Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Futbol Zirvesi'nde alt yapı için umutlu mesajlar verdi. Özbek, UEFA'yla görüşmelerinin yanlış değerlendirildiğini vurgularken, Levent Nazifoğlu'nun istifasını da değerlendirdi. 

Futbol Zirvesi'nin bu sezon 2. kez düzenlendiğini söyleyen Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, "Bu zirvenin maksadı giderek genişliyor. Sayın Cumhurbaşkanı'nın katılması çok önemliydi. Türk futbolunun yaptığı aşamalar, özellikle tesisleşme ve futbola yaptığı yatırımlar açısından Türkiye çok önemli yerlere geldi. Başta sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Onlar görevlerini yaptılar, sıra bizde. Tesisler yapıldı, artık bu iş yöneticilere, futbolculara kalıyor. Zirveyi çok önemsiyorum." dedi.  

"Cumhurbaşkanının zirvede yabancı yıldızlar geliyor ama Türk gençlerinin oynaması bize daha çok kıvanç verir" sözlerinin hatırlatılması üzerine Özbek, "Sayın cumhurbaşkanının tespiti doğru. Üretemedikçe, dışarıdan futbolcu almaya mecbur kalıyoruz. Bütçelerimiz buna yetmiyor. Mali darboğazın en büyük faktörlerinden bir tanesi bu. Türk futboluna hizmet etmek için altyapıyla başlamamız lazım. Altyapıya gelen çocuklar 9-10 yaşında geliyorlar. 10 sene yatırım yapılıyor. Sonucu belli değil. 100 kişiden 10-15 kişi çıkarırsak Türk ftubolu için büyük kazanç olur. Sayın Cumhurbaşkanının tespiti çok doğru. Dünya yıldızları olsun; ancak sahada Türk oyuncular da olsun." çağrısında bulundu. 

UEFA İLE GÖRÜŞMELER
Geçen hafta UEFA ile yapılan görüşmenin basına yansıdığı yorumu üzerine Özbek, "UEFA bizim üst kuruluşumuz. Avrupa futbolunu yönetiyor. Devamlı oraya gidip gelmemiz normaldir. Fair Play'de yeni regülasyonlar var. Bir bilgi kirliliğini gidermek istiyorum. UEFA ziyaretinden hiçkimse başka bir şey çıkarmasın. Galatasaray'ın bu konuda en ufak bir sıkıntısı yok. UEFA'nın kapısından bile geçmememiz lazım (gülüyor). Hemen başka konular gündeme geliyor." diye konuştu.  

"Alt yapıyla yeterince ilgilenebiliyor musunuz?" sorusuna ise Dursun Özbek, "İstediğim seviyede değil. Alt yapısı var; ama hala üretemiyoruz. Kendimizi başarılı saymamamız lazım. Metin Oktay tesisleri'nde alt yapıyı çalıştırmamız için nizami sahamız yok. İki tane sahamız var. A Takım birinde antrenman yapıyor, diğerinde maç yapıyor. Bunu defaatle dile getiriyorum. Florya'daki sıkışmışlığımız Galatasaray altyapısını da etkiliyor. Yeni taşınacağımız yerde 6 tane sahamız olacak. Galatasaray altyapısı daha güzel şartlarda çalışacak." yanıtını verdi. 

"NAZİFOĞLU'NUN İSTİFASI KENDİ KARARI"
Görevden alınan eski teknik direktör Jan Olde Riekerink'in alt yapıda görev almayacağını kaydeden Özbek, Sportif AŞ yöneticisi Levent Nazifoğlu'nun istifasıyla ilgili olarak da "Bir arkadaşımın vefatı dolayısıyla dün Ereğli'deydim. İstifasını telefonla öğrendim. Kendi kararıdır. Bu konuda fazla konuşmak istemiyorum." demekle yetindi. 

Galatasaray'ı zor günlerde devraldıklarını kaydeden Dursun Özbek, "Galatasaray'a hizmet eden kişilerin kan kustuğunda 'kızılcık şerbeti içtim demesi' lazım. Galatasaray olarak zor günler geçiriyoruz. Hiçbir zaman hiçbir zorluk karşısında pes etmek amacında değilim. Tek amacım Galatasaray'a hizmet etmektir. Galatasaray'ı seviyorum. Her Galatasaraylının da bize destek vermesini ve arkamızda durmasını istiyorum. Galatasaray'a hizmet etmek için buradayım." diyerek sözlerini noktaladı.

(Ntvspor)