Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, NTV Spor'a konuştu. Özbek, Hakan Şükür - Arif Erdem'in ihraçlarıyla ilgili olarak, "15 Temmuz'u savunanların kulüpte olması kabul edilemez. Yönetim kurulu kararımızda da bu yazıyor. Hakan Şükür ve Arif Erdem'in üyelikten çıkarılma sebepleri cumhuriyetimize düşman bir yapı içerisinde olmaları. İhracın nedeni aidat değil, terör örgütü bağlantısıdır. Teröre bulaşmışların üyeliğini sürdürmesi mümkün değil. Hiç kimse bu ihracı basit bir üye aidatını ödememe konusuna bağlandırmamalıdır. FETÖ ile bağlantılarını hiçbir zaman inkar etmediler. Bugün attığı tweetlerde bile bunları söylüyorlar. Kaçak durumdalar. İhraca sebep olan tek şey bu." dedi.

Dursun Özbek'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

YÖNETİMİN İBRA EDİLMESİ
"11-12 saatlik maratondan sonra yönetim kurulumuz yaptığı faaliyetlerden dolayı ibra edildi. Çok da güzel tesadüf oldu. Benim doğum günümdü. Onun heyecanı vardı. Yönetim kurulu olarak başarıyla ibra kısmını geçtik. Kongre üyelerine teşekkür ediyorum. Yapacağımız değişiklikleri 3 sene gibi bir zamana sığdırmak zorundayız. Finansal kaynakları yaratmak için elimizdeki enstrüman gayrimenkuller ve elimizdeki projeler. Çalışmalarımız hızlandırdık. Uzun süre Galatasaray'a hizmet edecek projeleri gerçekleştiriyoruz. Kemerburgaz'daki yeni tesislerimiz bitene kadar Florya'da devam edeceğiz."

MALİ GENEL KURULDA HAKAN ŞÜKÜR VE ARİF ERDEM'İN İHRAÇ EDİLMEMESİ VE SONRASINDA YAŞANANLAR
"Biz İbra edildikten sonra salonda rahatlama oldu ve bazı genel kurul üyeleri salonu terk ettiler. Yönetim kurulu olarak gerekli kişileri disiplin kuruluna sevk ediyoruz. Yönetim kurulu, disiplinle ilgili suçlarda ihraç kararı alabilir ama onanması için genel kurula sevk eder. Genel kurulun onayıyla birlikte ihraç işlemi gerçekleşir. Hakan Şükür, Arif Erdem ve 7 kişi daha disiplin kuruluna sevk edilmişti. Hakan Şükür ve Arif Erdem hakkında karar disiplin kurulu tarafından 21 Eylül 2016'da alındı."

"Kurulun gerekçeli kararını okumak istiyorum; 'Hakan Şükür hakkında FETÖ ve PDY'dan yakalama kararı çıkartılmış, mal varlığına el konulmuştur. Hakan Şükür'ün Cumhuriyetin temel ilkelerine bağlılığı şüpheli hale gelmiştir.' Hakan Şükür'e iletilmiş olmasına rağmen 7 gün için de savunmasını vermemiş ve savunma hakkından yararlanmamıştır. Kulübümüzün kuruluş amaçlarından vatansever, Atatürkçü gençleri yetiştirmek ve Cumhuriyetin değerlerine bağlı kalmaktır."

"Tüzüğün ilgili maddelerine aykırı olduğu, kulübümüzün değerlerine aykırı davranışı nedeniyle Hakan Şükür'ün üyeliğinin sonlandırılması kararı alınmış. Genel kurul Hakan Şükür ve Arif Erdem'in ihracını reddetti. Genel kurulda provakatif eylemler yapıldı. Hakan Şükür ve Arif'in Galatasaray'da oynamış olmaları olayı biraz duygusal hale getirdi. Provakatif konuşmalar da etkiledi. Bu karar bütün Galatasaraylıları ve beni çok üzmüştür. Terör örgütlerine bulaşmış, örgüt üyesi olmakla anılan, bunu da inkar etmeyen Hakan Şükür ve Arif Erdem, Galatasaray üyesi olma hakkını kaybetmiştir. Galatasaray kulübünün bu kara gölgeyi taşıması mümkün değil. Yönetim kurulu, ihraçların reddedilmesine çok üzüldü. Galatasaraylılar da buna üzülmüştür. Bu kararı beklemiyorduk. Hiç tereddüt etmeden bu durumu genel kurula sevk ettik. Pazar günü hemen toplandık. Hakan Şükür ve Arif Erdem'in FETÖ ile bağlantıları çerçevesinde ihracını tekrardan karar aldık."

İHRACIN NEDENİ TERÖR ÖRGÜTÜ BAĞLANTISIDIR
"Tüzüğe göre 6 yıl aidat yatırmamak ihraç sebebi ama biz Hakan Şükür ve Arif Erdem'i sadece bundan dolayı ihraç etmedik. İhracın nedeni aidat değil, terör örgütü bağlantısıdır. Teröre bulaşmışların üyeliğini sürdürmesi mümkün değil. Hiç kimse bu ihracı basit bir üye aidatını ödememe konusuna bağlandırmamalıdır. FETÖ ile bağlantılarını hiçbir zaman inkar etmediler. Bugün attığı tweetlerde bile bunları söylüyorlar. Kaçak durumdalar. İhraca sebep olan tek şey bu. Aidatlarını ödememeleri de sebeplerden biri ama ana sebep bu değil. 15 Temmuz'u savunanların kulüpte olması kabul edilemez. Yönetim kurulu kararımızda da bu yazıyor. Biz sadece tüzüğün bize verdiği bu yetkiyi kullandık ama ana argümanımız bu şahısların FETÖ/PYD ilişkisiydi. Hakan Şükür ve Arif Erdem'in üyelikten çıkarılma sebepleri cumhuriyetimize düşman bir yapı içerisinde olmaları.Genel kuruldaki provokatif söylemlerinden dolayı Kadir Çetinçalı ile ilgili de bir karar almayı düşünüyoruz."

GALATASARAY'IN AVRUPA TEHLİKESİ BULUNMUYOR
"Galatasaray'da yönetim zaafiyeti yaftalaması seçildiğim ilk günden bu yana yapılıyor. Galatasaray yönetiminin zayıf olduğunu kabul etmiyorum. Biz 'Galatasaray battı' denilen seviyede göreve geldik. Şu andaki yönetim asli olarak görevinin başında, devam ediyor. Yaptığımız işler ortada. Bazı mihrakların yönetim zafiyeti şeklinde çabası var. İstifalar oldu evet. Ancak çok zor koşullarda yorulmalar olacaktır. Ancak bizim çalışmalarımızı taktir edecek kısım genel kuruldur. Yetki istedik verdiler, ibra olmak istedik ettiler. Galatasaray'ı hiçbir şekilde Avrupa yasağı tehlikesi beklemiyor. Bu kulübün patronu genel kurul. Benim hesap vermem gereken yer orası."

"Mehmet Özbek'in kulübe son derece yararlı bir üye olduğunu düşünüyorum."

TARAFTARA MESAJ YOLLADI
"Taraftardan bir ricam var. Maçın 55. dakikasında protesto etmenin ne faydası var? Benim taraftarı mutluk etmek en başta gelen görevlerimden bir tanesi. Onların söylediklerini dikkate almamak mümkün değil. Geçen sene basketbolda EuroCup'ı kazandık 'Yönetim istifa' diye bağırdılar. Protesto haklarını kullansınlar ancak bunun zamanlamasını ayarlarlarsa iyi olur. Önümüzdeki sezon taraftarlarımızın son derece memnun olacağı bir sistemle devam edeceğiz."

GALATASARAY KULÜBÜ DE RESMİ AÇIKLAMAYI YAPTI; İHRAÇ GEREKÇESİ TERÖR ÖRGÜTÜ BAĞLANTISI

Sarı-Kırmızılı kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklama şöyle:
"Tüzüğümüz gereğince Galatasaray Spor Kulübü’nde disiplinle ilgili ihraç kararları Disiplin Kurulu ve Yönetim Kurulu’nun kararıyla gerçekleşir. Süreç, Genel Kurulun bu kararları tasdik etmesiyle tamamlanır.

Bazıları diyor ki, “Başkan ve Yönetim Kurulu, aidatını ödemeyen üyelerle ilgili tüzük maddesinden yararlanarak, söz konusu isimleri ihraç edebilir ve bu kriz hiç yaşanmazdı.”

Bu teknik olarak doğru olmakla birlikte bizim Yönetim Kurulu olarak bunu kabul edebilmemiz mümkün değildi. Şayet bunu yapsaydık FETÖ/PYD yapılanmasıyla bağlantısı olan yedi ismi aidat yüzünden atmış olurduk. Biz, bunların hak ettikleri gerekçe ile atılmalarını arzu ettiğimiz için Genel Kurulun önüne getirdik.

Genel Kurul öncesinde de Arif Erdem’in ihraç edilmesiyle ilgili Disiplin Kurulu kararı 16 Eylül 2016 tarihinde Yönetim Kurulu gündemine geldi ve oybirliğiyle onaylandı.

Keza Hakan Şükür’ün ihraç edilmesiyle ilgili Disiplin Kurulu kararı da 30 Eylül 2016 tarihinde Yönetim Kurulu gündemine geldi ve yine aynı şekilde oybirliğiyle onaylandı.

Bakın; Disiplin Kurulumuzun hazırladığı dosya burada. Deliller son derece net. Özellikle yurtdışına kaçan Hakan Şükür ve Arif Erdem’in hâlâ bu hain yapılanmaya destek verdikleri ortada... Ne 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminden, ne de şehit olan, yaralanan sivil vatandaşlardan vicdani bir ders çıkartabilmiş, pişmanlık gösterebilmiş bile değiller. Her iki isim de halen ve alenen bu hain yapıya desteklerini sürdürmektedirler.

Genel Kurul, FETÖ/PYD yapılanmasının parçası oldukları gerekçesiyle önlerine gelen yedi ismin beşinin ihracına ilişkin Disiplin Kurulu ve Yönetim Kurulu’nun oybirliğiyle aldığı kararları tasdik etti. Ama söz konusu Hakan Şükür ve Arif Erdem olunca, geçmişte yaşanan sportif başarılar sebebiyle bazı üyelerimiz duygusal davrandı. Bir bölümü de salondaki provokatif bazı konuşmacıların etkisinde kaldı. Bunun neticesinde de bu iki ihraç onaylanmadı.

Galatasaray Başkanlığı yeri geldiğinde sorumluluk üstlenme, risk alma makamıdır. Ben bu kara gölgenin camiamızın üzerine düşmemesi için Pazar günü Yönetim Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağırdım ve her iki ismi de FETÖ/PYD yapılanmasının parçası oldukları gerekçesiyle ve bunu açık açık bir kez daha Yönetim Kurulu kararına yazarak kesin olarak ihraç ettik.

Birileri çıkıp “Yönetim olarak Genel Kurul iradesini tanımıyor musunuz” diyebilir. Bizler, camiamız ve 25 milyon Galatasaraylı adına doğru neyse onu yapıyoruz. Bizim bu konuda camiamıza ve Genel Kurulumuza veremeyeceğimiz bir cevabımız yoktur ve ilk Olağan Genel Kurul’da da konu tüm boyutlarıyla ele alınacaktır.

Galatasaray Tüzüğü’nün ‘temel hükümler’ bölümünün ilk maddeleri arasında “Vatansever Atatürk gençleri yetiştirmek” ifadesi yer alır. Bizler, bu maddeye ihanet içinde olamayız. Olamayacağımızı da bu iki ismin ihracında sorumluluk üstlenerek tüm kamuoyuna gösterdiğimize inanıyorum.

Saygılarımızla."