Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi son 32 turunda deplasmanda 1-0 yenildiği maçın rövanşında Rus temsilcisi Krasnodar ile sahasında 1-1 berabere kalarak, kupaya veda etti.

Karşılaşmanın ardından açıklamalarda bulunan Fenerbahçe Teknik Direktörü Dick Advocaat şöyle konuştu:

"Maça çok iyi başladık ama öyle oynarken biraz da şans lazım o golü atabilmeniz için. Hakem bir de penaltımızı vermedi; verseydi, bambaşka bir maç olurdu. Devre arasına kadar ancak skoru 1-1'e getirdik. O dakikadan sonra tüm riskleri alamazdık çünkü 2. golü yersek tur tamamen giderdi. 25 dakika kala riskleri aldık ama işimiz zordu. Bu akşamla ilgili gerçekçi olmalıyız. Bazı oyuncularımız vermeleri gereken katkıyı bu gece veremedi. Moussa Sow çok net 2 pozisyon kaçırdı. Bu maçlarda böyle pozisyonlar kolay bulunmaz."

"BARCELONA DA 4-0 MAĞLUP OLUYOR"
"Oyuncularımız, taraftarlarımız, bu takımın içinde olan kim varsa herkes çok üzgün. Çok fazla bahane bulabilirsiniz, ama bence gayet açık. Gözlerinizi açın, ben açıyorum gözlerimi. Bu tarz şeyler olabiliyor, Barcelona da 4-0 yenilebiliyor. Fenerbahçe de mağlup olabilir. Fenerbahçe'den de iyi takımlar vardır. Bu seviyede oyuncularımızdan daha fazlasını istiyoruz ama ne yazık ki veremediler."

"CHELSEA 45 MİLYONA TRANSFER YAPIYOR"
"Tek yapmamız gereken mücadeleye devam etmek. Bizi Chelsea ile kıyaslayamazsınız. Oyuncuya ihtiyaçları varsa 45 milyona transfer yapıyorlar. İstedikleri oyunu oynayabilirler... Chelsea sol beke 15 milyon veriyor. Eksiği varsa, 15 milyona transfer yapıyor, biz 5 milyona transfer yapamıyoruz, fark bu. Sezonu 2. bitirirsek ve kupayı alırsak, bu sezonu başarılı olarak nitelendirebiliriz."

İSTİFA SORUSUNA YANIT
"Yarın oturup konuşmamız gerekiyor. Devam edip etmemizle ilgili konularla. Neler yapabiliriz onları konuşacağız. Ligde neler yapabiliriz, kupada neler yapabiliriz. Hala yeterince savaşmamız gereken kulvarlvar var. Hala iyi iş çıkarabiliriz. Her gün ne yaparız diye düşünüyoruz. Kadromuzda 4 tane golcü,  4 tane kanat oyuncusu var. Onların verdikleri bize yetmiyor."

"SİZ BİR YALANCISINIZ"
Bir basın mensubu, "Kendisi de istifa edebilir. Kamuoyunda şöyle algılandı. Hoca gönderilmek isteniyor ama tazminat şartlarını istiyor diye algılandı. Hoca gerçekten böyle mi düşünüyor yoksa sadece o anda yapılan bir açıklama mı? Çünkü yönetime benden daha iyi bir hoca bulursa getirebilirler diye konuştu" şeklinde bir soru sorunca Advocaat sinirlendi.

Hollandalı teknik adam verdiği cevapta, "Siz bir yalancısınız. Bir hikaye yazıyorsunuz. Bunu kamuoyu değil, siz söylüyorsunuz. İnsanlar söylüyormuş gibi algı yaratıyorsunuz. Belirttiğiniz sebepler gerçek dışıdır. Eğer sorun teknik direktör ise buna karar verecek olan mercih yönetimdir. Bir gün bir şeyler olduğunda size gerçek hikayeyi anlatırım." diyerek tepki gösterdi.

BASIN TOPLANTISI
Fenerbahçe Teknik Direktörü Dick Advocaat, takımın oynadığı kötü futbolun sebebinin kendisi olabileceğini söyleyerek, "Bunu futbolculara sorun, eğer dürüstlerse cevap verirler" dedi.

Krasnodar maçının ardından basın toplantısında soruları yanıtlayan Teknik Direktör Dick Advocaat, Krasnodar'ın turu geçmeyi hak ettiğini söyledi. Rakibin 12 hazırlık maçıyla bu karşılaşmaya geldiğini söyleyen Advocaat, "Rakip iyi takımlarla oynayarak hazırlandı. Bizden daha iyi oynayan taraftı. Sorun aslında çok basit. Takımın kötü oyununun sebebini görmek için gözlerinizi açın" dedi.

"BELKİ RAKİBİN HOCASI DAHA İYİYDİ"
Alınan sonuç nedeniyle herkesin suçlu olduğunu söyleyen Hollandalı hoca, "Bana göre herkes suçlu. Birçok hikaye üretebilirsiniz bu konuyla ilgili ama gerçekçi olmanız gerekiyor. Ligde önümüzdeki sezon Avrupa'da yer almak için mücadele edeceğiz, kupada yolumuza devam ediyoruz. Başka hikayeler de yazılabilir. Belki rakibin oyuncuları daha iyiydi, belki teknik direktörü daha iyiydi. Sorun aslında çok basit, iki maçta da rakibimiz bizden çok daha iyiydi" açıklamasını yaptı.

"LİGİ İKİNCİ BİTİRİRSEK BAŞARILI OLURUZ"
Sezon sonunda Fenerbahçe'nin ligi 2. sırada tamamlamasının başarı olacağını söyleyen Hollandalı hoca, "Ligi 2. sırada bitirirsek ve Türkiye Kupası'nı alırsak, bu sezonu başarılı bir sezon olarak görebiliriz. Avrupa'dan elenmiş olabiliriz. Belki basın sezon başında Fenerbahçe'nin şampiyon olabileceğini öngörüyordu. Bence bu takım ligi ikinci bitirip Türkiye Kupası'nı kazanırsa başarılı olmuş diyebiliriz" dedi.

"HAKKIMDAKİ KARARI YÖNETİMİN VERMESİ GEREKİR"
Kamuoyunda istifa etmemek için yönetime mesaj verdiği konusuyla ilgili olarak sorulan bir soruda, soruyu soran gazeteciye 'yalancısın' diyen Advocaat, "Burada esas mesele teknik direktördür diye düşünülüyorsa, yönetimin bir karar vermesi gerekir. Ama belirttiğiniz argümanlar tamamen gerçek dışı. Bir gün bir şeyler olduğunda belki size gerçek hikayeyi anlatabilirim. Çünkü ben bu konuda basitim. Size yardımcı olayım. Şu anda bu kararı vermesi gereken yönetim ya da oyunculardır" ifadesini kullandı.

"SİSTEM DEĞİLİKLİĞİ YAPABİLECEK KAPASİTEDEYİZ"
Takımın kadrosunun sistem değişikliği yapabilecek kapasitede olduğunu söyleyen tecrübeli hoca, "Sistem değişikliği yapabiliriz. Her şeyi yapabilecek güçteyiz. Eğer bir işte bir sorumluluk aldıysanız ve sorumlu sizseniz bu tarz konuları düşünürsünüz. Her gün düşünüyorum. Pozisyonları da değiştirebilirsiniz, sistemi de. 4 forvet, 4 kanat oyuncumuz var. Ama onlardan almış olduğumuz verim yeterli değil. Belki sistemi değiştirebiliriz. 13 hafta var ligin bitimine. Anahtar bu mudur? Ben ve teknik ekibim, aylardır neler yapabileceğimizi konuşuyoruz" diye konuştu.

"SÜPERSTAR, FENERBAHÇE'DE OYNAMAZ"
Krasnodar'ın genç forveti Smallov ile ilgili sorulan bir soruyu yanıtlayan Advocaat, "Smallov bir süperstar değil ama iyi bir oyuncu. Rus Milli Takımı'nda çalışırken çok yetenekli bir oyuncu olduğunu görüyorduk. İyi bir forvet ve ne yapması gerektiğini biliyor. Ne yapması gerektiğini bilen oyuncuların fark yarattığını gördük. Ama Smallov bir süperstar değil. Öyle olsaydı Krasnodar'da ya da Fenerbahçe'de oynamazdı. Krasnodar hak ederek bir üst tura adını yazdırdı. Maçın ilk 15 dakikasında golü bulabilirdik. Penaltıyla golü atabilirdik. Sow atabilirdi 1-0 öne geçebilirdik. Öyle olsaydı çok daha farklı bir görüntü olabilirdi. Bizim takımımız açısından sonraki dönemde kalite göremedik. Bunu söylemek zor ama rakibimiz hak ederek turu geçti" ifadelerini kullandı.

"FENERBAHÇE BİR GÜN BAŞARACAK"
Fenerbahçe'de olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Advocaat, "Kesinlikle beni yanlış anlamanızı istemiyorum. Fenerbahçe mükemmel bir kulüp, mükemmel bir stadı var, mükemmel insanlarla birlikteyim. Hepimiz üzgünüz aldığımız skordan dolayı. Ama kendimi gizlemeye devam edemem. Bu işin gerçekçi bir noktası var. 2 maça baktığımızda bizden çok daha iyilerdi. Çok büyük potansiyeli olan bir kulüpteyim. Bu kulüp bir gün başaracak. Bu yıl olmaz ama 1-2 sene sonra başaracak. Burada çok iyi insanlarla tanıştım. Benim ağzımdan ne kulüple ilgili ne de taraftarla ilgili kötü bir söz duyamazsınız. Yönetim de her şeyi yapmak istiyor ama onların da eli kolu bağlı" diye konuştu.

"FUTBOLCULARA SORUN, DÜRÜSTLERSE CEVAP VERİRLER!"
Fenerbahçe'nin oynadığı kötü futbolun sebebiyle ilgili olarak sorulan soruya cevap verip basın toplantısını tamamlayan Advocaat, "Kötü futbol belki benim yüzümdendir. Ama bunu oyunculara sormanız lazım. Belki o zaman cevabı alırsınız, eğer dürüstlerse" açıklamasını yaptı.