirilen ve devam eden inşaatımızın bazı gecikmeleri oldu. Bu gecikmeler zaman zaman inşaat sektöründe bizim de elimizde olmayan sebeplerden olabiliyor. Ama şu anda devam eden, yolunda giden bir süreçten geçiyoruz ve inşallah en kısa süre içerisinde tamamlayacağız. Tabi şunu düşünmek lazım ülkemizde bu kadar büyük bir tesisleşme hamlesini, spor anlamındaki tesisleşme hamlesini Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde başlatması ve Sayın Başbakanımızın şu anda devam ettiriyor olması ve AK Parti hükümetlerinin bu noktada ortaya koymuş oldukları performans bellidir. Bu kadar kısa bir gecikme söz konusu olduğunda veya bir gecikme söz konusu olduğunda bunu bir eleştiri vesilesi olarak görenlere sadece şunu söylüyorum; yaptığımız işlere bakın, yaptığımız yatırımlara bakın, nereden nereye gelindiğine bakın, bu ülkenin insanlarına ne hizmetler yapıldığına bakın. Sizde bu vizyona ancak zannediyorum ki alkış tutarsınız. Dolayısıyla bu anlamda yapılan işleri eleştirmek değil, ‘neresinden destek verebiliriz’ diye yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum."

Kredi Yurtlar Kurumuna ilişkin çalışmaları da değerlendiren Bakan Kılıç, "Devam eden yatırımlarımız var. Açılmış olan yatırımlarımız var. Önümüzdeki yıllarda yapılacak olan yatırımlarla beraber kapasitemiz ciddi anlamda gelişecek. Dört binin üzerinde kapasitenin şu anda hazırlanıyor olduğunu düşünürsek, bu yaz da ciddi bir bölümünün devreye gireceğini düşünürsek, gerçekte iyi bir noktada ilerliyoruz diye düşünüyorum." diye konuştu.

"YAŞAYAN STADYUMLAR OLACAK"
Bakan Kılıç, statların yaşayan alanlar olacağına işaret ederek, şunları söyledi:

"Stadyumlarla ilgili bazı eleştiriler oluyor. Malatya özelinde de dile getirmemiz gerekirse, bu statlar sadece iki haftada bir futbol müsabakalarına ev sahipliği yapan stadyumlar olmayacak. Yaşayan stadyumlar olacak. Statların tribün altları diye ifade ettiğimiz alanlardan salonlar üretilecek. Aynı zamanda sportif anlamdaki spor malzemesi ticaretinin de yapılabileceği, herkesin gidip bir merkez olarak göreceği, sportif anlamda malzeme giderme olarak görebileceği ama aynı zamanda sosyal bir paylaşım merkezi de olabilecek, sosyal faaliyetlerinde yapılacağı bir mekan olarak düşünüyoruz. Stadyumumuzu buna göre hazırlıyoruz. Aynı zamanda böyle yaptığımız içinde amatör spora yoğun hizmet verecek bir yapı olacak. Böyle bir eleştirinin de yersiz olduğunu dile getirmek amacıyla söylüyorum. Yaptığımız 30 stadın amacı da bu şekilde olacak. Bu tesislerimizde inşallah yoğun bir kullanım ve verimli bir kullanımla önümüzdeki dönemler içerisindeki kış, yaz ve paralimpik oyunlarında çok daha farklı bir temsil ve temsille beraberde sonuçlarla ülkemiz inşallah hak ettiği temsillerle ve sonuçlarla temsil ediliyor olacak."

Bakan Kılıç ve Tüfenkci, daha sonra kent merkezinde esnaf ziyaretlerinde bulundu. Yolda vatandaşlarla da sohbet eden bakanlar, çocuklara satranç takımı ve çeşitli hediyeler verdi.