Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

20 PUANLIK MAÇTI... | ERCAN TANER

1 Rakiplerin puan kaybetmiş... “Acaba stres ile maça başlar mı Beşiktaş?” diye düşündüm...

2 Ama maçın senaryosu, fikrime tamamen aykırı oldu...

3 Topun hep kendisinde kalmasını isteyen ev sahibi, Akhisar’a mesajı verdi: “Ben sana gol atacağım...”

4 Cenk Tosun, İsrail’de şovunu yapmış, moral motivasyonunu zirveye çıkarmıştı... Yine golünü attı...

5 Beşiktaşlılar’ın ‘Tosun Paşa’sı, özellikle çabuk atılan ortalarda, gol pozisyonlarını çok iyi hissediyor...

6 Cenk Tosun’un daha çabuk yapması gereken organizasyon; tek topu, çabuk ve isabetli oynaması...

7 Talisca, yüzü kaleye döndüğünde çok tehlikeli... Topa vuruş tarzı 10 numara... Bu ligin, en üst düzey oyuncularından biri..

8 Q7, kart sınırında olan bir oyuncu nasıl sakinse, öyle oynadı... Hazırladığı pozisyonlar çok iyiydi...

9 Babel’in kalitesini tartışmam. Oyuna verdiği katkı hem ofans, hem defans anlamında, vasat üstü... Ama gol yollarında konsantrasyonu iyi değil... Olmalı!

KADER ANI » 27' Beşiktaş adına Akhisar’ın tüm umutlarını tüketen, galibiyeti perçinleyen gol... Ve altında sol ayağını raket gibi kullanan Anderson Talisca’nın imzası... Müthiş falsoyla adrese teslim giden ‘Hagi’vari vuruş, Akhisar’ın fişini çekti.

10 Oğuzhan, biraz kıpırdamak istiyor, iyi niyetli Şenol Güneş, ona ilk 11 şansını yine verdi.. Ama, form grafiği yüksek değil... Oğuzhan tipi oyuncuların, maçlarda ortaya çıkıp, galibiyet hediye etmesi lazım...

11 Atınç’ın performansı çok iyiydi... Önemli olan şu zaten; ben hep hazırım mesajını Şenol Güneş’e hissettirmesi...

12 Beşiktaş farklı ve kolay kazandı... Özellikle, rakibe topu vermeme isteği ve pas yüzdesi mükemmeldi... Tam Guardiola’nın, en beğendiği sistem... Top, hep bende kalmalı! 7 gün sonra derbi var... Beşiktaşlı oyuncular ve Şenol Güneş final maçına çıkar gibi derbiye hazırlanırlarsa, nefis bir maç bizi bekliyor olabilir. Çünkü, Galatasaray’ın da düşüncesi aynı olacak...

13 Son on dakika hariç, Beşiktaş çok iyiydi... Son dakikalardaki boşvermiş görüntüyü anlayamadım!

USTA AYAKLARIN İMZASI | ALİ GÜLTİKEN

Oyun felsefelerinin, taktik disiplinlerin, uygulama farklılıklarının, hepsinin sonucundaki amaç oynanılan maçı kazanmak... Kazanma adına da futbolun içerisindeki birçok uygulamayı denemek ve takımın kazanabilme yeteneğini artırmak. Tüm bunları yapacağınız adres de oyuncu kalitesidir. Ne çalışırsanız çalışın, ne denerseniz deneyin iş yine futbolcunun ayaklarının kalitesine bakar.

Beşiktaş bu ayaklar açısından zengin bir takım... Sonucu almak adına çok kaliteli oyuncuları var. Takım zenginliği ve alternatifi önemli bir avantaj... Son Avrupa Ligi maçından sonra 4 oyuncu değişikliği ile çıkılan Akhisar maçında da bu kalite çizgisi değişmedi. Aynı etkinlikle kazanmaya devam etti.

Tüm bu özetin karşılığındaki isimler; şüphesiz Quaresma, Cenk, Talisca, Babel, Oğuzhan ve Atiba gibi alkışlanacak yetenekler... Bu oyuncularla takım kurmak da oynatmak da eminim Şenol Hoca adına büyük bir keyiftir. Çünkü tüm oyun felsefenizi, taktik uygulamalarınızı ve yapmak istediklerini icraata çeviren oyunculara sahip. Aslında şöyle de diyebiliriz; oyuncular da kendilerini en verimli kullanan, onları oyun içerisinde tutan bir teknik direktöre sahipler. Böyle dersek hak edenlere de hak ettiklerini söylemiş oluruz.

ÇILGIN İKİLİ Q7’nin ortasında kafayla ağları bulan Cenk Tosun, bu sezon resmi maçlardaki 18. golünü attı. Portekizli yıldız ise asist sayısını 12’ye çıkardı. Cenk’in Süper Lig’de attığı son 5 kafa golünün asistini ise yine kankası Quaresma yaptı!

Rakiplerin hepsinin puan kaybettiği haftada zaten oyun iştahı, ritmi ve temposu olan Beşiktaş için bu maç başlı başına bir motivasyon kaynağıydı. Oyuncular da bu fırsatı önlerine gelen çevirmediler. Hatta önlerindeki hedefe daha sıkı sarıldılar. İlk gol Hapoel maçındaki ilk golün kopyası gibiydi. Quaresma’nın açtığı muhteşem ortaya Cenk’in ön direk koşusu ve müthiş vuruşu bu maçın da anahtarı oldu.Yıldız olmak, büyük takım oyuncusu olmak bu demek.

Yürüdüğünüz kulvardaki yakaladığınız şansları, lehinize çevirmek demek. Talisca yine kendine has jeneriklik gollerinden birini büyük bir keyifle izlettirdi. Dün golün dışında oyunda da Talisca’yı daha çok gördük. Bu da oyunun Beşiktaş adına zenginleşmesine yol açtı. Pas trafiğini daha etkin hale getirdi.Babel’in de gol pozisyonları var. Dün olmadı ama önemli olan o bölgelerde olması ve ısrarla denemesi... Beşiktaş temposu ve sistemi oturmuş, oyun coşkusu olan, taktik disiplini yüksek bir takım...

Ve kendi oyun coşkusunu ortaya koyduğunda dünkü Beşiktaş’ı ortaya çıkarıyor. Bu hem oyuncuların hem teknik adamın hem medyanın hem de Siyah-Beyazlı taraftarların keyif aldığı bir Beşiktaş. İzleyene de, izlettirene de dokunuyor.

ATINÇ
Uzun süre sonra şans alıp bunu iyi kullanmış olması sevindirici. Bir adım ileri gidip bu şansı bir golle de taçlandırdı.

RİTİM VE KİMLİK
Bu galibiyet, F.Bahçe ve Karabük yenilgilerin o günlerde yaşanan yol kazaları olarak geride kaldığını ve unutulduğunu gösterdi. Beşiktaş ritmine ve gerçek kimliğine tekrar döndü.