Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

 

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Spor Toto Süper Lig'de elde ettikleri şampiyonlukta herkesin emeğinin bulunduğunu ancak en önemli payın kulüp başkanı Fikret Orman ile yönetim kuruluna ait olduğunu söyledi.

Güneş, BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, takımdaki geleceğinin yanı sıra, sezon değerlendirmesi ile gelecek yılla ilgili görüşlerini aktardı.

Ligde elde ettikleri başarıya değinen Güneş, "Bu eser benim eserim değil. Yönetimler, karar verenlerdir. Ben de iyi işler yaptım, kendimi yok saymıyorum ve aşağılamıyorum, yerimi biliyorum. Yönetim kurulu ve başkan son beş yıldır sıkıntılardan çıkarak buraya geldi. Üstüne koyarak geldi." dedi.

Sıkıntıyı ve yokluğu bilenin, çalışarak nereye gidebileceğini yakaladıkları başarıyla gördüklerini kaydeden Güneş, "İyi niyetle çalışana Allah yardım eder." ifadesini kullandı.

GÜNEŞ AÇIKLADI; GİDECEK Mİ, KALACAK MI?
Şenol Güneş, basın toplantısı boyunca takımda kalıp kalmayacağı yönündeki spekülasyonlara açıklık getirmeye çalıştı.

Doğduğu şehir Trabzon'u sevdiğini ancak bunun Beşiktaş'ta çalışmasına engel olmadığına dikkati çeken Güneş, "Onun (Trabzon) için yanıyorum. Bu demek değil ki oraya gidiyorum. Zaten burada çalışıyorum. Burada mutluyum." diye konuştu.

Gaziantepspor maçından sonra bir teknik adamın üç ihtimalinin bulunduğu yönündeki açıklamalarını hatırlatan Güneş, şöyle devam etti:
"Ben zaten çalışıyorum. Konu o kadar acil değil. Başkası olsaydı ortalık karışırdı, şampiyonluk kaçabilirdi. Hesaplarımı, ailemi hep geri attım. Öyle bir olaya odaklanıyorsunuz ki zaman yetmiyor. Beşiktaş'ın bireyiyim, Beşiktaş ne yaparsa yaparım. 'Ayrıl' derse ayrılırım. Başkan 'git' derse giderim. Fatih hoca (Fatih Terim) Galatasaray'dan nasıl ayrıldı. Rahatsız oldu ayrıldı. İyi niyetle, samimiyetle biz bugüne kadar geldik. Konuşmalarla parçalamaya çalışanlar oldu. İmza atsam da aynı şey. O zaman yönetim kurulu gelsin, hepsini sizin önünüzde konuşalım, imza atalım. Ben teknik olarak konuşurum, yönetim kurulu karar verir. Giden olur, kalan olur. Bu kararı ben vermeyeceğim, başkan ve yönetim verecek."

"İSTEMEZLERSE GİDERİM, İSTERLERSE KALIRIM"
Yapılan haberlerde kendisinin zaman zaman milli takımın teknik direktörü olarak gösterildiğini, zaman zaman da Trabzonspor'un başına getirildiğini anlatan Güneş, "Milli takımın antrenörü var. Ayıp, saygısızlık. Bizim mukavelemiz zaten var. Yeni bir konuşma yapmadık. Anlaşmada da sorun olmaz, başkan zaten söyledi. Ben gidersem de sorun olmaz. Tamer hocanın (Tamer Tuna) ayrılıkla ilgili yazısını okudum. Kendisiyle henüz konuşmadık. Ben dahil hepimiz gidebiliriz. Hepimiz birer damlayız, hepimiz önemliyiz. Konuşma var, sorun da yok. İstemezlerse giderim, isterseler kalırım." değerlendirmesinde bulundu.

Beşiktaş'ın başına geçtiği ilk sezonda tek yıllık sözleşme istediğini kaydeden Güneş, "Benim için beş yıl da olur, bir yıl da olur. Beğenilmediğim, davranışlarımın iyi olmadığı, başka hoca bakıldığı da yazıldı. Ayrılığım olsa onu rahatlıkla söylerim. Kimseyle görüşmedim, kimseden teklif almadım. Beşiktaş'ta kalmak istiyorum, kovarlarsa gitmem." şeklinde konuştu.

Güneş, Beşiktaş'ta bir kan uyumu yakaladığını ancak kariyerini nerede sonlandırmak isteyeceği yönündeki soruya şu yanıtı verdi:
"Kan uyumu kanla iyiyse olur. Kanda bozukluk varsa olmaz. Ben işime odaklanırken milli takıma, Trabzonspor'a gidiyorum. Yok öyle şey. Milli takımdan beni ayırdılar. Zorla yolladılar. Orada benim param var. Şu anda gitsem yine alırım, almıyorum, orada duruyor. Alnımın akı... Bir yer doluyken oraya gitmem. Beşiktaş ile uzun vadeli planlarım içinde altyapıda oyuncu çıkarmak. Bu on sene ister. Şampiyonlar Ligi'nde şampiyonluk, beş sene ister."

Güneş, "Ben yaşlıyım" sözünün ardından basın mensubunun "O yüzden sordum" ifadesi üzerine "Öldürme beni." şeklinde espri yaptı.

Kendisinin Beşiktaş'taki rahatlığının yönetimden geldiğini belirten Güneş, "Yönetim beni anlıyor, ben onu anlıyorsam işimiz kolay gidiyor. Cenk Tosun'un gol krallığı yarışında geride kalmasına üzülüyorum. Niye oynatmadığım için bana kızıyordur. Onun başarısından rahatsız olmam. Benim başarımdan da başkan rahatsız olmaz. Mütevazı ve efendi takımız. Ramazan ayının verdiği ölçülerde şampiyonluğu kutlarsak iyi olur." açıklamasında bulundu.

Basın toplantısı boyunca ısrarla kulüpte hiçbir sıkıntısının olmadığını vurgulayan Güneş, "Mutluyum, keyifliyim. Dün gece hiç uyumadım. Burada şu anda kimse yok. Herkes tatilde, çalışan benim. Sadece resimlere giriyor. Bundan sonra onları almayacağım." diye esprili ifadeler kullandı.

SEZON DEĞERLENDİRMESİ
Sezon değerlendirmesi de yapan tecrübeli teknik adam, şunları söyledi:

"Sezona şampiyon olarak başladık ve hedef takımdık. Şampiyonlar Ligi, Türkiye Kupası ve Süper Lig oynadık. Sadece ligde şampiyon olduk. Onun dışındaki hedeflere gidemedik. Daha önceki hedeflerin önüne geçmeliydik. Yönetimin 5 yıllık planlamasını düşünürseniz yönetim oldukça büyük mesafe kat etti. Biz de işlerimizin bazıları yaptık, bazıları yarım kaldı. Henüz iş tamamlanmadı. Yeni hedefler peşinde koşmalı."

Yarıştıkları hiçbir kulvarda ezilmediklerinin altını çizen Güneş, "Eksik olarak kabul edebileceğimiz maçlara Dinamo Kiev'i sayabiliriz. Lyon maçlarını iyi oynadık ancak hedeften uzaklaştık. Karabük, Kasımpaşa ve Başakşehir maçlarında çok kötü oynadık. Oyuncular, taraftar, personel, herkes büyük emek verdi. Başta yönetim, olağanüstü çalışmayla bugünlere geldi. Tüm Beşiktaş ailesinin katkısı oldu. Saha içinde de saha dışında da biz bir aileydik. Hiçbir rakibi bizden üstün veya zayıf görmedik. Efendi olmaya, güzel futbol oynamaya çalıştık. Çok çalıştık, hak ettik. Kimse bize puan vermedi. İlkeli, planlı olduk. Bir yılın karşılığını alırken, gelecek yılın adımlarını da attık." diye konuştu.

Kariyerinde 50. yılını kutladığına değinen Şenol Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yıldız taktık. Beşiktaş'ın şampiyon olması, işini iyi yapması yetmez. Diğer takımların da iyi olması gerekiyor. Rekabetten güzelin çıkacağına inanıyorum. 50. yılımı kutluyorum. 1967'de futbola başladım, 1987'de bıraktım. 7 rakamı uğurlu rakamım oldu. 7'den 77'nin hikayesini anlatmış oldum."

Sezonun bitmesiyle yardımcılarıyla ve personelle konuşacağına değinen Güneş, "Herkesin emeği var. Hem teşekkür edeceğim hem fikirlerini alacağım. Beşiktaş camiasında sevildiğimi biliyorum. Ben de onları seviyorum. Trabzon doğumluyum, Trabzon'u da seviyorum. Bursa'yı da sevdim. Fenerbahçe çevresinde oturuyorum, orada da saygısızlık görmedim." şeklinde görüş belirtti.

"DAHA BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATMAK GEREKİYOR"
Elde ettikleri başarılarla yetinmemeleri gerektiğine işaret eden Güneş, şunları kaydetti:

"Daha büyük başarılara imza atmak gerekiyor. Gelecek geçmişten daha önemli. Başkanın kızının ağlamasına ben ağladım. Taraftarların üzülmesine de ağlıyorum ama ben dik duracağım. O kitle adına iş yapıyorum. Biz düşerken Beşiktaş taraftarı bizi ayağa kaldırdı. Yüzleri hep gülsün, eğlenmeye gelmelerini isterim. Gaziantepspor maçından önce eşime çiçek gönderdim. Genelde yapmam, sevgimi fazla göstermem. Mevlana'nın sözünü yazmıştım. Buradan nasıl bir anlam çıkardılar, beni nereye pazarladılar bilmiyorum. O tip insanlar haindir, ahlaksızdır."

Yeni sezon yapılanması için bir stoper istediğini ve bunu da kadroda bulunan diğer savunma oyuncularına söylediğini aktaran Güneş, "Oturmuş kadroyu bozmak doğru değil. Büyük takımda büyük oyuncular olur. Kiralık olanlar var. Ne olacağını bilmiyoruz. Eldeki oyuncular rakamın büyüklüğüne göre gidebilir. Bunları kabul edip lige gitmek durumundayım. Hepsinin kalmasından yanayım. Defansa bir stoper almak şart." değerlendirmesini yaptı.

Takıma yıldız oyuncu almanın da yetmeyeceğini belirten Güneş, "İyi oynayan, aynı zamanda takımı oynatan ve sahiplenen oyuncu olmalı. Güneş battığı zaman yıldızlar çıkar. Ben önemliysem, oyuncu önemliyse, her şeyin başında yönetim önemli. En iyisi yok. Mükemmel olmak için çalışılır." diye konuştu.

Ligi ikinci sırada bitirecek Medipol Başakşehir'in beklentilerin üzerinde derece elde ettiği için övgü aldığına dikkati çeken Güneş, "Çok iyi tesisleri var. Başakşehir başarılı. Ben geldiğimden bu yana Ümraniye'ye altyapı tesisinin yapılmasını istiyorum. Ama geldiğimden beri şu yanımızdaki yeri bir türlü alamadık. Dediğim gibi, Başakşehir'in tesisleri bile, yapılan yatırımın uzun vadeli olduğunu gösteriyor. Biz yatırım yapamıyoruz, Başakşehir yatırım yapılıyor." dedi.

Gelecek sezon hedeflerinin sadece şampiyonluk olmayacağını vurgulayan tecrübeli teknik adam, şunları söyledi:

"Bu ülkenin en iyisi olmanız lazım. İkincilik vardır, birincilik boştadır. Seneye Beşiktaş'ın hedefi en iyi futbol, en iyi futbolcular. Bu seneki çalışma yetmez. O çalışmanın üstüne koyamazlarsa, yeni oyuncular almak durumundayız. Bu oyuncularla bir adım daha atabileceğimizi düşünüyorum. Talisca ve Aboubakar'ın iyi gittiğini görüyorum. Demba Ba ve Caner, hiçbirinin gitmesini istemem. Birinciliği boş bırakıyorum, oraya adayız. İyi oynarsanız şampiyonluk size gelir."

Beşiktaş için 3. yıldızı almanın da yetmeyeceğini daha fazlasını alması gerektiğini anlatan Güneş, altyapıda da önemli yatırımlar yapmak gerektiğini dile getirdi.

BJK Nevzat Demir Tesisleri'nin yan tarafındaki araziyi alıp da tesis yapmadan Beşiktaş altyapısının mükemmel olamayacağını ifade eden Güneş, "Oyuncu çıkar ama o kandırmaca olur. Altyapı daha mücadeleci olmalıdır. Emre Mor'a niye o kadar para veriliyor? Manchester City niye Enes'i aldı? Onların genç oyuncuya verdiği parayla en iyi oyuncuyu almaya çalışıyorsun. Beşiktaş ile uzun vadeli planlarım var. Üreten olmalıyız, yeni buluşlar yapmamız gerekiyor." şeklinde konuştu.

Kulüp başkanı Fikret Orman'ın Çin'e açılma yönündeki projesine destek veren Güneş, niyetin doğru ve önemli olduğunu ancak henüz buna hazır olmadıklarını kaydetti.

Şenol Güneş, sezonun son haftasında Osmanlıspor ile yapacakları karşılaşmada ilk 11'de yer alan birçok ismin oynamayabileceğini ve fazla şans vermediği isimleri bu maçta görevlendireceğini sözlerine ekledi.

3. YILDIZI TAKTI
Güneş, basın toplantısının sonunda arkasında bulunan panoda yer alan Beşiktaş amblemine üçüncü yıldızı taktı. Şenol Güneş, 3 yıldızlı logoyla basın mensuplarına görüntü verdi.