Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

1903 Karakartallar Derneği’nin kasım ayı başında Kuzey Irak’a düzenlediği Eğitim ve Dayanışma seferi meyvelerini vermeye başladı. Dernek temsilcileri, Kerkük ve Erbil şehirlerine giderek Türkçe eğitim veren okulları ziyaret etmiş, öğrencilere Beşiktaş formaları ile çeşitli hediyeler dağıtmış, bir dizi etkinlikte bulunmuştu.

Kerkük’ün, Beşiktaş mahallesinde 1960 yılında kurulan ancak daha sonraki dönemde kapatılan Beşiktaş isimli futbol takımı
da bu ziyaret sırasında düzenlenen 4’lü turnuvada mücadele ederek yeniden hayat bulmuştu.

Özellikle sosyal sorumluluk girişimleriyle ön plana çıkan Siyah-Beyazlılar’ın bu ziyareti büyük yankı buldu. Irak Birinci
Ligi’nde kısıtlı imkanlarla mücadele veren Türkmen Spor Kulübü, başkan Fayık Kassap imzasıyla Beşiktaş Kulübü’ne başvuruda bulundu ve destek istedi. Yazılı başvuruda şu ifadelere yer verildi:

‘MORAL VE MOTİVASYONU YUKARI TAŞIYACAKTIR’
“Irak’taki mevcut şartlar düşünüldüğünde, özellikle Türkmen gençlerin yetişmesinde uygun bir zeminin olmadığı görülmektedir. Türkmen gençleri, aynı zamanda ülkedeki savaşın getirdiği ekonomik zorluklar nedeniyle kişisel
gelişimlerini sağlayamamaktadır. Gençlerimizin gelişimine büyük katkı sunacağı düşünülen bir futbol okulunun, Beşiktaş Kulübü tarafından Kerkük’te açılmasının Türkmen sporu ve sporcusuna büyük fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Beşiktaş Kulübü’nün futbol okulunu açarak yapacağı yardımın etkisinin sadece sporla sınırla kalmayacağı, zor bir dönemden geçen Türkmen halkını da moral ve motivasyon olarak yukarılara taşıyacağına yönelik inancımız tamdır. Bu konuyla ilgili olarak gereğini Beşiktaş Kulübü’nün yüksek iradelerine sunuyor, desteğinizi Türkiye’den başka bir desteği olmayan biz Türkmenler’den esirgemeyeceğinizi umuyoruz.”

KATKIDA BULUNANLARA TEŞEKKÜR YEMEĞİ
Bu girişim ve Kuzey Irak’taki Beşiktaş coşkusu Siyah-Beyazlı kulübü harekete geçirdi, Kerkük’te Beşiktaş futbol okulu açma kararı alındı. Okulun sponsorluğunu ise bizzat başkan Fikret Orman üstlenecek.

Dernek üyeleri organizasyona katkıda bulunanlara bu akşam teşekkür yemeği verecek. Yemeğe Beşiktaşlı yöneticilerin yanı sıra Türkmen Spor Kulübü ve Kalespor Kulübü yetkilileri de katılacak. Fikret Orman ile 1903 Karakartallar Derneği Başkanı Cengiz Sarıkaya’nın konuşma yapacağı gecede Kuzey Irak seyahatinin görüntüleri ekranlara yansıtılacak.

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş ise bu organizasyonda bulunmamasına rağmen Kuzey Irak’ta en çok ilgi gören isimlerden biri olmuştu. Okul ziyaretleri sırasında çok sayıda minik öğrenci el yazılarıyla mektuplar yazıp, Güneş’e iletmeleri için dernek üyelerine vermişti. Bu mektuplar bu geceki anlamlı törende Şenol Hoca’ya sunulacak.

HABERTÜRK SPOR | ÖZEL HABER / Meriç MÜLDÜR