Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

BU FUTBOLA ÇOK BİLE | SERDAR ALİ ÇELİKLER
Devre 1-0 Krasnodar’ın üstünlüğüyle bittiğinde şutu-korneri olmayan, frikik bile kazanamayan Fenerbahçe soyunma odasına girdi. O an ben hoca olsam şunu düşünürdüm: Tanrım bir mucize olsun; şu an futbol kuralları değiştirilsin ve ben 2. devrede Emenike-Sow-Lens-Şener-Hasan Ali’yi oyundan alabileyim. O kadar kötü oyuncular vardı ki oyuncular adeta uykudan uyanamamış haldelerdi. Krasnodar biraz iyi takım olsa ilk yarı 3-0 biterdi. 2. yarıda toparlanır diye umduğumuz F.Bahçe yine aynı 11 ile sahaya çıkınca Advocaat ile sözleşme yenilenmemesi gerektiğini yüksek sesle söyledim.

Çünkü bana göre Advocaat Fener’i bırakmış. Konsantre değil, ilk geldiği dönemlerdeki sallapati ruh haline bürünmüş gibi. İstekli, diri dönemlerinden çok uzak görüntüde. Bu olumsuz fizyonomisi ve vücut dili dışında taktik ve diziliş tercihleri ile de tartışmaya açık. Bir kere Emenike nedir, biri bana lütfen anlatsın. Bu adam sıfır futbol zekası, sıfıra yakın tekniği ile F.Bahçe’de nasıl oynar ancak şu önermeyle mümkün: Aziz Yıldırım’ın 3 Temmuz devri kader arkadaşlığından dolayı sürekli şans buluyor.. Emenike bana göre birinci lig seviyesinde futbolcu değil ama F.Bahçe’de 11 başlayabiliyor. Sow desen dün rezil ötesi bir futbol sergiledi. Musa’yı tanımasak “Emenike ile bir olmuş hocayı satıyorlar” diye düşüneceğiz neredeyse.. Lens desen o da yoktu..

Simon Kjaer'den acı itiraf Top ayağımızdayken pozisyon anlamında oyunumuzu geliştirmeliyiz. Pozisyonlarımız kesinlikle tesadüfen oluşmuş pozisyonlar olmamalı...

İleri 3’lünün 3’ü de koşucu, önüne top isteyen isimler olunca ve Krasnodar da daha 4. dakikada öne geçip geriyi sağlam tutunca taktik plan patladı. Çünkü amaç 3 tane önüne top isteyen görece hızlı isimle rakip savunma arkasında pozisyon arama taktiği idi ama o plan erken gol ile bitti. İlk devrede felaket performanslara; taktiğin geçerliliğini yitirmesine karşın 70’e kadar oyuna müdahale edememesi Advocaat adına yazmamız gereken ciddi eksikler. Advocaat, Fernandao ve Ozan’ı sahaya atınca rakibin etkinliği de bitti çünkü statik santrfor Fernandao hiç olmazsa top tutabildi, böylece rakip alana biraz olsun yerleşilebildi. Sonrasında da 1.5 pozisyon üretilebildi zaten. Yani demem o ki çok kötü performans sergileyen birçok oyuncu olmasına karşın; daha 4. dakikadaki gol ile işlemeyeceği aşikar olan taktiğindeki saçma ısrar ile berbat bir teknik adam performansı sergileyen Advocaat ile diri bir rakibe karşı 1-0’lık mağlubiyet yine iyi skor. Bu maçın skoru tur için önemli olmayabilir; Fener turu geçebilir. Ama Advocaat’a bundan sonra daha dikkatli bakmak gerek, bana sanki kafası çok karışık ve konsantresini kaybetmiş gibi geliyor.

Emenike öfkesi..., Teknik direktör Advocaat’ın Van Persie’nin yerine tercih ettiği Emenike 63 gün sonra ilk on birde çıktığı maçta saç baş yoldurdu. Nijeryalı oyuncu artık klasik haline gelen umursamaz tavırlarıyla büyük tepki topladı.

EMENİKE
Nedir, kimdir, kimin nesidir ki formasını çıkarıp oyunu terk etmek ister ve affedilir. 3 kere satılmaya çalışılır, millet keriz olmadığı için geri postalanır, yine de egosu törpülenmez. ‘Anam hasta’ diye memleketine gider, alemlerden alemlere, kumarlardan kumarlara koşar, yine affedilir. Bu takıma azıcık saygınız varsa bu adamın bir daha o formayı giymemesi lazım, ama demek ki yüksek yerlerde torpili var!!

SEVİMSİZ MAĞLUBİYET... | ERCAN TANER
1 Maça, Bismillah gol yiyerek başlamak, son derece moral bozar...

2 Advocaat’ın B planı var mı? O plan, aylardır forma giymemiş Emenike ile maça başlamak değil herhalde!..

3 “Van Persie fit olacak, antrenman yapacak, onun için kadroya almadım” diyen Advocaat’a diyecek tek bir sözüm var... Sezon bitiyor, bu maçlarda oynamazsa, nerede oynayacak?

4 Fenerbahçe çok basit gol yedi... Rakip, topu sürdü, sürdü, parkta gezercesine, sonra orta yaptı, Claesson kafayı vurdu... O sırada, Şener göz markajı yapıyordu, pozisyon hatasını da unutmamak lazım tabii...

5 Tam 62 dakika, gol pozisyonun, organize atağın yok! Bir yan topla, pozisyoncuk yakalıyorsun.. Kabul edilemez!

6 Krasnodar, Lens’in Fenerbahçe’nin ataklarda en önemli oyuncusu olduğunu çözmüş... Lens, nefes alamadı... Teknik direktör bu işi çözemedi...

Fenerbahçe '0' çekti... Fenerbahçe, Krasnodar karşısında ilk devre adeta sahada yoktu. Sarı-Lacivertliler ilk 45’te ne şut çekebildi, ne isabetli orta yapabildi, ne de korner atabildi.
##

7 “Fernandao ve Ozan ile başlamak daha üretici olurdu” diye düşündüm, bu oyuncular oyuna girerken... Emenike, 10 üzerinden 1 aldı benden, sahada kaldığı sürede... Advocaat kaç puan verdi acaba?

8 Fenerbahçe orta sahasında, mimar oyuncu yok, biliyorsunuz.. Mehmet ve Josef, defansif ağırlıklı oyuncular oldukları için, üretim sahaya yansımıyor..

9 Krasnodar, uçan, kaçan bir Rus takımı değil.. Sadece kapasiteleri elverdiği sürece, takım oyunu oynuyorlar... İşi bilen, usta bir Avrupa takımı, Krasnodar’ı içerde, dışarda bitirirdi...

10 Alper beni şaşırttı... Çok etkisiz kaldı... İkili mücadelelerde, hep faul almak için, yerde kalmayı çok seviyor... Ama, olmaz böyle..

11 Avrupa kupalarında, 1-0 kaybedilen maçlardan hiç hoşlanmam... 1-0 gudubet bir sonuçtur... Rövanşta süper başlarsınız, iki gol bulursunuz, ama rakip hep umutlu olur... 1 gol atarsa, tur atlar çünkü... Tur atlamak imkansız değil, çünkü Fenerbahçe, Krasnodar’dan çok büyük takım!